Vyhadzujete zo zeleniny TOTO? POZOR, je to plné vitamínov a viete z toho spraviť.. Mňaam!
7. 5. 2021, 11:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:53)

Zdroj: archív Dobré jedlo
Okrem známej petržlenovej, koriandrovej či zelerovej vňate využijete mrkvovú, cviklovú a reďkovkovú. Aha, takto chutne to bude u vás doma vyzerať.

Zelené vňate sa často prehliadajú a končia v koši, aj keď sú plné vitamínov a minerálnych látok. V prípade koreňovej zeleniny obsahuje vňať mnohokrát väčší podiel cenných látok ako samotná zelenina, ktorú jeme. Napríklad päť gramov petržlenovej vňate v sebe skrýva toľko vitamínu C ako jedno jablko.
Mrkvový šalát S BULGUROM
6 PORCIÍ
● 1 zväzok mladej mrkvy ● 1 lyžička rasce● morská soľ, mleté čierne korenie● olivový olej
Na šalát: ● 100 g bulguru● 2 hrste mrkvovej vňate● 1 menšia hrsť petržlenovej vňate● pol zväzku mäty● 3 jarné cibuľky● šťava z 1 citróna● 60 g mandlí● pol granátového jablka● soľ● olivový olej
1. Rúru predhrejte na 200 °C. Očistenú mrkvu naukladajte na plech, pokvapkajte olivovým olejom a posypte rascou, soľou a čiernym korením. Pečte asi 30 minút. Po 20 minútach pečenia plechom potraste, aby sa mrkvy prepiekli rovnomerne.
2. Zatiaľ uvarte bulgur podľa návodu na obale v osolenej vode, zlejte a dajte do misy. Pridajte nasekanú mrkvovú a petržlenovú vňať, mätu, nakrájané jarné cibuľky a premiešajte s olivovým olejom aj citrónovou šťavou. Podľa potreby osoľte.
3. Tabouleh podávajte s upečenými mrkvami, jadierkami z granátového jablka a nasekanými mandľami.
Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 30 minút
Zdroj: shuttesrock
Listy
Cviklové listy
Dodajú poriadnu dávku vitamínu
E a B aj minerálne látky ako horčík, kremík či zinok. Rovnako sú zdrojom cenných antioxidantov a bielkovín. Vyskúšajte ich použiť pri príprave zeleninových i ovocných nápojov alebo ich pokojne nakrájajte do čerstvých šalátov. Tepelne spracované listy zase môžete použiť podobne ako špenát.
Zemiaková pizza s krémovými hubami a vňaťou
6 PORCIÍ
Na pizzu:● 650 g zemiakov● 60 g zemiakovej škrobovej múčky● 80 g húb● 50 g fenikla● 1 jarná cibuľka● 1 a pol bielej cibule● pol zväzku reďkovkových listov● soľ● olej
Na omáčku:● 50 g orieškov kešu● 130 ml vody● 1 strúčik cesnaku● soľ, mleté čierne korenie● reďkovkové listy, pažítka, mrkvová vňať na posypanie
1. Najprv namočte kešu do vody na 1 až 3 hodiny.
2. Zemiaky uvarte v šupe, nechajte trocha vychladnúť a ošúpte. Ešte teplé nastrúhajte najemno a zmiešajte so škrobovou múčkou a soľou. Vypracujte hladké cesto a rozdeľte ho na 6 častí.
Z každej vyformujte malú pizzu.
3. Pizze poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte pri teplote 200 °C asi 30 minút dozlatista.
4. Ošúpte cibuľu a nasekajte ju nadrobno, nakrájajte jarnú cibuľku a obe poduste na troche oleja. Huby a fenikel očistite a nakrájajte alebo nastrúhajte na tenké plátky. Vmiešajte k cibuľkám. Pridajte nasekané reďkovkové listy a poduste.
5. Na omáčku preceďte namočené oriešky a dajte do mixéra spolu so 130 ml vody, soľou, s korením a cesnakom. Rozmixujte na hladký krém. Ten vmiešajte k zelenine a krátko povarte. Dochuťte soľou a korením.
6. Upečené pizze nechajte trocha vychladnúť, potom ich obložte hubovou zmesou, nasekanými vňatkami aj pažítkou.
Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 20 minút
Čas pečenia: 30 minút
Zdroj: archív Dobré jedlo
Zemiaková pizza s krémovými hubami a vňaťou
Zelené lievance s jogurovým dipom
4 PORCIE
Na lievance:● 1 zväzok mrkvovej vňate● 400 ml rastlinného mlieka● 300 g hladkej múky● 3 lyžice rastlinného jogurtu● 3 lyžičky kypriaceho prášku● soľ, mleté čierne korenie● olej
Na jogurtový dip:● pol červenej cibule● 250 g rastlinného jogurtu● 1 lyžica petržlenovej vňate● 1 lyžica pažítky● citrónová šťava● soľ, mleté čierne korenie
1. Urobte dip: Očistenú cibuľu nasekajte nadrobno. Pridajte jogurt, nasekanú vňať, pažítku a premiešajte. Dochuťte soľou, korením a citrónovou šťavou. Nechajte odležať.
2. Na lievance pridajte do mixéra nasekané listy vňate, mlieko, múku, jogurt, kypriaci prášok, soľ a korenie. Rozmixujte na hladké cestíčko.
3. Na panvici rozpáľte trošku oleja a nalejte na ňu cesto v tvare malých lievancov. Lievance opekajte z oboch strán asi minútu. Podávajte teplé preliate jogurtovým dipom.
Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 15 minút
Zdroj: archív Dobré jedlo
Zeleninové lievance s jogurtovým dipom
Redkovkové guacamole
6 PORCIÍ
● 1 zväzok reďkoviek s peknými listami (plus na podávanie)● 1 menšia červená cibuľa● 1 zrelé väčšie avokádo● 2 menšie limety● 1 strúčik cesnaku● koriander● vločky čili● soľ● hrianky na podávanie
1. Reďkovky očistite a tri štvrtiny nasekajte nadrobno. Zvyšné nakrájajte na tenké plátky. Hrsť mladých reďkovkových listov opláchnite, osušte a nasekajte nadrobno.
2. Cibuľu ošúpte a nakrájajte najemno. Avokádo rozpoľte a pomocou lyžice vyberte dreň, pokvapkajte ju 2 až 3 lyžicami limetovej šťavy a pomocou vidličky roztlačte. Cesnak ošúpte a nasekajte nadrobno. Vmiešajte s cibuľou a reďkovkovými listami do avokáda.
3. Guacamole dochuťte zvyšnou limetovou šťavou, soľou, koriandrom a vločkami čili. Podávajte na opečenom chlebíku, posypané vločkami čili a čerstvými reďkovkami.
Čas prípravy: 20 minút
Zdroj: archív Dobré jedlo
Reďkovkové guacamole
Reďkovkové listy
Reďkovkové listy sú skvelé – obsahujú vitamín C, A, E i vitamíny skupiny B. Majú jemne štipľavú chuť, pretože obsahujú horčičné silice a vďaka tomu pomáhajú dezinfikovať organizmus. Ľudové liečiteľstvo ich odporúča ako liek proti infekciám tráviaceho traktu.
Zdroj: shuttesrock
Reďkovkové listy
Koriandrová vňať
Listy a stonky neobsahujú žiaden cholesterol, sú bohaté na antioxidanty, esenciálne oleje, vitamíny a vlákninu. Vňať je dobrým zdrojom minerálnych látok, ako je draslík, vápnik, mangán, železo a horčík. Je bohatá tiež na vitamíny, ako je riboflavín, niacín, vitamín A, betakarotén, vitamín C, ktorý je silný prírodný antioxidant. Obsahuje tiež kyselinu listovú.
Zdroj: shuttesrock
Korianderová vňať
Zelerová vňať
Tá je skvelá aj pri chudnutí. Dokáže dobre naštartovať metabolizmus a vďaka tomu telo rýchlejšie spaľuje tuky. Vňať priaznivo vplýva aj na krvný tlak. Najmä ak ho máte vysoký, mali by ste každé ráno zjesť aspoň dve stebielka. Okrem céčka obsahuje zelerová vňať vysoký podiel vitamínu E. Ten je známy vďaka pomoci pri boji proti starnutiu.
Zdroj: shuttesrock
Zelerová vňať
Petržlenová vňať
Táto zdanlivo obyčajná vňať má obrovský pomer živín, ktoré majú všetky pozitíva pre trávenie, imunitu, vylučovanie, jednoducho pre celý organizmus. Petržlenová vňať obsahuje napríklad až trikrát viac vitamínu C ako citrón a dvakrát viac ako pomaranč. Petržlenová vňať pomáha aj pri cukrovke a chráni kosti a pomáha tráveniu, obsahuje tiež rad ochranných vitamínov a flavonoidných antioxidantov.
Zdroj: shuttesrock
Petržlenová vňať
Aj kalerábové sú zdravé
Mladé listy kalerábu obsahujú omnoho viac vitamínu C ako samotná buľva. Taktiež v sebe skrývajú niekoľkokrát vyššiu dávku potrebného vápnika. Zbavujte sa preto iba veľkých listov, ktoré sú zvädnuté a nepôsobia čerstvo.
Zdroj: shuttesrock
Kaleráb
Cestoviny s mrkvovým pestom
4 PORCIE
● 175 g mrkvovej vňate● 50 g parmezánu● 2 strúčiky cesnaku● 1 citrón● 1 lyžička soli● 8 lyžíc olivového oleja● 500 g cestovín strozzapreti
1. Mrkvovú vňať prepláchnite studenou vodou a vytraste z nej vodu. Podľa potreby osušte papierovou utierkou. Natrhajte lístky a tie nasekajte nadrobno. Parmezán nastrúhajte. Cesnaky ošúpte a nasekajte, z citróna vytlačte šťavu. Všetko dajte do mixéra spolu s olivovým olejom a so soľou, rozmixujte najemno.
2. Cestoviny uvarte v osolenej vode. Premiešajte s pestom.
Čas prípravy: 15 minút
Čas varenia: 12 minút
Zdroj: archív Dobré jedlo
Cestoviny s mrkvovým pestom
Mrkvová vňať
Tieto listy sú plné chlorofylu, ktorý pôsobí dobre pri detoxikácii pečene a dokonca aj na naše telo. Podľa niektorých štúdií môžu prispieť k ochrane proti rakovine a vývoju nádoru a sú plné antioxidantov. Obsahujú veľké množstvo draslíka, čo je dôležité pre kardiovaskulárne zdravie. Vňať obsahuje až šesťkrát viac vitamínu C ako mrkva.
Zdroj: shuttesrock
Mrkvová vňať