Reklama

Uvarte mužovi fantastický kurací paprikáš, aký ešte nejedol! Hneď vo vás uvidí kráľovnú kuchyne

Kurací paprikáš

Zdroj: archív

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Podobne ako Bratislavský kraj, aj ten Trnavský ovplyvňuje predovšetkým prítomnosť Dunaja a rozvinutý rybolov, ako aj vinárske oblasti a blízkosť českej kuchyne. Tentoraz sme si pre vás vybrali ozajstné pochúťky, sladké aj slané, ktoré stojí za to vyskúšať.

Podunajsko

Podunajsko je právom hrdé na svoje mäsové špeciality, ktoré sa Slovensku nemajú páru.

Rezy žerbó
Kuchyňu Podunajska silne ovplyvňuje blízkosť tej maďarskej so všetkými jej chuťami. To cítiť najmä v tradičných jedlách, ktoré sú plné sladkovodných rýb, hydiny, červenej papriky a štipľavej chuti. Ale vplyv Maďarska badať aj vo výbere sladkých koláčov. V tomto kraji hádam nenájdete gazdinku, ktorá by na sviatky nepiekla famózne žerbó.

Rezy žerbó

30 kúskov

600 g hladkej múky ● 250 g masla ● 1 PL krupicového cukru ● 2 žĺtky ● 10 g droždia ● 100 ml mlieka ● 1/2 ČL sódy bikarbóny

Na plnku: 250 g mletých vlašských orechov ● 2 poháre pikantného lekváru (ríbezľový alebo marhuľový) ● krupicový cukor na posypanie

Na polevu: 200 g čokolády na varenie ● 1 PL masla

Všetky ingrediencie na cesto spolu vymiešame, až nám vznikne hladká zmes. Tú rozdelíme na tri časti, ktoré vyvaľkáme na obdĺžniky s veľkosťou menšieho hlbokého plechu. Plech vystelieme papierom na pečenie. Položíme naň prvý plát cesta. Ten potrieme lekvárom a posypeme mletými orechmi. Kto má rád sladšie, môže orechy posypať cukrom. Prikryjeme druhým plátom, ktorý znova potrieme lekvárom a posypeme orechmi. Prikryjeme tretím plátom cesta, ktorý už necháme čistý. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 175 °C a pečieme asi 25 minút. Necháme vychladnúť. Nad vodným kúpeľom roztopíme čokoládu, ktorú zjemníme maslom. Vychladnutý koláč potrieme čokoládovou polevou a necháme stuhnúť. Potom môžeme ešte cikcakovito postriekať zvyšnou polevou. Koláč nakrájame na obdĺžniky alebo kosoštvorce.

Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 25 minút

Zdroj: archív

Rezy žerbó

Záhorie

Fazuľovica s údeným kolenom
Keď sa povie Záhorie a jedlo, väčšina z nás si predstaví skalický trdelník. Ak by ste sa však opýtali domácich, väčšina vám odpovie, že najrozšírenejšie sú jedlá z kapusty a potom zo strukovín. Samozrejme, nesmieme zabúdať na tradičné zabíjačky a výrobky z prasiatka ako huspenina, tlačenka či krvavnička. Na svojom vlastnom recepte si zakladal každý mäsiar.

Fazuľovica s údeným kolenom

6 až 8 porcií

1 údené koleno ● 3 mrkvy ● 3 petržleny ● 1 kaleráb ● 1 zeler ● 1 cibuľa ● 5 strúčikov cesnaku ● 100 ml oleja ● 3 PL hladkej múky ● mletá sladká paprika ● mleté čierne korenie ● široké rezance podľa chuti ● 250 g strakatej fazule ● petržlenová vňať ● soľ

Fazuľu namočíme do vody a necháme ju v nej celú noc, kým nenapučí. Do hrnca dáme údené koleno spolu s fazuľou a zalejeme vodou. Dáme variť. Mrkvu nakrájame na rezance, kaleráb aj zeler na kocky a petržlen na kolieska. Keď voda začne vrieť, pridáme nakrájanú zeleninu a celú cibuľu. Okoreníme. Necháme variť. Keď je už fazuľa polomäkká, osolíme. Keď je všetko mäkké, koleno vyberieme, oberieme a nakrájame. Mäso vrátime do polievky. Z múky, oleja a červenej papriky pripravíme zápražku, do ktorej pridáme nakrájaný cesnak, a chvíľu restujeme. Zriedime studenou vodou a nalejeme do polievky. Necháme prejsť varom. Do tanierov rozdelíme uvarené široké rezance, nalejeme polievku a posypeme petržlenovou vňaťou.

Čas prípravy: 25 minút
Čas varenia: 1 a pol hodiny

Zdroj: archív

Fazuľovica s údeným kolenom

okres Dunajská Streda

Kurací paprikáš
Okolie tohto mesta je plné širokých plání a polí. Úrodná pôda prospieva pestovaniu zeleniny a ovocia, ktoré nemajú na celom Slovensku konkurenciu. Tento kraj je známy chovom ošípaných, ale aj hydiny, ktorá vždy tvorila hlavnú súčasť jedálneho lístka ľudí z týchto končín.

Kurací paprikáš

6 porcií

1 kurča ● 1 cibuľa ● olej ● 1 PL mletej červenej papriky ● 200 ml kyslej smotany ● 1 zelená paprika ● soľ ● mleté čierne korenie

Na halušky: 500 g polohrubej múky ● 2 vajcia ● 1 ČL soli ● voda ● olej

Kurča umyjeme a nakrájame na kusy. Cibuľu očistíme a pokrájame nadrobno. Na oleji udusíme cibuľu a dáme ju dolu z ohňa. Pridáme mletú papriku, kusy kuraťa a nakrájanú zelenú papriku. Podlejeme vodou tak, aby bolo mäso zakryté. Dochutíme korením, soľou a pod pokrývkou dusíme na miernom ohni asi hodinu, kým mäso nie je mäkké. Podľa potreby podlievame vodou. Nakoniec zamiešame kyslú smotanu. Na halušky zmiešame v mise múku, vajcia, soľ a vodu podľa potreby tak, aby vzniklo redšie cesto. Necháme ho chvíľu odpočívať. Vo veľkom hrnci privedieme do varu osolenú vodu. Potom pomocou sita na halušky nadrobíme do vriacej vody halušky a varíme, kým všetky nevyplávajú na povrch. Precedíme a pokvapkáme olejom, aby sa nám nezlepili. Podávame s kuracím paprikášom.

Čas prípravy: 30 minút
Čas varenia: 60 minút

Zdroj: archív

Kurací paprikáš

Trnava

Lokše s makom a lekvárom
Známe univerzitné mesto, ktorého história sa traduje už od 13. storočia, je známe okrem krásnych pamiatok svojou kuchyňou. Tá je ovplyvnená šírymi lúkami, výrobou medu, ale aj malebnými plodnými vinohradmi. A čo by to bolo za jesenné vinobranie, keby ste si k čerstvému burčiaku či vínku nedali tradičné zemiakové lokše s makom a so slivkovým džemom? Mňam. Okrem tých je Trnava známa tradičnými scískancami (zavinuté nekysnuté lokše) alebo mrváňom (kysnutý koláč).

Lokše s makom a lekvárom

15 kúskov

1 kg zemiakov ● 300 g hladkej múky ● 1/2 ČL soli ● 100 g masla alebo masti ● 100 g slivkového lekváru ● 70 g práškového cukru ● 100 g maku

Zemiaky uvaríme v šupe a necháme vychladnúť. Ošúpeme a pretlačíme cez lis na zemiaky. Pridáme múku, soľ a vypracujeme pevné hladké cesto. Z cesta vyformujeme valček, ktorý nakrájame na kúsky hrubé asi 1,5 cm. Tie vyvaľkáme na tenké placky, ktoré následne upečieme na suchej panvici alebo na platni z oboch strán. Po upečení ich potrieme roztopeným maslom alebo masťou. Mletý mak zmiešame s cukrom. Každú lokšu potrieme lekvárom a posypeme makom s cukrom. Zrolujeme a môžeme podávať.

Čas prípravy: 30 minút
Čas opekania: 2 minúty/1 kus

Zdroj: archív

Lokše s makom a lekvárom

Galanta

Plnené kapustové listy - pôvod receptu sa pripisuje Galanťanom.

Piešťany

Píščanské tašky- ochutnajte povestné pirohy z Piešťan.

Skalica

Skalický trdelník je fenomén. Dodnes sa vedú spory, či je trdelník slovenského alebo českého pôvodu.

Autor článku

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.