Reklama

Tykáte si na pracovisku?

Archív

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Tykanie či vykanie je jednou z foriem oslovenia a práve to je dôležitým prostriedkom komunikácie v zamestnaní i v súkromí.

Tykať si s kolegom či šéfom môže pomôcť k príjemnejšej atmosfére, šetrí čas, ľudí to zbližuje a je to veľmi moderné. Je však pravda, že tykanie môže spôsobiť aj stratu autority a potrebného odstupu voči šéfovi.

Kde pracujete?
Je prirodzené, že napríklad v banke či v štátnych inštitúciách je vykanie prirodzenejšie než v malých firmách, alebo napríklad v redakcii či v reklamnej agentúre. Ľudia, ktorí uprednostňujú vykanie, tvrdia, že človek sa pri ňom viac kontroluje, a tak ani v afektívnych situáciách nepovie niečo nevhodné, čo by mohol neskôr ľutovať. Niekedy sa tykanie zneužíva, môže spôsobiť neúctivé či žoviálne správanie a následne znepríjemňovať prácu zamestnancom.

Ako sa správne zachovať?
- vyššie postavení by nemali tykať svojim podriadeným bez ich súhlasu, a to bez ohľadu na vek či pohlavie,
- tykanie navrhuje vyššie postavený nižšie postavenému, starší mladšiemu, dáma pánovi (kedysi to bolo naopak, o tykanie s dámou musel požiadať pán),
- úplne nevhodné je navrhovať tykanie svojmu šéfovi ako prvý,
- rovnako mladí a novo zamestnaní by nikdy nemali na pracovisku navrhovať tykanie,
- ak ste postúpili a získali vedúce postavenie, môžete si v rámci podniku s kolegami (teraz už podriadenými) naďalej tykať. Ak sú však prítomní klienti či obchodní partneri, je vhodnejšie prejsť na vykanie, rovnako aj pri písomnom styku,
- obľúbeným a kompromisným riešením je kombinácia vykania a krstného mena, napríklad: „Zuzana, môžem vás poprosiť…“,
- majte na pamäti, že na oslovenie je každý viac-menej citlivý, preto či už vykáte, alebo tykáte, správajte sa úctivo a slušne bez ohľadu na to, či ide o šéfa, alebo asistentku.