Vinyl je TOP medzi podlahovými krytinami, ale pozor na túto vec, inak vám zostanú oči pre plač
2. 1. 2018, 15:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:59)

Zdroj: living4media
Podlahové krytiny majú v posledných rokoch jasného favorita. Vinyl svojimi vlastnosťami poráža plávajúce laminátové aj drevené podlahy. Spája v sebe to najlepšie z oboch.
Vinylové podlahy lákajú nielen cenovou dostupnosťou, ale aj ľahkou pokládkou a následnou údržbou. Sú pružné, odolné a navyše na trhu nájdete širokú ponuku rôznych dekorov. Pozreli sme sa na výhody vinylových podláh, ale aj na prípadné nástrahy, ktorým sa treba pri výbere alebo následnej pokládke vyhnúť.
1 Výhodná cena
Patrí medzi najlacnejšie podlahové krytiny. Vďaka kvalitnému vyhotoveniu deko- ru je na nerozoznanie od masívneho dreva alebo dlažby, za ktoré by ste zaplatili mnohonásobne viac.
2 Vysoká odolnosť
Vinylové podlahy sú odolné proti poškriabaniu, odieraniu aj škvrnám. Hodia sa do domácností s malými deťmi aj s domácimi miláčikmi.
3 Nízka hlučnosť
Pri tomto type podlahy sa nemusíte obávať podpätkov ani pádu predmetov. Mäkký materiál zaručuje nielen ticho, ale aj pohodlnú chôdzu.
4 Jednoduchá údržba
Tento materiál nevyžaduje špeciálnu údržbu, iba bežné pravidelné čistenie. Ak poškodíte vinylovú podlahu, respektíve vinylový dielec, jeho výmena je veľmi jednoduchá a rýchla. Stačí vyrezať poškodený dielec a vlepiť nový.
Zdroj: living4media
Vinyl je vodovzdorný a vďaka mäkkosti ho ocenia aj domáci miláčikovia.
5 Žiadna vlhkosť
Vinyl môžete použiť v každej miestnosti, aj v kúpeľni. Je totiž odolný proti vode. Syntetický materiál nereaguje na zmenu vlhkosti a pri správnej inštalácii sa nemusíte báť ani škôd pri vytopení. Podlaha nič nevsiakne a stačí ju iba utrieť, čo nemožno povedať napríklad pri drevenej podlahe.
6 Široký výber
Môžete si zvoliť z rôznych vzorov, farieb a textúr, takže ľahko nájdete typ, ktorý bude zodpovedať vašim predstavám. Výrobcovia dokonca vedia preniesť na dielce aj fotografický obraz.
7 Protišmykovosť
Vďaka svojim vlastnostiam si môžete byť istí, že sa len tak nepokĺznete, čo je veľkou výhodou oproti laminátovým podlahám.
8 Podlahové kúrenie
Oproti laminátovým a dreveným podlahám má vinyl najnižší tepelný odpor, a to iba 0,01 m2.K/W. Hodnota pri laminátových podlahách je okolo 0,05 – 0,07 m2.K/W a pri drevených podlahách až okolo 0,127 m2.K/W. Vinylová podlaha vedie teplo najlepšie a je teda ideálna na konštrukcie s podlahovým vykurovaním.
9 Ľahká inštalácia
Kladenie vinylových podláh je jednoduché. Na výber máte vinylové dielce, ktoré sa lepia na podklad. Drahším variantom je podlaha s click spojom.
Zdroj: Shutterstck
Základ dobrej pokládky je rovný a suchý podklad.
Na čo si dať pozor
■ Jednou z najdôležitejších vlastností, ktorú pri výbere treba brať do úvahy, je rozpínanie. Vyberajte vinylovú podlahu so sklenými vláknami, ktoré zvyšujú stabilitu a odolnosť proti rozpínaniu.
■ Pri pokládke je nevyhnutný rovný a pevný podklad, ktorý zaistí oveľa dlhšiu životnosť podlahy. Musí byť aj pevný a čistý, bez mastnôt a starého lepidla. Vinyl je pružný materiál, ktorý odhalí akúkoľvek nerovnosť.
■ Teplota povrchu vinylovej podlahy by nemala klesnúť pod 18 °C alebo, naopak, prehriať sa na viac ako 26 - 27 °C. Ak sa tak stane, rátajte, že sa môžu vytvoriť medzi dielcami škáry.