Najlepšie maškrty zo špajze: Skvelé tipy, ako využiť kompóty v koláčoch a krémoch, ale na toto dajte pozor
9. 2. 2018, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:29)

Zdroj: Nový Čas pre Ženy
Ak ste otvorili špajzu a v nej máte kopec kompótov, poradíme vám, na čo sa ktorý dá najlepšie použiť a tiež na čo si dávať pozor.
Čučoriedky
Zvyknú sa mraziť, variť na džem, nakladať do sladkého nálevu, cukru alebo alkoholu. Najčastejšie sa používajú do koláčov, bublanín, mafinov, ako plnka do tort, ovocných krémov alebo ovocných zmesí.
Marhule, broskyne, slivky
Podobne ako slivky aj marhule a broskyne sa skvelo kombinujú s kysnutým cestom a rôznymi druhmi posýpky. Pri zaváraných marhuliach musíme dbať na to, že už sú tepelne upravené a počas pečenia sa viac „stratia“ v ceste. Do koláčov a bublanín sa preto odporúča kombinovať zavárané marhule so sušenými, nakrájanými na menšie kúsky. Ich jemná chuť hodí aj do smotanových a jogurtových dezertov. Broskyne aj počas pečenia zvyknú svoj tvar zachovať. Slivkový kompót zvykne mierne rôsolovatieť, preto ho pred použitím treba mierne ohriať. Slivky sa vynikajúco kombinujú s posýpkami a tvarohom, pre tuhšiu šupu nie sú veľmi vhodné do krémových plniek.
Čerešne/višne
Sladšie čerešne sú skvelým doplnkom do bublanín, závinov, rolád, v kombinácii s makom alebo tvarohom. Višne sú chuťovo výraznejšie a kyslejšie, preto sa hodia napríklad k čokoládovým cestám alebo krémom. Čerešne a višne sa najčastejšie zavárajú, no svoje koláče či dezerty nepokazíte ani kandizovaným variantom, obohateným pár kvapkami čerešňovice.
Maliny/černice
Tak ako čučoriedky, aj tieto druhy ovocia sú chutnejšie nazbierané v lese. Kompót sa používa ako súčasť krémov, dôkladne odkvapkané ovocie sa však hodí aj k ľahším piškótovým alebo krehkým cestám, aj ako samostatný dezert so smotanou alebo šľahačkou.
Jahody
Jahodový kompót využijete tak do bublanín, rolád z piškótového cesta, ako aj do plniek. Nezriedka sa používa aj ako dekorácia. Vhodná je však aj do smotanových, tvarohových či jogurtových dezertov.
Hrušky a jablká
Absolútna jednotka pri príprave závinov a štrúdiel. Oba druhy ovocia si aj v kompótovej podobe zachovávajú svoj tvar. Vhodné je ich dochucovať hrozienkami, orechmi, makom, citrónovou šťavou a kôrou, škoricou a vanilínovým cukrom.
Tri dobré rady
1. Aby ovocie pri pečení bublaniny alebo koláča nekleslo na spodok cesta, obalíme ho v múke, strúhanke alebo mrveničke z piškótového korpusu. Až potom ho rozložíme rovnomerne na cesto. Podobne ako múka môže pomôcť i škrobová múčka.
2. Ak ovocie nanášame na predpečený piškótový korpus, môže sa stať, že ho šťava z ovocia premočí. Preto je dôležité ovocie pred použitím dôkladne nechať odkvapkať. Okrem toho môžeme korpus pred naplnením dôkladne vychladiť, posypať rozdrvenými maslovými keksmi, prípadne natrieť vyšľahanou šľahačkou, čokoládou či džemom.
3. Kompótové ovocie je zväčša omnoho mäkšie ako čerstvé. Keď chceme, aby si aj po upečení zachovalo tvar, nanášame ho na koláč až tesne pred vložením do rúry. Pri väčšom ovocí si môžeme pomôcť aj tým, že ho pred použitím necháme odkvapkať a na niekoľko minút vložíme do mrazničky.