Reklama

14 tajomstiev, ako žiť DLHŠIE a ZDRAVO: Ktorý z trikov je najdôležitejší? Oplatí sa vedieť!

Ako si udržať zdravie až do staroby?

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Poznáte týchto 16 zdraviu prospešných návykov? Porovnali sme ich v našom teste, aby sme určili, ktorý z nich nakoniec vedie k dlhému životu. A víťazom je...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Takto si dokážete vypnúť zlé gény! Ako si naprogramovať perfektné zdravie aj štíhlu postavu

    Vitamín D- Červené víno 

    Milovníčky večerného pohára vínka prepáčte – zdravotné benefity tohto chutného moku sú predsa len obmedzené. Naopak, nedostatok vitamínu D sa priamo spája s poklesom kognitívnych funkcií, s cukrovkou druhého typu aj rakovinou. Takže príjem tohto vitamínu má väčšie opodstatnenie než vínko „na krvinky“.

    Zdroj: shutterstock

    Vitamín D

    Priateľstvo- preventívna prehliadka 

    Preventívne prehliadky majú veľký význam, zato pevné a hlboké priateľstvá pôsobia ako prevencia vzniku depresie, ale aj proti poklesu kognitívnych funkcií (ako je demencia a iné). Výskumy potvrdili, že izolácia má na zdravie negatívnejší vplyv než napríklad fajčenie, obezita alebo alkohol.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Pohyb- sex

    Zdravý sexuálny život umocňuje fyzický a mentálny pocit spokojnosti vo vlastnom tele. Hýbať sa viac a polihovať menej je však zásadnejšie. Štúdie ukázali, že dlhodobé sedenie je významný rizikový faktor obezity a predčasnej smrti.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Silový tréning- Kardiocvičenie

    Ak máte menej ako 30 rokov, kardiocvičenie je pre vás isto skôr zábava. Pre staršie ženy sa však silový tréning stáva určujúcim, pretože ich celkovo posilňuje, pozitívne ovplyvňuje tráviaci systém, hormonálnu rovnováhu a zdravie kostí.

    Zdroj: shutterstock

    Pohyb

    Menej cukru- Menej stresu 

    Stres hrá veľkú rolu pri srdcových príhodách, tie však môže spôsobiť aj nesprávna strava. Štúdie potvrdili, že osobám, u ktorých viac ako štvrtina prijatých kalórií pochádzala z pridaného cukru, hrozí až trikrát väčšie riziko infarktu.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Normálna hmotnosť - Menej mäsa

    Udržať si hmotnosť pod kontrolou je pre vaše zdravie kľúčové. Príjem chudého mäsa nesúvisí so závažnými zdravotnými problémami. Namiesto vylúčenia mäsa zo stravy sa zamerajte najmä na spracované mäsové výrobky, ktoré obsahujú priveľa soli a stužených tukov.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Osem hodín spánku - Osem pohárov vody 

    Dopriať si sedem až osem hodín spánku je tá najlepšia rada, akú môžete dostať. Čo sa týka príjmu tekutín, nemusíte piť len vodu. Aj nealkoholické nápoje, ktoré obsahujú do 400 ml kofeínu, sa rátajú.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Dentálna hygiena- Multivitamíny

    Všetky potrebné vitamíny a minerálne látky, ktoré naše telo potrebuje, by sme mali byť schopné získať z vyváženej stravy. Štúdie však potvrdili, že pravidelné čistenie medzizubných priestorov zabraňuje vzniku zápalu ďasien, ktorý má priamy súvis so vznikom srdcových príhod, cukrovky či dokonca mŕtvice.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Normálna hmotnosť 

    Americké výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí pili veľa sladených bublinkových nápojov, mali kratšie teloméry, čo viedlo k rýchlejšiemu starnutiu. Znížiť príjem cukru je dôležité aj pre zníženie hmotnosti a predchádzanie cukrovke z obezity, no v porovnaní s tým je dôležitejšie udržať si primeranú hmotnosť. Tá je smerodajnejšia, čo sa týka vášho celkového zdravia.

    Zdroj: shutterstock

    Hmotnosť

    Aj keď je nám jasné, že už jedna zlá noc má negatívny vplyv na telo aj na psychiku, množstvo spánku je veľmi individuálne. A rozhodujúca je aj jeho kvalita. Zato obezita je taký veľký rizikový faktor pri množstve „zabijakov“, ako je infarkt, mŕtvica, cukrovka druhého typu, ale aj rôzne druhy rakoviny, že udržanie zdravej, primeranej hmotnosti by malo byť pre každého prioritou.

    Priateľstvo

    Najneskôr od pandémie covidu-19 sa odporúča nespoliehať sa len na slniečko
    a celoročne prijímať dennú dávku vitamínu D (10 µg ) aj prostredníctvom výživových doplnkov. Ale v tejto situácii sa potvrdilo aj to, že ľudia, ktorí pestujú vzťahy s druhými, majú silnejšiu imunitu, sú v lepšej psychickej pohode a žijú dlhšie než tí, ktorí sú izolovaní a ponechaní sami na seba. Takže vzťahy sú nad vitamínom D.

    Zdroj: shutterstock

    Priateľstvo

    Pohyb

    Byť počas dňa a bez ohľadu na podmienky byť fyzicky aktívny je veľmi dôležité. Prečo? Výskumy ukazujú, že priveľa sedenia poukazuje na zhoršený zdravotný stav. Ak sa postavíte na nohy každú polhodinu aspoň na päť minút, zníži sa vám hladina cukru v krvi až o 30 percent. Ak je to pre vás problém, pretože máte sedavé zamestnanie, skúste si zaobstarať taký stôl, pri ktorom budete počas práce stáť. Ale aj kvalitná ergonomická stolička urobí svoje.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Osem hodín spánku

    Aj keď vedcov neustále prekvapuje, ako veľmi čistenie medzizubných priestorov pôsobí na naše zdravie, výskumy potvrdzujú nedostatok spánku ako určujúci faktor biologického starnutia. Po prebdenej noci sa nielenže budete cítiť a vyzerať horšie, ale slabý spánok môže znížiť hladinu rastových hormónov, ktoré stimulujú bunkovú reprodukciu, a teda aj obnovovanie buniek. Ísť spať pred polnocou sa rozhodne oplatí!

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    Pohyb

    Zatiaľ čo mentálne zdravie a spoločenská interakcia sú určujúce, čo sa týka zdravia a pocitu mladosti, tým najdôležitejším odkazom je jednoducho: Len sa hýb! Keby mala existovať len jedna vec, ktorá udrží večnú mladosť vášho tela i ducha, bolo by to práve zostať aktívny bez ohľadu na vek a okolnosti. Štúdie dokázali, že starší ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni, prevyšujú tých mladších ako v zdraví, tak vo výkonnosti.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako si udržať zdravie až do staroby?

    POHYB!

    Nič nedokáže tromfnúť pravidelný pohyb. To vám povie každý lekár. Je rozdiel vážiť 70 kilogramov a mať svaly a vážiť 70 kíl a mať okolo brucha tukovú pneumatiku. Aktivita má priaznivý vplyv ako na telo, tak na psychiku, pomáha zvládať stres, prospieva svalom, kĺbom, mozgu i srdcu. A to sú presne tie oblasti, ktoré trápia starších ľudí najviac. Tak teda, na čo čakáte? Šup sa hore! Bežte robiť niečo aktívne, ten dobrý pocit po fyzickom výkone je na nezaplatenie! Dobrá správa: Rátajú sa aj prechádzky a práca na záhradke!

    Zdroj: shutterstock

    Beh

    Autor článku

    Petra Mitringová

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.