Záhradky už "ožívajú": Ako z nich vykynožiť BURINU bez chémie? Vyskúšajte TIETO tipy!
27. 3. 2025, 22:03 (aktualizované: 27. 3. 2025, 22:39)
Živý koberec
Táto metóda boja s burinami predpokladá pestovanie pôdopokryvných druhov rastlín, nie je však vhodná všade. Napríklad v trvalkových záhonoch by ste mohli pestovať alchemilku či kocúrnik, prípadne flox. Tieto rastliny vytvoria hustú spleť, ktorá pokryje povrch pôdy do takej miery, že ak sa aj na jej povrchu nachádzajú nejaké semená burín, svetlo sa k nim nedostane. A jednoducho nevyklíčia, nebudú mať na to vhodné podmienky.
Prírodné oleje
Nemáme na mysli toxické olejnaté látky, ktoré prírodu znečisťujú. Zabehnite do kuchyne a siahnite po slnečnicovom alebo repkovom oleji. Obsahujú vraj baktérie, ktoré rastlinám nevyhovujú, a tak poslúžia ako bioherbicíd. Povolené sú aj prírodné aromatické oleje ako tymianový, rozmarínový, klinčekový a škoricový, všetky účinne a rýchlo ničia buriny.
Zdroj: Shutterstock
Aj oleje majú silu zatočiť s burinou.
Burina proti burine
Kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria) je najčastejšou spoločníčkou ovocných stromov, vyhovuje jej ich tieň. Veľmi ľahko sa rozširuje v dobre obrobenej a vyhnojenej pôde. Jej sila spočíva v koreňoch, ktoré sa správajú ako škrtič. Ovinú sa okolo koreňov inej rastliny bez ohľadu na ich hrúbku a doslova ju zadusia. Tento poznatok sa dá využiť proti iným burinám. Treba jej však zamedziť, aby sa dostala medzi zeleninu. Zastavíte ju zátarasou v pôde, ktorá by mala siahať do hĺbky asi 20 cm. Ak by ste mali pocit, že vám prerastá cez hlavu, zabrzdíte ju hustou výsadbou zemiakov, pravidelným vykopaním a nastielaním.
Anketa
Máte doma záhradu?
- ÁNO100%
- NIE0%
Hlasovanie bolo ukončené