Reklama

Adriána priniesla so sebou do San Diega kúsok zo svojej rodnej Oravy! Fú, sneh v KALIFORNII?

Adriána Kecerová Punch

Zdroj: archív A. K.

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Adriána Kecerová Punch (42) pochádza z Hruštína, jej manžel z ostrova Trinidad a Tobago a spoločne žijú v slnečnej Kalifornii. Vedeli ste, že tam majú aj sneh?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nepríjemná diagnóza: Ochorenie myasténia gravis je len veľmi málo známe, aké sú jeho prejavy?

    Adriána prišla prvýkrát do USA pred dvadsiatimi rokmi ako študentka cez program Work and Travel. Po ukončení štúdia na ekonomickej univerzite dostala pracovnú ponuku v Orange County v Kalifornii. „Rodičia ma v tomto mojom rozhodnutí podporovali, začo som im doteraz nesmierne vďačná. V Kalifornii žijem už 18 rokov. San Diego je nádherné prímorské slnečné mesto plné prekrásnych pláží, pohodových plážových mestečiek, krásnych historických pamiatok, bohatého kultúrneho života, vyhľadávané turistami počas celého roka,“ opisuje svoj súčasný domov a dopĺňa, že energia tohto mesta jej veľmi vyhovuje.

    Nezaprie oravskú krv
    S manželom a dvoma synmi bývajú tridsať minút od centra, v príjemnom kopcovitom prostredí, obklopenom vinicami, avokádovými a pomarančovými sadmi. „Ani v ďalekej Kalifornii sa moja oravská krv nezaprie. V záhrade pestujeme zeleninu, vysadili sme niekoľko ovocných stromov, väčšinou tropické ako granátové jablko, guavu, mango, avokádo, marakuju, ale pestujeme aj broskyňu, marhuľu, slivku a morušu. V záhrade máme tiež päť sliepok a nášho verného psa.“

    Pikantná kuchyňa
    Jej manžel sa doteraz smeje, že predtým, ako ho stretla, poznala len soľ, vegetu a červenú papriku. „Pochádza z ostrova Trinidad a Tobago, kuchyňa je tam veľmi pestrá, plná zaujímavých chutí a ovplyvnená rôznymi kultúrami hlavne indickou, africkou, karibskou, čínskou, ale aj európskou. Postupne som sa naučila variť rôzne jedlá aj tie ich tradičné,“ čo podľa jej slov znamená multikultúrny mix chutí a vôní v kuchyni. „Tu varím oveľa viac pikantnejšie, ako sme na Slovensku zvyknutí. Veľa indických karí, slovenských polievok, ale aj rôzne cestoviny na taliansky alebo čínsky spôsob, hlavne veľa zeleniny a strukovín, keďže mäso veľmi nejeme.“

    Chýba jej rodina
    Každý rok sa snaží prísť na Slovensko aspoň na jeden či dva mesiace aj so svojimi chlapcami. „Lietajú už od útleho veku, takže 14-hodinové lety zvládajú v pohode. Navštevuje ma moja mamka i sestra s rodinou a voláme si každý deň, aj keď len na pár minút. Je neuveriteľné, ako sa dokázali technológie za tie roky zmeniť. Keď som sem prišla, volávala som z telefónnej búdky každú nedeľu,“ spomína na začiatky v Amerike. Dnes je všetko inak. Chýbajú jej i kamarátky, s ktorými vyrastala, slovenská príroda, história, obyčajnosť, ktorej sa snaží nabažiť čo najviac cez leto, keď je na Slovensku.

    Multikultúrna domácnosť
    Jej synovia rozprávajú plynule po slovensky, pretože od narodenia sa s nimi Adriána rozpráva len po slovensky. „Ale určite to nie je jednoduché a vyžaduje si to veľmi veľa trpezlivosti. Keď boli mladší, tak som im povedala, ako si to veľmi vážim a ako veľa to pre mňa, pre babku a pre dedka znamená, že rešpektujú môj materinský jazyk, a tým nám dávajú najavo, ako si nás vážia.“ Vraví, že v multikultúrnych rodinách je veľmi dôležitá podpora partnera. Manžel jej ani raz nepovedal, že sa má s deťmi rozprávať len anglicky, pretože im nerozumie. Akceptuje a rešpektuje to, a hlavne ich v tom podporuje.

    Menej byrokracie
    Adriána vraví, že medzi životom v USA a u nás je veľa rozdielov, pozitívnych aj negatívnych. Napríklad materská dovolenka v USA je väčšinou 12 týždňov, niekedy viac, podľa toho, ako sa firma dohodne so zamestnankyňou. „Na druhej strane, niektoré firmy majú jasle a škôlku priamo v budove, idú tak v ústrety pracujúcim mamičkám. Čo sa týka zdravotníctva, v Amerike je veľmi drahé, pretože tu nie je univerzálny zdravotný systém, štát nezabezpečuje zdravotnú starostlivosť. A zasa podnikanie je oveľa jednoduchšie v Amerike. Ako sa vraví – krajina otvorených možností – a je to pravda. Byrokracia je tu oveľa menšia ako na Slovensku. Dosť veľký rozdiel vidím napríklad aj v ľuďoch a službách. V Kalifornii sa väčšinou stretnete s príjemnými ľuďmi či už na ulici alebo v obchode,“ opisuje skúsenosti Adriána. Služby v Kalifornii sú podľa nej na veľmi vysokej úrovni a platí tam pravidlo, že zákazník je prioritou číslo jeden a má vždy pravdu.

    Majú aj sneh
    Adriána tiež vraví, že Kalifornia nie je len Los Angeles, Hollywood, pláže a palmy. Podľa nej majú o nej ľudia skreslené predstavy. „V zimných mesiacoch nám tu na kopcoch aj sneží, chodíme sa s deťmi sánkovať aj lyžovať. Je normálne, že doobeda sa prechádzate po pláži alebo slníte doma pod palmami v 25 stupňoch a o necelú hodinku dokážete byť úplne v inom svete, zasneženom studenom raji s 0 stupňami Celzia.

    Nie je tam sama
    V jej komunite žije veľa Čechov a Slovákov. „Sú to super ľudia, veľmi inteligentní, vzdelaní, ktorí sem tiež prišli za svojím snom, majú tu prácu, kariéru, poniektorí si založili rodinu a žijú si svoj bežný život,“ prezrádza. Podnikajú rôzne folklórne akcie a predstavenia. „17. novembra sa tu robí oslava nežnej revolúcie, potom mikulášske posedenie, štefanská zábava, maľovanie vajíčok, každoročný folklórny festival plný bohatého folklóru, jedla a pitia.“ Majú aj českú školu i česko-slovenské omše. „Ani by sa vám nezdalo, že ste tak ďaleko od domova. Každý z nás si sem kúsok zo svojej rodnej hrudy doniesol a prenáša to cez rôzne tradície na svoje deti,“ opisuje na záver.

    Čo sa oplatí vidieť?
    Kalifornia podľa jej slov ponúka veľmi veľa prekrásnych miest, pláží, pobreží, národných parkov a atrakcií. „Každé mesto je úplne iné, má inú atmosféru, energiu, ale dokáže nesmierne očariť,“ vymenúva a pokračuje, že sever Kalifornie je prepojený s juhom veľmi známou pobrežnou cestou Highway 1, ktorá sa tiahne popri pláži cez Monterey, Malibu, Santa Monicu a Laguna Beach. „Zážitok a výhľady sú fascinujúce plus kalifornské pláže sú krásne, určite stojí za to ich navštíviť a nielen jednu.“ Adriána spomína i známe národné parky ako Yosemitský národný park, Národný park Sequoia alebo Joshua Tree. Tieto parky ponúkajú spektakulárne prírodné scenérie, vodopády, najväčšie a najstaršie stromy sveta. Kalifornia je tiež známa svojimi vinárskymi oblasťami, keďže je najväčším producentom vína v USA, ako Napa Valley a Sonoma, ktoré ponúkajú ochutnávky vín, výlety po viniciach a nádherné výhľady. Aj mestá ako San Francisco, Los Angeles a samozrejme San Diego. „Pre deti je tu taktiež veľmi veľa atrakcií ako napríklad Disneyland, Universal Studios, Legoland, zábavný a morský zoologický park Seaworld, ZOO Safari Park, čo je len pár minút od nás a zvieratá tu žijú vo voľnej prírode na viac ako 700 hektároch. Počas návštevy San Diega určite nevynechajte Balboa Park, park s mnohými múzeami, záhradami, divadlami a ďalšími kultúrnymi a rekreačnými atrakciami, no a nesmiem zabudnúť na pláže ako napríklad vo štvrtiach La Jolla a Pacific Beach a na ostrove Coronado.“ Adriána často zdieľa svoj bežný život na Instagrame, kde vystupuje pod profilom @zivotvcalifornii.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.