So susedovie Patrikom sa vôbec nemôžeš porovnávať! Každý deň kočíkuje malú sestru, a ty by si len hral futbal!

Poznáte to? Možno dôverne. Porovnávania si od narodenia užijeme neúrekom. Joj, ten váš malý, to je celý strýko. Aha, veď on je také nemehlo ako jeho otec... Neznášame to, priam to nenávidíme. Keď vyrastieme, väčšinou robíme to isté, čo robili nám. Porovnávame súrodencov, bratancov, sesternice, kamarátov svojich detí, vnukov s vnučkami, všetkých so všetkými.

Nerobte to aj vy

Odborníci na psychiku a ľudskú dušu takmer jednohlasne tvrdia, že porovnávanie nie je správne. Neporovnávajte svoje s inými deťmi, so súrodencami, a už vôbec nie s darebákom tatkom či lenivou mamkou.

„Mnohí rodičia v snahe motivovať svoje deti na lepšie výkony robia pravý opak. Navzájom ich porovnávajú a dávajú jedno druhému za vzor. Neustále predhadzujú ako vzor súrodenca či spolužiaka so samými jednotkami. To je takmer rovnaké, akoby mu hovorili: Ty si nemožný, lebo ty to tak dobre nevieš!“ hovorí psychologička Margita Bencová. Namiesto toho, aby sme ,,slabšieho“ motivovali, robíme z detí súperov. Je to aj istý spôsob ponižovania a ubližuje to.

Tvoja sestra je šikovnejšia? Pozri, ako si krásne upratala izbu, a ty si taký nemožný! Zuzka v tvojom veku už chodila nakupovať! Neustále porovnávanie zo strany rodičov je demotivujúce. Vo svojom dieťati práve v tejto chvíli možno vytvárate živnú pôdu pre žiarlivosť, závisť, pochybnosti, či náhodou nemáte druhé dieťa radšej. Rodičia by si mali uvedomiť, že druhé dieťa nikdy nebude vernou kópiou prvorodeného, a ak má rodina dve alebo viac detí, každé z nich je iné. Vyzdvihovať kvality len jedného súrodenca nie je vhodnou výchovnou metódou. Vždy môžete pochváliť za niečo aj menej šikovné dieťa.

Chváľte a ešte raz chváľte!

Porovnávať, kritizovať, zakazovať, poučovať je ľahké. Ale takmer nikam to nevedie. Skúste to inak. Chváľte ich a dosiahnete omnoho viac. Deti, ktoré majú o sebe pozitívnu predstavu, sa správajú lepšie ako tie, ktoré majú o sebe negatívnu predstavu. Psychológovia radia, že zakaždým, keď sa budete snažiť poskytnúť deťom informáciu, na základe ktorej začnú samy seba vnímať pozitívne, budujete ich sebavedomie a zároveň si s nimi vytvárate vzájomný kladný vzťah. Deti, ktoré majú zo seba dobrý pocit, majú totiž tendenciu sa aj dobre správať.