A koniec príbehu? Ľudská tragédia a pošliapané city. A nielen ich dvoch. V hre bolo aj dieťa!

Láska ako hrom

Všetko najskôr vyzeralo krásne, ideálne a romanticky. "Strašne som sa zamilovala. Nebola to moja prvá láska, ale túto som považovala za osudovú. S Tomášom sme sa stretli na horách na lyžiach. Začali sme spolu hneď chodiť, vídali sme sa každučký deň. Neskôr som mu navrhla, nech svoj byt prenajíma, že môžeme bývať spolu. Aj tak sme plánovali svadbu. Návrh s radosťou prijal, takže som nemala ani v najmenšom pocit, že by som ho niekam tlačila," spomína dnes tridsaťjedenročná pôvabná brunetka.

Sladké mámenie

Spoločný život v Adelinom byte partnerom vyhovoval a ich láska len kvitla. Bola ako nebo bez mráčikov. Ten prvý sa objavil vo forme ohovárania. "Vtedy som tomu neverila. Známa mojej mamičky, ktorá bývala v rovnakom dome, v ktorom mal Tomáš byt, mi povedala, že svoj byt neprenajal, ako mi tvrdil. Dosť ma to síce prekvapilo, ale ako hovorím, pustila som to z hlavy. Na domácnosť mi prispieval, plánovali sme už aj termín svadby, tak som to neriešila. Asi po troch týždňoch po tejto udalosti sa raz večer Tomáš nevrátil z práce domov. Len tak, z ničoho nič. Neboli sme pohádaní, nič sa nestalo. Volala som mu na mobil, ale mal ho vypnutý. Nespala som celú noc, bála som sa, že sa mu niečo stalo, ale nechcela som panikáriť."

Rana pod pás

Ráno mal Tomáš telefón hluchý. Adela na tom bola tak zle, že sa v práci ospravedlnila, že príde o niečo neskôr. "Išla som rovno za ním do práce. To už mu telefón zvonil, evidentne si ho zapol, ale nedvíhal. Ešte kým som k nemu dorazila, prišla mi správa. Vidím tie písmená na displeji ako dnes. Stálo tam, že sa šialene ospravedlňuje, ale že sa na spoločný život necíti, a že je koniec. Že má inú. Nemal vraj odvahu mi to povedať do očí. Do práce som v ten deň už nešla, prišlo mi zle, vzala som si voľno. O dva dni som zistila, že som tehotná. Určite podobné situácie zažilo viacero žien, ale ja som si vtedy myslela, že to nezvládnem. A že rozhodne pôjdem na potrat. Rodina mi túto myšlienku vyhovorila. Naši, sestra i kamaráti. Dieťa som si nechala. Narodil sa mi Viktorko. Naši mi neskutočne pomáhali. Bez rodiny by som túto podpásovku neprežila," hovorí Adela.

Ani slovo

O tehotenstve ani o narodení malého Vikiho bývalému priateľovi Adela nepovedala. "Nebolo mu do toho vôbec nič. Mal inú a navyše vraj odišiel na neurčito niekam do Indie. Zvykla som si na fakt, že som slobodná matka. Nikto mi nič nevyčítal, blízki ma podporovali ako mohli, bolo mi vlastne dobre. Potom sa ale táto pohoda náhle skončila. Bola som s malým na prechádzke a Tomáša sme stretli na ulici. Začalo sa peklo. "

Stres, nočné mory a obavy

Ľudia sa často správajú inak, než akí naozaj sú. Pre Adelinho expartnera to platilo v každom ohľade. "Vôbec som ho takého nepoznala. V podstate predo mnou stál úplne cudzí človek. Nekričal, ale potichu, aby to ľudia okolo nepočuli, na mňa syčal ako had. Nadával mi, bol vulgárny a hovoril, že som sviňa, ktorá ho pripravila o dieťa. Že keby bol vedel, že som tehotná, urobil by právne kroky k tomu, aby bol Viki už odmalička v striedavej starostlivosti. A hlavne dodal, že sa do toho pustí teraz, keď sa vrátil zo zahraničia. Bohužiaľ, neklamal. Začali sa súdy, hnusné esemesky, naháňal ma aj na ulici a raz si rovno chcel odviezť Vikiho domov. Upokojil sa, až keď som mu pohrozila, že zavolám políciu, že je to únos. Snažila som sa mu nahovoriť, že dieťa nemám s ním, ale na to mi neskočil. Bola som s nervami v koncoch, začala som chodiť k psychologičke. Budila som sa hrôzou, že mi syna zoberie."

Súd bol jasný a stručný

Keď došlo na hlavné pojednávanie na súde, ktorý mal definitívne rozhodnúť o ďalšom osude Adely, malého Viktorka aj jeho "otca", Adela sa od strachu sotva držala na nohách. Bála sa, že by sa naozaj musela o chlapca deliť s človekom, ku ktorému už necítila nič, len odpor. "Boli to zatiaľ najhoršie chvíle môjho života. Pani sudkyňa ale rozhodla jasne. Syn je môj a o striedavej starostlivosti nemôže byť reč. Vzhľadom na to, že aj všetky svedectvá o tvrdom a nečakanom rozchode hovorili v môj prospech, nepomohlo Tomášovi ani tvrdenie, že by so mnou zostal, keby vedel, že som v tom, ako doslova povedal. "

Pokoj a nový otec

Adela má po vypätých chvíľach konečne pokoj, aj keď od Tomáša pravidelne dostáva nepríjemné e-maily. "Stretla som novú lásku. Vzali sme sa a teraz čakáme bábätko. Má to byť dievčatko. Som rada, že obe deti budú mať dobrého otca. To, že Viki má iného biologického otca, vôbec neriešim. Strach z neho už nemám," dodáva Adela.