Reklama

Ženy zarábajú menej ako muži! Čo robia inak? Ako si vypýtať vyšší plat a zvýšiť si sebavedomie?

Ženám chýba v práci sebavedomie, majú strach biť sa za vyšší plat či svoje schopnosti.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ženy zarábajú menej ako muži na rovnakých pozíciách a navyše majú strach vypýtať si vyšší plat. Muži s tým taký problém nemajú – až o 20 percent viac mužov v porovnaní so ženami už požiadalo o zvýšenie platu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Fitcast Janyho Landla s moderátorkou a dvojnásobnou mamou Dianou Hágerovou
    Zdroj: janylandl.sk

    Až 60 percent mužov si v zamestnaní od svojho nadriadeného alebo nadriadenej vypýtalo zvýšenie príjmu. S rovnakou situáciou má pritom skúsenosť len 40 percent žien. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu 2muse realizovanom pre 365. bank. Na ich obavy vplýva pritom niekoľko faktorov, jedným z nich je aj stereotypné vnímanie postavenia mužov a žien v spoločnosti, ako aj výchova, ktorá ženám vštepovala, aby boli prispôsobivé, aby nevytvárali problémy, a aby sa v každej situácii snažili ustúpiť alebo voliť kompromisné riešenie.

    Aké sú dôvody

    Okrem toho sú ženy často tie, ktoré popri práci riešia ďalšie povinnosti ako vodenie detí do škôlok a škôl, na popoludňajšie mimoškolské aktivity alebo na vyšetrenia k lekárom. Nehovoriac o neplatenej práci, ktorá im berie čas, ktorý by inak mohli venovať napríklad aj sebavzdelávaniu. Veľakrát sú preto nútené pracovať na nižších pozíciách a majú obavy vypýtať si viac peňazí. Pritom ženy zvládajú náplň práce rovnako dobre a v rovnakom objeme ako muži.

    Čo ešte pomôže? Čítajte na ďalšej strane...

    Deti sú limitom?

    Podľa jej slov sa nižšie sebavedomie žien prejavuje aj tým, že sú ochotnejšie prijať prvú pracovnú ponuku od zamestnávateľa, či znižovať svoje pracovné, alebo platové očakávania predovšetkým v prípade, ak boli na materskej či rodičovskej dovolenke. Ženy majú ostych požiadať o vyšší plat, a to aj napriek tomu, že s výškou svojho príjmu sú poväčšine nespokojné. Situácia mužov je aj tu odlišná a výrazne lepšia – z mesiaca na mesiac nedokáže finančne vyjsť „len“ 12 percent mužov, čo je v porovnaní so ženami o polovicu menej.

    Veriť si a pripraviť sa

    Pri snahe o zvýšenie platu sa odporúča veriť sebe, svojim schopnostiam a poriadne sa na rokovanie o plate pripraviť. Premyslite si a spíšte si všetky svoje osobné úspechy, projekty či výzvy, ktoré sa vám podarilo zvládnuť. Stojí za zmienku spomenúť, ak dlhodobo zastupujete iných kolegov. Zamestnávateľ bude pozitívne vnímať aj situácie, keď sa vám podarilo ušetriť financie pre firmu, nezabudnite ich preto spomenúť. Ide o dohodovací rozhovor, preto je potrebné mať pripravené dobré argumenty a aj predstavu o zvýšení platu.

    Čo ešte pomôže? Čítajte na ďalšej strane...

    Skúste si to nanečisto

    Istotu môže dodať aj predpripravený a odskúšaný scenár rozhovoru s blízkou osobou. Príprava dopomôže k oveľa sebavedomejšiemu a pokojnejšiemu vystupovaniu. Zároveň je vhodné mať premyslené alternatívy, čo je ideálne zvýšenie platu a čo je požadované minimum. Nadriadení si cenia otvorenosť v komunikácii a ak aj okamžite neodsúhlasia zvýšenie podľa predstáv zamestnanca, väčšinou sa snažia hľadať finančný kompromis, ktorý by mohol byť tiež motivujúci a pre zamestnávateľa prijateľný.