Juliana a Angie:
"Psíka som dostala na svoje narodeniny kvôli cukrovke."
Dokáže aj diagnostikovať
Niekedy na jar o dva roky neskôr sa v časopise dočítali, že psy dokážu signalizovať nízku a vysokú hladinu cukru v krvi. „Ocko súhlasil, že ak to bude takýto psík, tak ho povolí. A tak sme začali pátrať, ako sa k nemu dopracovať. Mamka našla na internete občianske združenie Pes človeku. Oslovili sme ich a tí sa podujali, že ho vycvičia,“ hovorí Juliana o začiatkoch.
Nevedeli získať financie
Bolo však potrebné finančne zabezpečiť výcvik psa, a tak rodičia požiadali úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o príspevok na kúpu zdravotnej pomôcky. „No ten nebol schválený, dokonca ani po odvolaní sa na Ústredie. Rodičia spolu s občianskym združením hľadali spôsob, ako získať peniaze. Oslovili rôzne firmy, podnikateľov. No najviac peňazí sa nám podarilo získať z 2 % z daní,“ prezradila.
A prišiel ten očakávaný deň. „Na moje 13. narodeniny (apríl 2019) som dostala veľmi pekný darček – prvého asistenčného psa pre diabetika na Slovensku. Angie mám veľmi rada, zatiaľ si na seba zvykáme, ale určite to bude fajn,“ teší sa mladá slečna.
Názor odborníka
Poskytujú väčšiu voľnosť, slobodu a nezávislosť
Ťažko zdravotne postihnutí ľudia musia každodenne čeliť rôznym životným situáciám so svojím hendikepom. Špeciálne vycvičený pes im pomôže získať väčšiu nezávislosť a zvýšiť kvalitu života. Väčšina našich psov je kúpená ako šteniatka. Do jedného roka sú umiestnené na výchovu do rodín, potom nasleduje polročný špeciálny výcvik.
Počas výchovy sa psy učia dobrým spôsobom v bežných situáciách na verejnosti. Priebežne sú vystavované rôznym situáciám kvôli príprave pre ich neskoršie poslanie. Asistenčný pes tak poskytuje svojmu majiteľovi väčšiu voľnosť, slobodu a nezávislosť, umožňuje zmierniť sociálnu izoláciu, pomáha nadväzovať kontakty, obohatí mu život svojou prítomnosťou. Veľa ľudí si uvedomuje potrebu vodiacich psov pre nevidiacich, ale neuvedomuje si potrebu asistenčných psov pre ľudí s iným postihnutím.
Asistenčné psy sú špeciálne cvičené na pomoc fyzicky hendikepovaným ľuďom
Okrem asistenčných psov naša legislatíva pozná vodiace psy – zrakovo postihnutým pomáhajú pri samostatnom pohybe, podávaní predmetov – a signálne psy – pomáhajú osobe so sluchovým postihnutím rozlišovať zvukové signály, zvonček pri dverách, telefón, plač dieťaťa, ľudské hlasy, budík a podobne.
Aké psy sa hodia na výcvik?
Bežné plemená pre výcvik sú labradorské retrievery, zlaté retrievery a ich krížence. Tieto plemená sú veľmi učenlivé, spoločenské a sú schopné prispôsobovať sa meniacemu sa prostrediu.
Kto môže požiadať o vodiaceho psa?
O vodiaceho psa možno požiadať naše občianske združenie Pes človeku (0907 962 883). Podľa zákona o kompenzácii sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia je asistenčný pes kompenzačná pomôcka. Nárok na príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky si treba uplatniť na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny písomnou žiadosťou.