Jana Goldman (30):

Janka miluje domácu kozmetiku, ktorú si sama vyrobí. Dostala sa k tomu cez lásku k bylinkám. Prvý pokus, niečo si vyrobiť, vznikol v roku 2013, keď si povedala, že chce kvalitný, výživný balzam na pery. „Úplne si pamätám tie pokusy. Konzistencia prvého, druhého, tretieho balzamu, celé zle! No po čase sa podaril výborný a hlavne liečivý balzam na pery,“ smeje sa.

Janka vie vyčarovať niečo na každý problém.
Janka vie vyčarovať niečo na každý problém.
Zdroj: archív J. G.

Začala som študovať bylinky

Neskôr túžila vyrábať aj inú kozmetiku, a tak sa začala vzdelávať aj v oblasti byliniek a ich liečivých vlastností. Janka tvrdí, že domáca kozmetika má tú výhodu, že viete, z čoho a ako ste ju vyrobili. Čas je však v tomto prípade vaším nepriateľom. Bylinky treba dôkladne macerovať v olejoch, aby „pustili“ liečivé čaro. Po približne štyroch týždňoch od macerovania môžete miešať hojivé zázraky, šľahané maslá, denné a nočné krémy, séra na regeneráciu, maslá na strie, balzamy na pery, krémy na zapareniny, repelent, liečivé séra a tinktúry na rôzne kožné problémy.

Bylinky treba dôkladne macerovať v olejoch, aby
Bylinky treba dôkladne macerovať v olejoch, aby "pustili" liečivé čaro.
Zdroj: Shutterstock

Je to alchýmia

Namiešať správnu konzistenciu a ešte aj dosiahnuť maximálny efekt účinnej zložky je hotová alchýmia. Janka je hrdá na všetky svoje produkty, ktoré viditeľne fungujú – maslo na strie, denný a nočný krém, krém na psoriázu, balzamy na pery, šľahané maslá na telo, tinktúra na ekzém a na vriedky na tvári. Stačí vraj povedať, aký máte problém, a vyčaruje všetko. Janka priznáva, že väčšinu kozmetiky vyrába sama, ale šampón a balzam na vlasy si kupuje, pretože vyrobené sa rýchlo kazia.

Niet nad kozmetiku vyrobenú doma.
Niet nad kozmetiku vyrobenú doma.
Zdroj: archív J. G.

Zuzka Dolinková (42):

Moja špecialita je kváskový chlebík

Sympatická Zuzka je Bratislavčanka, ktorú s manželom zavialo preč z mesta na vidiek, a dnes je presvedčená, že to bolo najlepšie rozhodnutie jej života. Táto útla a energická žienka je mamou štyroch zbojníkov (ako volá svojich chalanov) a jednej bambuľky. Momentálne sa venuje deťom a farme, predtým bola office manažérkou v hudobnej akadémii a pracovala 15 rokov ako vychovávateľka telesne postihnutých detí.

Táto útla a energická žienka je mamou štyroch zbojníkov.
Táto útla a energická žienka je mamou štyroch zbojníkov.
Zdroj: archív Z.D.

Sen o domčeku a záhrade

Keď po bratislavských chodníkoch kočíkovali najstaršieho syna a pod srdcom už nosila ďalšie dieťatko, začali s manželom riešiť, že nechcú deti vychovávať na mieste, kde ich ani nemôžu pustiť na trávnik pre nepozbierané psie hovienka. Sen o domčeku so záhradou ich viedol k rozhodnutiu odísť z mesta. Zo začiatku mali len dve čivavy a papagája a neplánovali veľké farmárčenie, ale napokon sa im to vymklo z rúk a dnes majú slušný zverinec. Začalo sa to túžbou mať vajíčka od vlastných sliepok... Postupne pribúdali kačky, husi, prepelice a potom aj králiky a včely. Nakoniec chov rozšírili o kozičky, ktoré dávajú mlieko pre deti.

Sympatická Zuzka je Bratislavčanka, ktorú s manželom zavialo preč z mesta na vidiek.
Sympatická Zuzka je Bratislavčanka, ktorú s manželom zavialo preč z mesta na vidiek.
Zdroj: archív Z. D.

Taký môj bežný deň

Keď si predstavím, čo všetko musí zahŕňať starostlivosť o päť detí plus farmu, zalieva ma pot. Zuzka to však zvláda s prehľadom. „Ráno vstaneme, postaráme sa o deti, nakŕmime zvieratá, podojím kozy, spracujem mlieko. Potom máme úplne normálny deň – starám sa o domácnosť, venujem sa deťom. Večer prichádza opäť čas na dojenie a kŕmenie a ďalšie spracovanie mlieka. No bez lásky, podpory a pomoci od manžela by som nič nezvládala ani nestíhala. Sme na všetko dvaja, je mojím najlepším priateľom už vyše 20 rokov.“

"Bez lásky, podpory a pomoci od manžela by som nič nezvládala ani nestíhala."
Zdroj: archív Z. D.

Stačí vybehnúť z domu

Záhrada rodinke dáva zeleninu, bylinky a ovocie. „Čerstvo odtrhnutá paradajka, rozohriata slnkom, chutí neskutočne. Takú nikde v obchode nekúpite,“ hovorí Zuzka.

Zuzka sa momentálne venuje farme, predtým bola office manažérkou v hudobnej akadémii.
Zuzka sa momentálne venuje farme, predtým bola office manažérkou v hudobnej akadémii.
Zdroj: archív Z. D.

Veronika Dolníková (29):

Pýtajú sa ma, kde som to kúpila

Veronika je vydatá mamina 4-ročnej dcérky. Zbožňuje módu a nevie si bez nej predstaviť život. Šije už odmalička a pretože mala k šatám a látkam vždy blízko, vybrala si podľa toho aj strednú školu so zameraním na odevný dizajn. Začínala šitím pre seba, neskôr pre rodinu a kamarátov. Odkedy sa stala mamou, najradšej šije pre svoju malú princeznú. Bavia ju najmä sukne a šaty, teda babská móda.

Odkedy sa stala mamou, najradšej šije pre svoju malú princeznú.
Odkedy sa stala mamou, najradšej šije pre svoju malú princeznú.
Zdroj: Mitiana Photography,

Móda podľa Veroniky

S hrdosťou ukazuje svoje najnovšie kúsky. Sú to šaty, ktoré šila pre seba na svadbu svojho brata a pre svoju dcérku, ktorá bola družička. Žiadne objednávanie cez internet ani požičovne. Veronika je oveľa pyšnejšia na kúsok, ktorý si ušije, ako ten, ktorý si kúpi. Miluje vzory, farby a najmä motív kvetov. V móde rada experimentuje a nebojí sa vyčnievať z davu. Inšpiruje sa módnymi ikonami, ako je D&G, Gucci, Elisabetta Franci, a v topánkach je pre ňu bohyňa Sophia Webster.

V móde rada experimentuje nebojí sa vyčnievať z radu.
V móde rada experimentuje nebojí sa vyčnievať z radu.
Zdroj: Mitiana Photography,

Nakupovanie milujem, ale...

Veronika o sebe tvrdí, že obchodom sa nevyhýba a je občas poriadna nákupná maniačka. Dnes, keď obchody ponúkajú tony nádherných vecí za pár eur, je vlastná výroba často drahšia záležitosť, ale zase človek môže mať jedinečný kúsok, ktorý nemá nik iný a je šitý presne na mieru. „Vždy sa cítim úžasne vo svojich veciach a keď vám oblečenie každý chváli a pýta sa, kde ste to kúpili, poviete si, že vás to proste musí baviť!

Tieto šaty si ušila na bratovu svadbu.
Tieto šaty si ušila na bratovu svadbu.
Zdroj: Mitiana Photography,

Čo všetko si vyrábame

Zuzka vyrába najmä domáci kváskový chlieb a pečivo. Okrem toho syry z kozieho mlieka, kozí kefír, jogurty aj tvaroh. Majú vlastné mäso, šunku, džemy, kompóty, sirupy, kyslú kapustu, sterilizovanú zeleninu. Dokážu vyrábať aj smotanu a maslo. Zuzka však tvrdí, že napriek tomu nie sú úplne sebestační, a to ani nie je ich cieľom. „Nie sme fanatici, ktorí sa odrezali od sveta. Naopak, sme digitálna domácnosť a využívame všetky výdobytky. Sme šťastní, že naše deti vidia, odkiaľ sa berie to, čo majú na tanieri. Mäso totiž nerastie v chladiacom boxe supermarketu. Keď nám aj najmenšie deti idú pomôcť kŕmiť sliepočky, pozbierať vajíčka a na druhý deň si tie vajíčka vypýtajú na raňajky, prirodzene sa učia, ako funguje svet, aj to, že bez práce nie sú koláče,“ uzatvára Zuzka.