Reklama

Život na materskej „dovolenke“

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

Tichučko. Neplač. Nechoď tam! Výchova dieťaťa je bezpochyby krásna, no môže byť aj vyčerpávajúca. Celodenné nasadenie okolo dieťaťa a domácnosti dovolenkou nie je ani náhodou. Ako sa na chvíľu zastaviť a vypnúť?

Keďže sú ženy na materskej doma, mnohí si mylne myslia, že majú dosť času pre seba a svoje aktivity. Žiaľ, realita je iná: pracovné nasadenie sa často nekončí ani neskoro večer, niekedy ani v noci. A kolotoč povinností či starostí – s neutíchajúcim plačom, rastúcimi zúbkami, rôznymi chorobami, očkovaniami nemá konca kraja. „Materská dovolenka rozhodne nie je časom oddychu a relaxu,“ súhlasí psychológ Mgr. Maroš Majko, PhD. „Pre ženu predstavuje veľkú záťaž, množstvo povinností a neočakávaných prekážok. Výborné je, ak sa môže so svojimi starosťami s niekým podeliť – s blízkou osobou, ktorá je oporou. Napriek tomu je materská dovolenka krásnym obdobím v živote človeka.“

V izolovanom svete

Aj keď pred nástupom na materskú sme boli schopné nielen doma, ale aj v zamestnaní, teraz pôsobíme len medzi štyrmi stenami, staráme sa o dieťa a domácnosť, naša slovná zásoba sa scvrkáva na infantilné slová a holé vety. Postupne strácame kontakt so svetom. Sebavedomie klesá na bod mrazu a neraz nastupujú depresie či negatívne nálady. „Mamičky by predovšetkým nemali zabudnúť na okruh priateľov, s ktorými sa stretávali v minulosti. Iste sa nájde množstvo činností, ktoré budú mladú mamičku napĺňať a dodajú jej chýbajúcu energiu a dobrú náladu. Môže ísť o stretávanie sa s blízkymi, čítanie literatúry, prechádzky a rôzne výlety,“ tvrdí psychológ Majko.

Pomôže okolie

Doprajte si chvíľu pre seba, vďaka ktorej budete opäť plná energie a nápadov. Ani deti neutrpia žiadnu ujmu, ak istý čas strávia bez vás v spoločnosti vášho partnera, starých rodičov, priateľky alebo pod dohľadom opatrovateľky. „Rodičia by mali byť s dieťaťom podľa možnosti čo najdlhšie a tráviť s ním čo najviac času. Dieťa je však potrebné postupne zaraďovať do detského kolektívu. Každé z nich zvládne odlúčenie od rodiča inak a ideálny vek na osamostatnenie počas dňa preto neexistuje. Niektoré deti majú ťažkosti so zaradením do kolektívu ešte pred vstupom do školy. Vtedy odporúčame vyhľadať odbornú starostlivosť psychológa,“ zdôrazňuje psychológ Majko.

Začala som pracovať cez víkendy

Andrea Krchnáková (30), mama dvoch dcér Bronislavy (6) a Bibiany (3)

„Na materskú dovolenku som išla v roku 2002 a doma som bola zhruba do novembra 2005. Potom sa mi naskytla možnosť pracovať ako čašníčka – najskôr iba cez víkendy, neskôr, keď bola možnosť, tak aj večer,“ prezrádza pracujúca mamina. Viedli ju k tomu financie, či potrebovala zmenu? „Oboje! Pokiaľ ste dlhšie na materskej dovolenke, slovná zásoba sa veľmi obmedzuje len na vety typu: Nechoď tam! Dávaj si pozor! Preto som chcela byť viac medzi ľuďmi a vymaniť sa z kruhu, kde sa bavíme len o plienkach a papaní. Samozrejme, že zavážila aj finančná stránka – je príjemnejšie, ak sa nemusím pozerať, či kúpim dievčatám keksík za desať, alebo za päť korún. Môžeme si dovoliť výlety, kupujeme im zaujímavé knihy, hračky a obľúbené puzzle,“ dodáva Andrea. Veľkú oporu má v manželovi Martinovi, ktorý jej pomáha a dohliada na dcéry v čase, keď je v práci. „Dokázal sa o ne postarať už odmalička. Ani v čase, keď som ešte nepracovala, nemal problém s kŕmením či prebaľovaním, dievčatá si na neho zvykli. Martin je s nimi rád a berie to ako relax popri svojej práci.“ A čo by odkázala ostatným mamičkám? „Nemali by mať strach z toho, že to ich muži nezvládnu. Dokážu byť veľmi šikovní, len to nedávajú najavo. Platí to aj pri domácich prácach – spravia to neporiadne a vtedy si žena povie, že si to spraví radšej sama, a tak sú oslobodení. No neverili by ste, ako sa vedia s deťmi zahrať a postarať sa o ne. Veď koniec koncov sú tiež rodičom ako my, no nie?“ smeje sa mamina.

Našla som si kamarátky

Monika Prvoničová (32), mama 17-mesačnej Sofie

„Na materskej dovolenke som dva roky, počas ktorej sa plne venujem Sofii. Teraz, keď je vonku pekne, je viac možností, ako môžeme spolu tráviť čas. Bývame totiž v rodinnom dome, máme väčšiu záhradu, kde sa môže hrať. V zime je tých aktivít menej, no chodili sme plávať a navštevovali sme materské centrum. Bolo to skvelé, pretože deti sa v centre zahrajú a mamičky si vymieňajú skúsenosti, našli sme si tam dokonca kamarátky,“ prezrádza Monika. A ako jej pomáha manžel? „Málo, ale keď má tú možnosť, tak sa malej venuje. Viete, dosť robí okolo domu, nedávno dokončil bazén, na ktorý sa už všetci tešíme.“

Čo sú materské centrá?

História materských centier na Slovensku siaha do roku 1996, keď sa viaceré skupinky mladých matiek stretávali a rozvíjali predstavu vlastných materských centier v mieste svojho bydliska. Jednotlivé centrá spolu komunikovali spočiatku neformálne, neskôr sa zrodila myšlienka, aby sa prepojili, bližšie sa spoznávali a boli tak viac organizované. Vznikla Únia materských centier, ktorá sa zaregistrovala ako občianske združenie v lete roku 2003. „Poslaním únie je dosiahnuť úctu a uznanie materstva v spoločnosti a spoluvytvárať podporujúce podmienky pre materstvo v najvyššom záujme dieťaťa, matky a rodiny,“ prezrádza Miloslava Kvasnicová, koordinátorka PR aktivít Únie materských centier.

Rôzne aktivity

Aktivity v materských centrách sú rozmanité a závisia od záujmu mamičiek, ktoré sú ich členkami alebo návštevníčkami. Materské centrá žijú svoj bohatý život, ponúkajú rôzne programy pre deti, ženy a celé rodiny. Deti sa môžu tešiť napríklad na herne, kurzy cudzích jazykov formou hry, pohybové a rytmické hry a cvičenia, výtvarné, keramické, divadelné a hudobné dielne, zaujímavá je aj joga, hry na rozvoj zmyslu pre humor, sezónne denné i pobytové tábory. Svojimi úspechmi a predstaveniami sa môžu deti pochváliť napríklad na vianočnej besiedke, pri rôznych oslavách (Deň detí) a posedeniach. Pre mamičky sa zvyknú zorganizovať sezónne burzy detského ošatenia a potrieb, brigády v okolí materského centra, projekty zamerané na integráciu rôznych sociálnych skupín a iné. „Materské centrá ponúkajú rôzne služby, v mnohých prípadoch nahradia chýbajúci kontakt a poskytujú cenné rady. Väčšina mamičiek totiž prežíva podobné ťažkosti a tie sa riešia v kolektíve oveľa ľahšie,“ vysvetľuje psychológ Majko. Ak sa chcete o činnosti materských centier dozvedieť viac, klinite si na stránku www.materskecentra.sk, kde je zoznam 100 materských centier po celom Slovensku.

Tipy našich mamičiek:

Ako si ozvláštniť materskú dovolenku?
● Návšteva múzeí, galérií, zoo a kultúrnych podujatí nielen pre deti,
● výlety do priľahlých miest alebo prírody,
● návšteva detského kina alebo detských divadelných predstavení,
● návšteva kaderníctva, kozmetiky, masážneho salónu,
● cvičenie s deťmi, kalanetika, aerobik, joga a iné,
● plávanie (s deťmi aj bez nich),
● bicyklovanie alebo korčuľovanie (napríklad aj s kočíkom),
● kurz cudzieho jazyka,
● počítačové kurzy (práca s internetom a podobne),
● kurzy ručných prác (šitie, vyšívanie, háčkovanie),
● kurzy varenia,
● masážne kurzy,
● starostlivosť o novorodenca, poradenstvo pre mamy a iné (kurzy v materských centrách),
● práca na čiastočný úväzok alebo formou brigády,
● prednášky a besedy s rôznymi odborníkmi z oblasti právnej, lekárskej, pedagogickej, psychologickej a pod.
● čítanie náučnej literatúry z oblasti personalistiky, psychológie, rodičovstva a iných,
● čítanie časopisov a kníh na relax,
● písanie denníka,
● maľovanie obrazov,
● fotografovanie,
● korešpondencia s kamarátkami,
● zapájanie sa do diskusií na internete,
● iné aktivity, ktoré vás privedú na nové myšlienky.