Po zime váš dvor aj záhrada potrebujú oživiť: Na čo všetko by ste v apríli nemali zabudnúť?
21. 4. 2020, 17:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 6:52)

Zdroj: Shutterstock
Je najvyšší čas, aby sme zamerali pozornosť aj na to, čo je mimo našej izby. Po zime dvor aj záhrada potrebujú oživiť.
Aj keď je jarné počasie vrtkavé, využite voľný čas
a strávte ho v záhrade. Postarajte sa o okolie domu, aby bolo pripravené na nadchádzajúcu sezónu. Po zime takisto potrebuje údržbu. Pustite sa do čistenia okolia. Vyplejte burinu tam, kde treba, pozametajte chodníky, terasu, skontrolujte plot, prípadne dlažbu. Ak treba opravy, pustite sa do nich. Neodkladajte prácu na neskôr, urobte ju, kým je ideálne počasie – ani príliš zima, ani veľmi teplo.
Čo s dlažbou po zime?
Ak máte okolo domu exteriérovú dlažbu, môže byť znečistená posypovou soľou, ktorú ste na ňu v zime aplikovali proti šmyku. Ak ju chcete vyčistiť, môžete použiť chemické prípravky alebo si pomôcť bez nich. Zmiešajte destilovaný biely ocot s práškom do pečiva. Vznikne biela hmota krémovej konzistencie, ktorú musíte rozotrieť po celom betónovom povrchu. Nechajte 30 minút pôsobiť, potom vydrhnite kefou a opláchnite vodou. Ak sa vám dlažba prepadáva alebo zdvíha, treba ju, samozrejme, opraviť. Niekde v dlažbe sa môže objavovať mach, lišajníky, ba dokonca plesne. Tieto miesta dobre vykefujte, vyzametajte, prípadné rastliny vytrhajte alebo vystriekajte vodou pomocou záhradnej hadice.
Zdroj: Shutterstock
Dlažbu vyčistíte od machu a iných nečistôt.
Rozvrhnite si prácu v záhrade
Vyhraďte si jednotlivé dni na činnosti, ktoré potrebujete urobiť v záhrade. Ak budete odbiehať od orezávania stromov k strihaniu ruží alebo k prácam v záhone, nič neurobíte poriadne. Zvoľte postupnosť krokov a nachystajte si na to potrebné náradie. To skontrolujte, či je ešte schopné spĺňať svoju funkciu a či ho môžete použiť. Možno zistíte, že niektoré druhy náradia treba dokúpiť či vymeniť. Potom už len smelo do toho!
Záhony
Aj vaše záhony potrebujú starostlivosť po zime. Očistite ich od napadaných listov a machu. Vyplejte záhony od nechceného pýru a prekyprite pôdu. Môžete im dopriať trocha kompostu a ony sa vám neskôr odvďačia bohatou úrodou. Pomaly premýšľajte nad tým, čo si do nich nasadíte, je totiž vhodné plodiny striedať. Sadenice zeleniny si môžete predpestovať vo fóliovníkoch.
Trávnik po zime
Trávnik takisto potrebuje určitú regeneráciu po zimnom období. Patrí k nej kosenie, ale aj hnojenie, vertikutácia a prečisťovanie. V prvom rade skontrolujte trávnik po zimnom období, či nemá holé, nezarastené, vyšliapané alebo poškodené miesta. Pripravte sa na kosenie trávnika, a to tak, že najskôr skontrolujete kosačku, ostrosť jej nožov, a potom môžete začať kosiť. Skoste ho najskôr o jednu tretinu. Doprajte mu jarnú vertikutáciu, ak na to nemáte zariadenie, môžete si ho požičať v požičovni náradia. Vertikutáciou trávnika sa zbavíte nevzhľadnej a škodiacej „plsti“ a zaistíte koreňom lepší prístup k vlahe a živinám. Vzniknú pri nej ryhy, ktoré slúžia na dosievanie a hnojenie. Hnojte ho až vtedy, keď pominú nočné mrazy. Môžete použiť hnojivo vo forme dlhodobo pôsobiaceho granulátu.
Zdroj: Shutterstock
Trávnik potrebuje po zime regeneráciu.
Čo nezabudnúť v apríli
- Vysadiť skorý kaleráb a pokračovať v sejbe koreňovej zeleniny.
- Vysadiť môžete aj pór, červenú repu či hrach.
- Vysadiť skoré zemiaky a pozbierať vňať z minuloročného petržlenu.
- Na záver apríla prvýkrát prihnojiť priesady kapusty.
- Skontrolovať stav odzimovaného záhradného jazierka.
- Prihnojiť ovocné stromčeky.
- Vysadiť broskyne.
- Vyčistiť miesto na jahody od starého lístia, prekypriť pôdu, prípadne vyčistiť od buriny.
- Skontrolovať a ošetriť ovocné stromy.
- Prihnojiť tulipány a odstrihnúť odkvitnuté časti cibuľovín.