Ako skladovať zemiaky, aby vydržali čo najdlhšie? Ak nedodržíte TOTO, môžete ich rovno vyhodiť
16. 8. 2019, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:17)

Zdroj: Shutterstock
Týchto 5 tipov vám príde vhod. Vďaka nim vám vydržia zemiaky v plnej chuti a kvalite oveľa dlhší čas.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Čo sa týka dĺžky skladovania, patria zemiaky k top potravinám. Ak si však chcete užiť zemiaky aj po dlhšej dobe v plnej chuti a kvalite, treba pri ich skladovaní dodržať zopár pravidiel. S našimi tipmi dáte klíčiacim, hnilým či scvrknutým zemiakom zbohom.

Zdroj: Shutterstock
Keď sa objavia príznaky, šanca na úplné vyliečenie býva mizivá.
Skladujte ich v tme
Zdroj: Shutterstock
Zemiaky sa svojej nepriaznivej povesti tukových bômb nevedia zbaviť.
Ak tieto ľuľky dostanú priveľa svetla, zafarbia sa dozelena. A to je zdraviu škodlivé. Z tohto dôvodu zelené zemiaky už nejedzte. Ak mate záhradku, nemusíte ich vyhadzovať. Hodia sa na sadenie a pestovanie nových zemiakov.
Zemiaky určené na konzumáciu skladujte vždy v tme.
Rozhodujúca je teplota
Zdroj: Shutterstock
Klíčiace zemiaky nie sú jedovaté.
Pri veľmi vysokej teplote strácajú zemiaky tekutiny, zmäknú a scvrknú sa. Okrem toho sa na nich začnú tvoriť klíčky. Na skladovanie je preto vhodná teplote pod 15 stupňov, ideálne medzi 8 a 10 stupňami. Túto teplotu najľahšie dosiahnete pri skladovaní v pivnici.
Skladovať zemiaky v chladničke naopak nie je najlepší nápad. Prinízka teplota premieňa škrob nachádzajúci sa v zemiakoch na cukor, čím sa značne ovplyvňuje ich chuť.
Preto vaše zemiaky skladujte na chladnom a tmavom mieste v izbe alebo v pivnici a prekryte ich látkou alebo papierom.
Pozor na vlhkosť
Pozberané zemiaky nemajú vlhkosť vôbec radi. Rýchlo sa potom na nich robí pleseň. Preto pri výbere miesta, kde ich budete skladovať myslite aj na nízku vlhkosť a rovnako nezabúdajte skladované zemiaky raz za čas prekontrolovať a hnijúce kúsky odstrániť. Pleseň sa veľmi rýchlo šíri aj na zdravé zemiaky.
Zemiaky majú radi vzdušné priestory. Preto ich zbavte igelitového balenia a skladujte ich radšej v papierových alebo plátených vreciach, či v drevených debničkách. Tie vysteľte ešte novinovým papierom alebo slamou.
Nie je sused ako sused
Zdroj: Shutterstock
Hanka v knihe odporúča, že na tom istom mieste, kde sú zemiaky, môžete naraz pestovať aj iné plodiny, napríklad cukety, fazuľu alebo mangold.
Zemiaky spoločnosť inej zeleniny, ale najmä ovocia vôbec nemusia. Práve jablká, banány, hrušky a podobné vylučujú pri zrení plyn etylén, vďaka ktorému zemiaky rýchlejšie zrejú a teda skôr aj hnijú.
Skladujte preto zemiaky oddelene.
Je lepšie skladovať alebo kupovať menšie množstvá?
Dnes už len málo domácnosti najmä v bytoch má pivnicu a odvetrávanú špajzu ešte menej. Preto ak ste odkázaní na skladovanie pri izbovej teplote, je lepšie kupovať menšie množstvá.