Reklama

Slovenka žije s rodinou vo Švédsku: Ako vyzerajú ich Vianoce? Na tento najmilší zvyk nedajú dopustiť

Karina s dcérkou Malmö.

Zdroj: archív K.A.

Reklama

Karina žije s manželom a dcérou v Malmö už 12 rokov. Na Štedrý večer idú tradične do kostola.

„Najradšej máme polnočné služby Božie, ktoré sa konajú v každom kostole a v každom vierovyznaní. V ten večer sa otvárajú aj darčeky, ktoré čakajú pod stromčekom.“ Vianočná výzdoba začína už od prvej adventnej nedele, keďže vo Švédsku je v tom období len niekoľko hodín denného svetla. Karina prezrádza, že typické sú 5 – alebo 7-ramenné svietniky v každom okne, ktoré osvetľujú celé ulice. Tiež sa vo veľkom oslavuje sv. Lucia.

„Je to nositeľka svetla v celej Škandinávii, ktorá priniesla ľudom v najdlhšie trvajúcu severnú noc okrem svetla aj vieru a nádej.“ Na tejto oslave spieva detský zbor aj v kostoloch, aj na námestiach. „Tiež sa každý rok vyberie iná dievčina, ktorá nosí na hlave sviečky. Inak sú dievčatá oblečené v bielom rúchu, chlapci sú v červenom.“

Káčer Donald a vianočný cap

Karina popisuje, čo je naozaj typické pre Švédov. „Od roku 1960 je tradíciou vo švédskej televízii vianočné vysielanie, vždy o 15.00 h „Kalle Anka” (Káčer Donald), ktoré sleduje celé kráľovstvo. V mestečku Gävle (severne od Štokholmu) je starou tradíciou ozdoba hlavného námestia gigantickým tzv. „Julbocken” (vianočným capom), ktorý často skončí v plameňoch vandalov. Tento rok im cap vydržal len niekoľko hodín.“

Zdroj: Shutterstock

Vianočný cap

Mäsové guľôčky nesmú chýbať

Švédsky vianočný stôl pozostáva najmä z „köttbullar“ (z mäsových guľôčok), lososa, mini párkov, sleďov na niekoľko spôsobov, varených zemiakov, tzv. Janssons frästelse – Jansonovo pokušenie (zapečené zemiaky s cibuľou, sardelami a so smotanou), varenej šunky, varených vajíčok plnených rybacou omáčkou alebo kaviárom a cviklového šalátu.

Karina ozrejmuje, že v ich rodine našli slovensko-maďarsko-srbský kompromis. „Pečená klobása, rezne, kapustnica, domáci ajvar, štipľavá paprika na rôzny spôsob a doma pečený chlieb. Naše slovenské sladkosti nepečiem, ale na stole nám nechýba švédsky pepparkakor (zázvorové suché koláče) a glögg (varené okorenené čierne víno).“

Drevený betlehem

„Celkový obraz vianočných sviatkov tu vo Švédsku vám ukončím s mojím najmilším symbolom samotných Vianoc, s betlehemom, ktorý si staviame každý rok. Pripomína mi to moju domovinu, kde šikovní rezbári dokázali vytvoriť ten najkrajší betlehem, aký som kedy videla, a zároveň nám aj pripomína, o čom sú Vianoce!“

Výber pre vás