Zbavte svoju práčku starej špiny a zápachu! Ako na to?
1. 2. 2013, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:38)

Zdroj: shutterstock
Aby vám práčka dobre slúžila, potrebuje pravidelnú starostlivosť. Iba prášok na to nestačí.
Prieskum v slovenských domácnostiach ukázal, že Slováci sa o svoje práčky príliš nestarajú. Väčšina gazdiniek nepoužíva zmäkčovače vody, nečistí pravidelne filter a dávkovací priestor je plný nánosov usadeného prášku a aviváže.
Filter
Najzákladnejším krokom v starostlivosti je pravidelné čistenie filtra. Nie je to nič zložité. Každá práčka však vyžaduje iný postup. Odporúča sa teda pracovať podľa návodu priloženého k práčke. Nečistoty usadené vo filtri by sa mali odstrániť každé tri mesiace. Predídete tak poškodeniu filtra a prípadným poruchám.
Dávkovací šuflík
Netreba ho čistiť po každom praní, ale určite nič nepokazíte, keď ho budete čistiť raz mesačne. Usadeniny vo vnútri šuflíka nespôsobia poruchu práčky, ale nánosy vodného kameňa môžu na oblečení zanechávať nepekné fľaky. Častým čistením tiež predídete množeniu baktérií a plesní, ktoré môžu za nepríjemný zápach.
Bubon
Môžete ho vyčistiť špeciálnymi prostriedkami, ktoré použijete pri vyváracom programe. Podobnú službu vám urobí aj hrnček obyčajného octu či kyselina citrónová. Pri tomto spôsobe čistenia nezabudnite do bubna práčky vložiť starú handru alebo plienku, ktorá nečistoty počas prania pohltí. Zbavíte se tak usadeného vodného kameňa a predĺžite životnosť práčky. Takto čistiť práčku odporúčame aspoň raz za 3 mesiace. Ak periete denne, potom radšej bubon vyčistite špeciálnym prípravkom každý mesiac.
Zmäkčovač: dôležitá vec alebo reklamný trik?
Zmäkčovanie vody nie je iba výmyslom televíznych reklám. Zmäkčovače je dobré používať v menšej miere i vtedy, ak máte mäkkú vodu. Predídete tak nepríjemným anorganickým usadeninám, ktoré môžu zničiť čerpadlo práčky či zafarbiť vašu bielizeň.