Odhaľte najčastejšie triky predajcov: Kupujete televízor? Pozor, na toto im nenaleťte!
17. 2. 2015, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:24)

Zdroj: Shutterstock
Túžite po novom televízore? Vyberte si správne! Tu je niekoľko rád, na čo si dať pozor a akým trikom sa vyhýbať.
Kedy sa najlepšie nakupujú
Najviac lákadiel je tradične pred Vianocami, ale treba si uvedomiť, že vždy na jar sa predstavujú nové modely. Dnes už platí, čo rok, to nový model. Pokiaľ máte pocit, že sa televízory rýchlo vyvíjajú, mýlite sa. Marketing nám to síce takto predkladá, aby vás presvedčil, že bez tejto novinky sa určite nezaobídete, ale ide len o zvýšenie predaja. Drobnosti, ktoré sa rok čo rok menia, nie sú žiadne vývojové míľniky, preto o nič zásadné neprídete, keď nebudete mať najnovší model. Povianočné výpredaje pred jarnými novinkami sú preto vhodnou dobou na kúpu televízora.
Finty predajcov na zákazníkov
V predajniach je obyčajne oveľa viac svetla ako v šere vašej obývačky a vystavené televízory často vidíme so špeciálnym nastavením obrazu (jas i kontrast sú na maxime). Veľakrát na nich púšťajú klipy, ktoré sú špeciálne vyrobené na účely prezentácie – sú bohaté na detaily, hýria farbami a ich úlohou je ohúriť vás. Pravdou je, že o bežnom výkone vám to nič nepovie.
Zdroj: Shutterstock, Daniela Matušková, archív televízií, RCA
Jeseň je plná noviniek, ale aj overených stálic.
Ako odhadnúť kvalitu obrazu ešte v obchode
Požiadajte o stlmenie svetiel a vyskúšajte si rôzne profily obrazu. Skontrolujte, či jas a kontrast nie je nastavený na maximum a pozrite sa aj zo strán, či je obraz dobre vidieť. Nechajte si pustiť nejaké DVD (môžete si doniesť aj vlastné, prípadne USB kľúč, na ktorom máte film), alebo si nechajte pustiť bežné vysielanie televízie a všimnite si hlavne kvalitu tmavých scén. Tiež sa zamerajte na pleť moderátora spravodajstva, či má prirodzenú farbu. A veľa vám napovie aj text s krátkymi správami, či nie je rozmazaný alebo trhaný. Pokiaľ vám personál nechce vyjsť v ústrety, choďte do inej predajne.
Platinové pravidlo
Platinové pravidlo pri kúpe televízora hovorí: nekupujte iba podľa parametrov. Na počiatočné zorientovanie poslúžia veľmi dobre, ale obraz aj pri tom najdrahšom a najvybavenejšom televízore môže vyzerať horšie, ako pri jeho papierovo poslabšom konkurentovi. Správne nastavenie farieb, jasu či obrazového režimu dokáže divy aj s cenovo dostupnými televízormi. Preto verte predovšetkým svojmu zraku a sluchu!