Vodný kameň je nepríjemný... Každá gazdinka čas od času bojuje s povlakom v rýchlovarnej kanvici, usadeninami v toaletnej mise či nevzhľadnými škvrnami na vodovodných batériách. Ako sa ho však zbaviť? Pomôžu vám triky našich babičiek!

1. V rýchlovarnej kanvici

Sivastý povlak na stenách a na dne kanvice nevyzerá nijako vábne. Je ale zbytočné kupovať preto špeciálny prášok a tablety na jeho odstránenie. Stačí v nej zvariť vodu s decilitrom octu alebo lyžicou kyseliny citrónovej a potom ju tam nejakú dobu (aspoň hodinu, ale pokojne aj cez noc) nechať "stáť" (pri silnejšom nánose je potrebné postup opakovať). Vodný kameň sa uvoľní a neskôr rozpustí. Potom kanvicu niekoľkokrát vypláchnite horúcou vodou. Mechanickým premiešaním obsahu kanvice sa uvoľní a rozpustí aj vodný kameň zo stien kanvice a z výtokového ústia.

2. V toaletnej mise

Častým splachovaním, najmä ak máte tvrdšiu vodu, sa v toaletných misách vytvárajú hnedé usadeniny, ktoré pôsobia naozaj nepekne. Stačí ale do záchodu naliať pred odchodom do práce kuchynský ocot (pokojne celý liter) a nechať ho tam celý deň pôsobiť. Potom už treba len po príchode domov toaletu poriadne vydrhnúť záchodovú štetkou. Ak je vaša misa veľmi zanesená, potom vám pomôže roztok kyseliny soľnej. Stačí ho naliať do misy, nechať krátko pôsobiť a potom toaletu poriadne vydrhnúť štetkou.

3. Na vodovodnú batériu

Väčšina kovov je krátka na všadeprítomný vodný kameň, ktorý sa v kúpeľni usadzuje, kde sa dá. Spomeňte si ale, ako babička odstraňovala vodný kameň octovým roztokom alebo sódou a všeličo vyčistila aj citrónom. S nimi stačí miesto potrieť, nechať pôsobiť - čím je povrch viac zasiahnutý, tým dlhšie - a potom opláchnuť. Ale pozor! Napríklad práve lesklé chrómové batérie kyselinou môžete zničiť.

4. V práčke

Pre správnu funkciu práčky je najlepšie odstraňovať vodný kameň pravidelne. Jednou z možností je jedenkrát za mesiac naliať do bubna práčky 0,5 litra octu a zapnúť program s teplotou 90 stupňov. Ďalším spôsobom je pridávať ku každému praniu do priehradky na aviváž 2 lyžice octu. Bielizeň po octe cítiť nebude, ocot bude pôsobiť proti usadzovaniu kameňa preventívne a navyše má dezinfekčné vlastnosti.

Ak neobvyklé hlasné zvuky pri praní nezapríčiňujú
Zdroj: Shutterstock