Najkrajšie betlehemy! Neuveríte, ale za rohom máme najväčší na svete a u nás je totálny skvost
23. 12. 2024, 6:00

Zdroj: Pavol Urbánek
U nás na Slovensku máme nejeden skvost, ale ten najväčší celodrevený majú u susedov. A ste zvedavé, kde nájdete ten so svetelnou šou?
1. Třebechovický betlehem
Zdroj: Pavol Urbánek
Třebechovický betlehem Josefa Probošta je národnou kultúrnou pamiatkou
Najväčší mechanický celodrevený betlehem na svete sa nachádza v Třebechoviciach pod Orebem u našich českých susedov. Tento svetový unikát vytvoril na prelome 19. a 20. storočia Josef Probošt, ktorý na jeho výrobe spolupracoval s rezbárom Josefom Kapuciánom a mechanaikom Josefom Frimelom.
Zdroj: Pavol Urbánek
Tento svetový unikát vytvorili na prelome 19. a 20. storočia
Okrem biblickej scény narodenia Ježiška zobrazuje aj bežný život na dedine a mieste tradície. Vyše storočný betlehem je okrem kovových zvončekov a kožených remeňov poháňacieho mechanizmu celý vyrobený z lipového dreva.
Zdroj: Pavol Urbánek
Vyše storočný betlehem je okrem kovových zvončekov a kožených remeňov poháňacieho mechanizmu celý vyrobený z lipového dreva.
Skladá sa z vyše 2000 vyrezávaných dielov, zahŕňa 351 figúrok, z ktorých je viac ako 200 pohyblivých. Rozmery sú približne 7 metrov na dĺžku, 3 metre na šírku a 2 metre na výšku. Betlehem je národnou kultúrnou pamiatkou a je vystavený v tunajšom Múzeu betlehemov, ktoré je venované nielen tomuto dielu, ale aj histórii betlehemárstva ako takého.
Zdroj: Pavol Urbánek
Česko-slovenský betlehem v českej obci Horní Lideč - ide o ručne vyrezávaný betlehem
2. Česko-slovenský betlehem
Jediný drevený mechanický česko-slovenský betlehem môžete vidieť v prihraničnej českej obci Horní Lideč. Ručne vyrezávaný betlehem približuje okrem biblického príbehu Svätej rodiny, život, remeslá a zvyky na česko-slovenskom pomedzí.
Zdroj: Pavol Urbánek
Česko-slovenský betlehem - v tomto betleheme uvidíte aj Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, Kláštor v Skalke pri Trenčíne, Mohylu M.R. Štefánika na Bradle, zrúcaniny hradov Beckov, Čachtice či Lednice.
Nachádza sa v ňom 230 figúrok z toho 75 pohyblivých a viacero najznámejších stavieb z trenčianskeho a zlínskeho kraja. Uvidíte tu Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, Kláštor v Skalke pri Trenčíne, Mohylu M.R. Štefánika na Bradle, zrúcaniny hradov Beckov, Čachtice či Lednice. Z moravských stavieb sú tam bazilika na Hostýne, Velehrad, hrad Buchlov a zámok Buchlovice, Radhošť, Jurkovičov dom v Luhačoviciach a ďalšie.
Zdroj: Pavol Urbánek
Detaily v tomto drevenom betleheme sú dokonalé.
3. Banskoštiavnický betlehem
Jediný banícky betlehem na Slovensku sa nachádza v Banskej Štiavnici. Tento unikátny betlehem zobrazuje nie len tradičné biblické scény, ale aj ťažký život a prácu baníkov. Betlehem je dielom Petra Chovana, miestneho rezbára, ktorý na ňom pracoval viac ako 15. rokov.
Zdroj: Pavol Urbánek
Banícky betlehem v Banskej Štiavnici
Obsahuje vyše 800 postavičiek, z ktorých je viac ako 400 pohyblivých. Dominantným výjavom je zobrazenie hlavnej ulice - Trotuáru, po ktorom kráča známy Salamandrový sprievod.
Zdroj: Pavol Urbánek
Tento betlehem je úžasný, má všetky známe stavby v meste.
Ďalej sa tu nachádzajú budovy chemickej, lesníckej a baníckej školy spolu s botanickou záhradou, Trojičné námestie s morovým stĺpom, gotický Kostol sv. Kataríny, radnica, Starý a Nový zámok, synagóga, sídlo komorských grófov Kammerhof, či Klopačka s Piarskou bránou. Chýbať nemôže ani pýcha mesta, baroková Kalvária s vyobrazením púte veriacich.
Zdroj: Pavol Urbánek
Medzi postavami v betleheme nájdete tiež maliara Alfonsa Muchu, zápasníka Gustava Frištenského, maliara a ilustrátora Adolfa Kašpara, Tomáša Baťu či Karla Kryla, ale aj kontroverzného Jiřího Kajínka, ktorého figúrka visí na tenkej koženej šnúrke, akoby práve utekal z okna mírovskej väznice.
4. Loštický betlehém
Unikátnym betlehem nájdete aj v Lošticiach neďaleko Olomouca, ktoré sú známe výrobou olomouckých syrečkov. Tunajší betlehem, ktorý vyrobil z lipového dreva rezbár Jaroslav Beneš je známy tým, že jeho súčasťou sú okrem biblických postáv aj skutočné postavy obyvateľov Loštic či osobnosti Moravy.
Zdroj: Pavol Urbánek
Loštický Betlehem je pohyblivý drevený betlehem rezbára Jaroslava Beneša.
Nachádza sa tu vyše 300 figúrok medzi ktorými uvidíte postavy Cyrila a Metoda, Jana Amosa Komenského, Tomáša Baťu, Leoša Janáčka aj s jeho Liškou Bystrouškou, maliarov Alfonsa Muchu či Emila Filla, ale aj kontroverznú osobu Jiřího Kajínka, zobrazeného, ako na lane uteká z neďalekej väznice v Mírove.
Zdroj: Pavol Urbánek
Loštický Betlehem
Zdroj: Burgenland Tourismus
Mörbisch am See udivuje svetelnou šou s krásnou hudbou na mieru.
Betlehem v Mörbisch am See
Tento rok sa po prvýkrát amfiteáter v Mörbisch am See, kde sa počas leta hrajú najznámejšie operety či muzikály premenil na obrovskú jasličkovú scénu, ktorá meria až 18 metrov na výšku a 90 metrov na dĺžku.
Zdroj: Burgenland Tourismus
Cítite sa ako v rozprávke.
Počas víkendov (piatky až nedele) sa tu koná podujatie Winterwunder Mörbisch (Zimný zázrak v Mörbischi) a to až do 5. januára 2025.
Zdroj: Burgenland Tourismus
Mörbisch am See predstavenia sú pre veľkých a malých.
V čase od 15:00 do 22:00 hod každú hodinu tento obrí betlehem oživí veľkolepá mappingová show (multimediálna šou), ktorá je jedným z hlavných lákadiel podujatia.
Zdroj: Burgenland Tourismus
Najväčší betlehem postavili v rakúskom Morbisch am See blízko Neusiedel See.