Každý, kto sa sťahuje do nového, má obavu z toho, akých bude mať susedov. Bohužiaľ, nie vždy natrafíme na ľudí, ktorí sú „naša krvná skupina“. Stačí, že ste slobodná, zarytá rockerka s dvoma deťmi a vaša 70-ročná suseda je až nezdravo veriaca, a oheň je na streche. Alebo sa len raz nepozdravíte, pretože práve telefonujete, a pán, ktorý býva pod vami, to vezme osobne.

Policajti pri dverách

Susedské vzťahy sú krehké a je dobré ich budovať. Čím skôr začnete, tým lepšie. Práve v tomto pandemickom období sme sa totiž presvedčili o tom, že dobrý sused je hotový poklad a pestovať medzi sebou nevraživosť môže byť na škodu. V niektorých prípadoch to dospeje až do štádia, že na seba voláte políciu. Často pre úplné malichernosti či veci, ktoré robí niekto iný, no pre suseda ste automaticky vinníkom vy. Polícia, samozrejme, príde a hlásenie preverí, no často je výjazd absolútne zbytočný. Klopú u vás už častejšie než svokra? Pokúste sa prísť na to, prečo má s vami sused problém a či je naozaj nutné, aby neustále volal mužov zákona. Ak mu niečo prekáža, môže to povedať priamo vám. Nezabudnite však, že by ste mali reagovať pokojne, hnev a krik ešte nikdy nič nevyriešili.

Ups, nehoda

Ak bývate v paneláku, určite to poznáte – vytopenie. Či už ste boli vinníkom, alebo obeťou, zachovajte chladnú hlavu. Prv než ako bohyňa pomsty vybehnete o poschodie vyššie a nakričíte na susedu, narátajte do desať. Ak ste na opačnej strane a niekto na vás kričí ako na nespratné dieťa, ktoré čosi rozbilo, neodpovedajte krikom. Pokojne povedzte, že to preveríte. Môže sa totiž stať, že aj vy ste vytopená vinou susedy nad vami, a krikom by ste si vzťahy len zbytočne narušili. Takéto veci sa stávajú a vždy predsa vieme nájsť riešenie, dohodnúť sa na odškodnení. Krikom sa len oberiete o energiu.

Rušenie nočného pokoja sa pokúste najprv vyriešiť medzi štyrmi očami.
Zdroj: shutterstock