Konečne v tom budete mať jasno! Toto ste potrebovali vedieť o triedení odpadu: Čo kam patrí
15. 7. 2017, 15:30 (aktualizované: 31. 5. 2024, 6:31)

Zdroj: Shutterstock
Správať sa ekologicky je dnes už samozrejmosť a nevyhnutnosť. Tu je zopár rád, ktoré vám uľahčia triedenie odpadu.
Papier
Čo môže zostať: Spinky nevyberáme, fóliové okienka môžu zostať
Čo už nie: celé knihy, mastný a znečistený papier, plienky
Do modrej nádoby na papier patria noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky, škatule, kartóny či papierové obaly. Nemusíte odstraňovať spinky, ktorými je papier zošitý. Prebehne ešte magnetické triedenie, kde sa drobné kovové časti odstránia. Fóliové okienka na obálke tiež nie sú problém. Nevhadzujte však celé zväzky kníh, mastný a znečistený papier alebo použité plienky.
Plasty
Čo môže zostať: etikety na fľašiach, vrchnáky
Čo už nie: PVC ako novodurové rúrky a linoleum
Nemusíte odstraňovať z plastovej fľašky vrchnák a etiketu. Dôraz radšej klaďte na stlačenie fľaše, aby nezaberala veľa miesta, lebo potom zaplatíte za odvoz vzduchu, nie odpadu. Pozor dajte na polyvinylchlorid, skrátene PVC, z ktorého sú vyrobené napríklad novodurové rúrky a linoleum, do plastov vôbec nepatria! Obsahuje chlór a jeho zahriatím vznikajú nebezpečné splodiny.
Zdroj: Shutterstock
Prečo si nepomôcť jednoduchými zlepšovákmi?
Tetrapaky trieďte podľa značiek na obaloch
Nápojový kartón, alebo tetrapak, je zložený z niekoľkých vrstiev. Preto si treba všímať recyklačné značky na obale výrobku a popisy na kontajneroch. Šípky na obale znamenajú, že ho možno recyklovať. Číselné označenie alebo skratka nás zase informujú o materiáli, z ktorého je obal vyrobený. Podľa nich poznáte, do ktorého kontajnera ho máte neskôr odhodiť. Opäť však platí zásada, že kartóny by mali byť stlačené, prázdne a podľa možnosti čisté.
Čo umývať a čo nie?
Je síce pravda, že pri spracovaní plastového odpadu sa z materiálu odstránia drobné nečistoty, ak je však plast príliš znečistený, je lepšie opláchnuť ho vodou. Pri veľmi mastných obaloch použite teplú vodu a saponát. Naopak, fľaštičky od kozmetických prípravkov vymývať nemusíte, dočistené budú pri ďalšom spracovaní odpadu.