Presne toto je „recept“ na vystresované Vianoce, ktoré celkom stratili zmysel aj to nostalgické rozprávkové čaro. Nie, Vianoce nemajú byť o tom, že sa uštvete, pre nervozitu sa pohádate s rodinou a za plným štedrovečerným stolom nemáte radosť.

Poďme si to pripomenúť

Vianoce majú byť o vzájomnej blízkosti, súdržnosti, spoločných zážitkoch, intenzívne prežitých chvíľach, o láske a pokoji. Áno, aj o tom svätom... Možno si poviete, že viete, no vymkne sa vám to z rúk aj tak. Práve preto prinášame konkrétne tipy, ako to tento rok poňať, aby ste sa nezbláznili a naozaj si to užili.

To, čo vám najviac utkvie v pamäti, sú spoločné prípravy.
Zdroj: Shutterstock

Ako si spraviť sviatky inak a lepšie

Zaujímavé tipy nám prezradila motivátorka a lektorka osobného rozvoja Miriam Štolfová, zakladateľka online projektu Škola hrou pre dospelákov.

Čo robiť, ak sme prehnané detailistky, ktoré chcú mať všetko dokonalé?

Treba si upratať priority. Čo je pre vás dôležitejšie? Vygruntovaný naleštený byt, navarené a napečené ako pre regiment alebo duševná pohoda? Upustiť od dokonalosti je veľmi oslobodzujúce. Venujte deťom čas a pozornosť. Zapojte ich do príprav, dajte im dôveru a kompetencie, že sú schopné pomôcť, že môžu byť užitočné (nech majú akýkoľvek vek). Povýšte ich na úroveň dospelých, ktorí majú právo chystať Vianoce. Urobte z nich spoločníkov. Takto využijete magický vianočný čas na upevnenie vzťahov. Zvýši to ich sebadôveru a doplní rodinný „kotlík“ lásky, z ktorého budú čerpať celý život. To je to najlepšie, čo môžete deťom odovzdať.

Máte nejaké tipy na zvládnutie stresu?

Jediný tip, ktorý mám, je dohodnúť sa, že sme rodina, každý sme jej súčasťou a rovnakým dielom priložíme ruku k dielu pri všetkých prípravách. Lebo sa máme radi, lebo si chceme užiť Vianoce. Lebo mama nie je slúžka a nie je jej povinnosť lietať s handrou v ruke, nakúpiť, navariť, napiecť, prichystať domček, stromček, darčeky... V prípade, že žena dokáže docieliť takúto dohodu v domácnosti, nepotrebuje rady na zvládnutie stresu a náporu, lebo žiadny nebude. Bude len radosť, hra, smiech a pohoda.

A čo darčeky? Pre niektoré je to nočná mora.

Dávanie darčekov, aby niečo bolo pod stromčekom, nemá zmysel. Dnes máme všetci všetko a zbytočne sa zaoberáme nepotrebnosťami. Naháňať sa po obchodoch a kúpiť ďalšiu zbytočnosť, na ktorú bude padať prach, je strata energie. Ideálne je, keď viete, po čom konkrétna osoba túži, alebo darček vlastnoručne vyrobíte, či vložíte doň niečo osobné, čo sa spája s daným človekom. Vtedy je to naozaj darček od srdca. Pokojne píšte listy Ježiškovi – aj dospeláci. Uľahčíte prácu tým, ktorí vám majú vybrať darček. Miriam pridala aj tipy na darčeky, ktoré sú vyrobené s láskou a do ktorých vkladáte niečo zo seba. Skvelé sú vlastnoručne ušité pohánkové či levanduľové vankúšiky, rôzne poháriky s dobrotami – napríklad oriešky v mede, skrátka niečo, čo sa dá spapať a nezavadzia. Ak chcete darovať peniaze, darujte, ale zabaľte ich do vlastnoručne vyrobeného vrecúška či obalu. Som za takzvané vedomé obdarovanie. V praxi to znamená, že vkladám do darčeka svoju energiu, rozmýšľam nad tým, čo má dotyčný rád, nenakupujem mechanicky.

Nejde o množstvo darčekov, ale o spoločne prežité chvíle.
Zdroj: Shutterstock

Ako si môžeme vytvoriť spoločné rituály?

Možno poznáte tie tradičné vianočné rituály ako medové krížiky na čelo či hádzanie orechov do kúta. No vy si môžete vytvoriť vlastné. Napríklad rozbíjanie orieškov, pečenie a zdobenie pár dní pred sviatkami. Varenie punču a počúvanie vianočných pesničiek. Hranie spoločenských hier či deň v pyžame a maratón pozerania rozprávok. Podstatné je robiť to spolu ako rodina.

Ako vrátiť sviatkom zmysel a ducha Vianoc?

Skúste ísť na to ľahko a hravo. Čím jednoduchšie na to pôjdete, tým viac pohody a radosti si budete užívať. Všetko sa dá robiť spoločne. Každý člen priloží ruku k dielu a vznikne nádherný spoločný výtvor – krásne a radostné Vianoce. Robiť veci spoločne, v tom je celá mágia, ktorú poznali a praktizovali naši predkovia. Sviatky nerobte štýlom „Ja som supermama, superžena, strážkyňa kozuba a zvládnem všetko sama!“ Oberáte sa tým o tie najvzácnejšie okamihy a magické spomienky.

Miriam radí, aby boli Vianoce spoločným projektom celej rodiny.
Zdroj: archív M. Š.