Ako odstrániť vosk z obrusu či oblečenia

Spôsobov, ako sa ho zbaviť, existuje niekoľko. Aby šiel vosk dobre zlikvidovať, nikdy ho z obrusu neodstraňujte horúci alebo ešte mäkký. Pred akýmkoľvek odstraňovaním musí vosk úplne stvrdnúť. Ak to chcete urýchliť, pomôžte si kockami ľadu, prípadne vložte znečistenú vec na chvíľu do mrazničky.

Zbavte sa škvrny mechanicky

Prvou možnosťou je šetrné zoškriabanie. Príborovým nožom alebo hranou platobnej karty oškriabte veľké kusy vosku tak, aby ste nezničili tkaninu. Jemných zvyškov sa zbavíte trením obrusu v prstoch, vosk by sa mal drobiť a odpadnúť.

Pomocou fénu

Na škvrnu môžete fúkať horúci vzduch z fénu. Táto metóda je o trochu šetrnejšia. Hlavne ak máte látku, prípadne koberec chúlostivé na teplo a žehlička by ich mohla poškodiť. Keď sa mastnota vosku vpije do papiera, vymeňte ho a pokračujte, kým nebude papier úplne čistý.

Na roztečený vosk jednoznačne zaberá teplo a pijavé papiere.
Zdroj: Shutterstock

Zvyšky vyperte

Keďže vosk je mastný, na látke môže po rozpustení zostať škvrna. Oblečenie pred praním namočte a pridajte do vody pol vrecka jedlej sódy. Pred praním použite ešte prací prostriedok proti škvrnám. Ak žiadny nemáte poruke, môžete použiť akýkoľvek odmasťovač – napríklad prípravok na umývanie riadu. Obrus ​vyperte v práčke samostatne na čo najvyššej možnej teplote. Ak je to pre látku obrusu bezpečné, pridajte do práčky trochu bielidla. Po vypraní sušte na vzduchu, nedávajte látku do sušičky, zvyšky škvrny by sa mohli zafixovať.

Pomocou žehličky

Ak sa vám nepodarilo dostať preč všetok vosk predchádzajúcim postupom, rozpustite ho. Vosk najľahšie odstránite klasickou žehličkou, ktorú nastavíte na najnižšiu teplotu. Najprv podložte látku hrubšou vrstvou novín, pijavých papierových obrúskov alebo papierových vreckoviek, aby sa vosk nevstrebal na zadný diel tkaniny. Vrstvu papiera položte aj na škvrnu. Pomaly žehlite, až kým sa vosk nevpije do papiera.

Škvrny na nábytku

Pri lakovanom nábytku treba dávať pozor, aby ste nezoškriabali aj lak. Najskôr sa snažte väčšinu zatvrdnutého vosku jemne odlúpnuť či zoškriabať z povrchu. Škvrny môžete tiež nahriať pomocou fénu a potom jemne papierovou utierkou vytiahnuť vosk. Ak je škvrna malá a skôr povrchová, mala by postačiť mydlová voda či bežný ocot. V horších prípadoch treba siahnuť po liehu, ktorý by mal odstrániť zvyšky nečistôt.