Veľký manuál pre tú najlepšiu domácu tortu: 9 trikov, s ktorými pečenie už nebude problém!
15. 11. 2014, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:27)

Zdroj: Dušan Křístek, Nový Čas pre ženy
Ponúkame vám zopár rád a overených trikov, s ktorými sa pečenie slávnostnej alebo aj všednej torty určite podarí.
Pôsobí na vás pečenie torty príliš zložito? Komplikovanejšie recepty síce vyžadujú väčšiu pozornosť, no obavy nie sú na mieste.
1. Vajcia do torty
Vajcia cesto spevňujú, zlepšujú chuť a suroviny sa lepšie spoja. Bežne sa používa žĺtok, ktorý sa rozšľahá s trochou vody. Sú však i recepty, kde sa do k žĺtkom nepridáva ďalšia tekutina, ako je to napríklad pri piškótovom ceste. V tomto prípade treba žĺtky oddeliť od bielkov, z bielkov vyšľahať so štipkou soli tuhý sneh a opatrne ho zmiešať so žĺtkami vymiešanými s cukrom.
2. Ako s múkou
Pri pečení tort sa najčastejšie používa hladká, ale aj polohrubá múka. Pomer daného množstva múky a vody sa môže líšiť podľa ročného obdobia, vlhkosti alebo podľa toho, ako dlho sa múka skladovala. Aj preto je nutné rôzne množstvo tekutiny na vymiesenie cesta. Ak časť hladkej múky nahradíme celozrnnou alebo ražnou múkou, cesto bude tuhšie a hutnejšie. Múku pred miesením vždy preosievame, aby bola nadýchanejšia.
3. Tuky do torty
Najčastejším tukom pri príprave ciest je maslo. Dodáva cestu aj výslednému koláču alebo torte vôňu, chuť a farbu, zjemňuje štruktúru, no cesto sa ťažšie spracúva. Väčšina cukrárov preto maslo kombinuje s inými stuženými tukmi a margarínmi. Tým sa dosiahne vyváženosť medzi maslovou chuťou a primeranou krehkosťou cesta. Pri príprave ciest je najvhodnejšie používať nesolené maslo, ktoré upečené cesto nepokazí. Cesto sa spracúva tým ťažšie, čím viac tuku pridáme do múky.
4. Aký cukor?
Cukor dodáva pečivu sladkosť a krehkosť. Niekoľko lyžičiek cukru môžeme použiť dokonca aj do inak nesladeného cesta. Získa tak zlatistú farbu. Častejšie sa pri pečení využíva práškový alebo krupicový cukor, pretože sa rozpustí rýchlejšie ako kryštálový cukor. Čím hrubší cukor použijeme, tým bude výsledok chrumkavejší.
5. Na čo dávať pozor pri čokoláde?
Čokoládu môžeme roztopiť viacerými spôsobmi. Riad, s ktorým pracujeme, musí byť dokonale suchý, pretože aj malá kvapka vody spôsobí, že čokoláda začne hustnúť a tvrdnúť. Čokoládu preto pri roztápaní a ani po ňom nikdy neprikrývame. Ak aj napriek tomu stuhne, dá sa rozriediť olejom. Maslo a margarín obsahujú vodu, takže čokoláda nezmäkne iba mierne zmení konzistenciu. Ak chceme, aby bola hladká, je lepšie ju pred roztápaním postrúhať alebo nasekať. Najbežnejší spôsob je roztápanie čokolády vo vodnom kúpeli. Dá sa roztopiť aj vo vyhriatej rúre alebo napríklad v mikrovlnnej rúre, ktorá je najrýchlejšia.
6. Forma na pečenie
Pri pečení korpusu vlhčíme a papierom na pečenie vystieľame iba dno formy. Okraje ním neobkladáme ani nemastíme, pretože cesto by sa stiahlo od okrajov.
7. Pečenie
Cesto vždy dávame do predhriatej rúry, aby bol čas pečenia čo najkratší a cesto sa nevysušilo. Nikdy nepečieme dva plechy naraz, pretože čas pečenia sa predlžuje.
8. Kedy je cesto upečené?
To, či je cesto správne upečené, zisťujeme dlhšou špajdľou. Ak sa po vytiahnutí na nej nezachytí žiadne cesto, korpus je hotový. Piškóta má mať kyprú a rovnomerne pórovitú štruktúru a nie je priveľmi suchá. Ak ju zľahka na povrchu zatlačíme, mala by jemne zašušťať. Po stlačení však nesmie zostať nijaká jamka.
9. Ako korpus správne vyklopiť z formy
Upečený korpus na tortu vyklopíme na papier na pečenie. Dno formy z korpusu neoddeľujeme, musíme ho totiž zaťažiť, napríklad plochou misou, naplnenou vodou, aby povrch zostal plochý.