Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Žiadna energia a nič vás nebaví? TÝCHTO 7 tipov zatočí s jarnou únavou, veľký pozor na bod 3!

7 tipov proti jarnej únave

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

To, že jarná únava existuje, je už dávno dokázané a podložené. Ale čo s tým? Ak vo vhodnom čase skombinujete správnu výživu a pohyb takmer okamžite.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Doľahla na vás jarná únava? Je to skutočnosť či výhovorka?

    Hoci slniečko už krásne svieti, jeho lúče sú hrejivé, dni dlhšie a navôkol je zeleň, vy ste čoraz unavenejšie. Má to svoj dôvod. Zmeny počasia spôsobujú, že veľa ľudí sa necíti komfortne. Výrazné zvýšenie množstva denného svetla a zmeny teplôt dokážu spôsobovať problémy celé týždne. Trpíte ťažkosťami, ako sú bolesti hlavy, únava alebo závraty? Prináša ich so sebou jedno z najkrajších ročných období. Jar. Mnoho ľudí trpí jarnou únavou. Správnymi činnosťami v tú pravú časť dňa môžete zmierniť jej následky. Ponúkame vám pár tipov.

    Uvoľňujte svoje energetické rezervy počas celého dňa

    7.00

    Vždy vstávajte v rovnakom čase

    Mali by sme vstávať vždy v rovnakom čase, a to aj cez víkendy. Tak sa budeme cítiť rýchlejšie „prebudené“ a lepšie po celý deň. Ak s tým máte problém, pomôže vám vstať ihneď po zazvonení budíka a odostrieť závesy. Ak čo najskôr vpustíte do spálne denné svetlo, pocítite príval energie. Prečo? Vaše telo dostane náboj v podobe sérotonínu. Slnko stimuluje v ľudskom mozgu jeho produkciu. Prinesie vám dobrú náladu a pohodu. Ak je po vašom prebudení do nového dňa stále tma, pomáhajú takzvané svetelné budíky. Simulujú východ slnka.

    Zdroj: shutterstock

    Sucho v ústach a pocit suchých očí naznačujú nedostatok tekutín. Únava sa dostaví, ak pijete málo tekutín.

    9.00

    Doprajte si kvalitné raňajky

    Jedzte raňajky pozostávajúce z celozrnných produktov, ovocia a bielkovín. Celozrnný chlieb so syrom, ovsené vločky s ovocím a nesladený čaj sú dokonalá energetická bomba. Vláknina z celozrnného chleba zaisťuje pocit sýtosti, ovsené vločky a ovocie zase stabilnú hladinu cukru v krvi. Povolená je aj šálka kávy s pohárom vody. Takto urobíte obrovskú službu svojmu organizmu a nastolíte v tele rovnováhu.

    Zdroj: Shutterstock

    Raňajky

    13.00

    Vonku po obede

    Keď sme v zelenom prostredí, znižuje sa stres, posilňuje to našu koncentráciu a pamäť. Po zdravom obede, ktorý by sa mal skladať najmä zo zeleniny, z rýb a ryže, teda choďte na peknú prechádzku do prírody.

    Zdroj: shutterstock

    Počúvanie obľúbenej hudby dodáva energiu a zlepšuje náladu.

    15.00

    Nezabudnite piťpočas dňa

    Popolu dní je čas na sebakontrolu. Vypili ste dosť vody? Každý, kto sa v tomto čase cíti unavený a ospalý, pociťuje bolesť hlavy alebo kĺbov, pravdepodobne neprijal dostatok tekutín. Pretože tieto a ďalšie príznaky, ako napríklad sucho v ústach alebo pocit suchých očí, naznačujú nedostatok vody. Pite najmenej dva litre vody denne.

    Zdroj: Shutterestock

    Ilustračné foto

    17.00

    Prehodnoťte deň

    Deň sa chýli ku koncu. Spravte si malú prestávku, zhlboka sa nadýchnite a zhodnoťte, čo ste počas dňa stihli. Je všetko hotové? Máte ešte povinnosti, ktoré treba vybaviť? Ak ste ešte niečo neurobili, nenechajte sa tým vystresovať. Berte na vedomie pravidlo piatich minút – okamžite možno vykonať iba to, čo možno odškrtnúť do piatich minút zo zoznamu povinností. Veci, ktoré zaberajú viac času, sa niekedy dajú odložiť. Týmto spôsobom zostáva zoznam úloh konštantný na únosnej úrovni.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    18.00

    Počúvajte hudbu

    Večer zapnite rádio alebo počúvajte svoj obľúbený playlist. Počúvajte hudbu ušami i srdcom, pretože znásobuje dobrú náladu a má pozitívny vplyv na organizmus. Štúdie preukázali, že pri rýchlosti 60 úderov za minútu sa srdcový rytmus a mozgové vlny synchronizujú s rytmom. To vás upokojí.

    Zdroj: shutterstock

    Počúvanie obľúbenej hudby dodáva energiu a zlepšuje náladu.

    20.00

    Večer prichádza pokoj

    Pred spánkom vykonajte niekoľko dychových cvičení. Vďaka nim ľahšie a lepšie zaspíte. Upokojujú tiež a znižujú krvný tlak. Za týmto účelom si pohodlne ľahnite na posteľ. Položte si pravú ruku na brucho a pomaly, zhlboka dýchajte a vydychujte. Toto cvičenie opakujte 20-krát.

    Zdroj: shutterstock

    Vstávajte vždy v rovnaký čas, aj cez víkend. Je to lepšie pre organizmus.

    Vedeli ste, že….

    … s predlžujúcimi sa dňami sme spočiatku viac unavené? Môže sa stať, že menej spíme, pretože je viac svetla ako v zimných mesiacoch. Doprajte telu čas, aby si na dlhšie dni postupne zvyklo.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.