Reklama

Ako pomôcť deťom zbaviť sa TRAUMY? Táto MAMA to vie: Dokázala dcéru zbaviť STRACHU zo psov...

Dcérka Olívia so psom

Zdroj: archív M.R.

Reklama

Čo robiť, ak dieťa zažije strašidelnú alebo stresovú situáciu? Viete mu s tým pomôcť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PREČO dieťa potrebuje vedieť, že do rodiny patrí? Fúú, TAKTO ho to môže ovplyvniť v dospelosti…

    Mama štvorročnej Olívie, Michaela, opisuje situáciu, kedy sa pes vyrútil spoza plotu, brechal a veľkou rýchlosťou smeroval k jej dcére, ktorá sa práve spúšťala na bicykli z briežku. „Zostala som ako obarená, pes si to mieri na moje dieťa s loveckým inštinktom a ja som 10 metrov od nej a nestíham tam pribehnúť skôr ako on. V správach písali, že pred týždňom roztrhali 3 rotvajleri náhodného bežca. Zovrelo mi srdce a hovorila som si: „Bože, len nech nezahryzne moje dieťa”," opisuje situáciu a pocity, ktoré v tej chvíli prežívala ustráchaná mama malej Olívie.

    Spomína, že v zlomku sekundy jej dcérku dobehol čierny vlčiak, vyskočil na ňu, bol vyšší než ona a zhodil ju dolu z bicykla. Jej dieťa doslova vrešťala v panike. „Ja som kričala: „Olívia tu som, idem!” A bežala som k nej. Pes si ma všimol a rozbehol sa proti mne. Odstrkávala som ho preč, a dvíhala som svoje dieťa zo zeme na ruky. Malá vrešťala a plakala o dušu, bola vydesená. Ani neviem ako, vypadlo zo mňa v móde autopilota: „Si tu v bezpečí, si u mňa v bezpečí!” Ale sama som sa tak necítila, lebo pes na nás divoko skákal, ruky som mala obsadené, nevedela som sa pohnúť a odkopávala som ho nohou preč."

    Michaela vraví, že spoza plotu sa približoval zúrivý rev a vzápätí vybehol majiteľ psa. Pes sa v tom schoval za auto, akoby vedel, že spravil niečo zlé. Majiteľ sa jej previnilo a ustarostene pýtal, či sa im niečo stalo, či sú v poriadku, zatiaľ čo naháňal psa a zamkol ho do auta. Spomína, že na neho kričal: „Tu budeš za trest, toto nemôžeš robiť." A ona tam zatiaľ stála v šoku, jej dieťa ešte stále v panike plakalo. „Čičíkala som ju v náručí. Muž sa nás znovu pýtal, či sme v poriadku a vysvetľoval, že je to ešte šteňa a má len jeden rok a nevie sa ešte správať. Pes mu utiekol z neďalekého ranča."

    Ospravedlnil sa, že bežal hneď za ním najrýchlejšie, ako vedel. Medzitým k nim pribehol aj druhý pes - bielej farby. Pán vysvetľoval Michaele a jej vystrašenej dcére: „Tento je už starší, pokojnejší, nič vám neurobí”.

    „Pes mierne vyskočil vedľa môjho stehna, bolo mi to nepríjemné. Olivka pišťala, dvíhala nôžky do vzduchu, aby na ňu nedosiahol. Našťastie sa vzápätí otočil a išiel za svojím pánom. Vtedy som si vydýchla." Opisuje stresujúci zážitok pre ňu aj pre jej maličkú dcérku. „Náhle som si v tej chvíli uvedomila, že nechcem, aby malo moje dieťa kvôli tomuto zážitku traumu a panický strach zo psov. Doteraz ich mala rada. Vedela som, že potrebujem situáciu korigovať tak, aby sme ju ukončili pozitívne. Padlo mi veľmi vhod, že scenár z pripravovanej knihy o detských strachoch bol už napísaný. Vyberala som automaticky myšlienky z kapitoly o psoch a uplatnila metódu "bábätko" .

    Michaela objasňuje, že deti sa menej boja vecí, ktoré sú označené ako bábätko, aj keď sú v skutočnosti veľké. Vtedy Michaela povedala dcére: „Vidíš ten pes je ešte len bábätko, preto je taký pojašený, nevie sa ešte správať, je ako z divých vajec.” (“Z divých vajec” je naše vtipné označenie pre divokých chlapcov v škôlke, ktorí jej niekedy naháňajú strach)." Jej dcérka sa ukľudnila a zopakovala po svojej mame, že pes je bábätko, má ešte len jeden rok a začínalo jej to dávať zmysel. Medzitým sa pán stojaci vedľa nich vynašiel a podal Olívii kytičku jarných babuliatok, ktoré náhodou držal v ruke. Malá Olívia sa potešila a prestávala plakať.

    Mama Michaela zvládla situáciu skvele. Vraví, že keď pán odišiel, ona dcérku ešte chvíľu držala v náručí, rozprávala sa s ňou a spoločne pozorovali psa v aute z bezpečnej vzdialenosti. Jej dcéra usúdila, že biely pes je dobrý, ale ten čierny je strašidelný. Michaela preto zasiahla: „Áno zlatko, vystrašil ťa, ale ani ten čierny pes nie je zlý, on je ešte bábätko, preto sa tak zachoval”. Malá Olivka jej podľa slov Mišky pritakala a tešila sa z kvietkov. Bola už kľudná.

    „Navrhla som jej, že zamávame čiernemu psovi na rozlúčku. Dcéra súhlasila a v dobrom sa s ním rozlúčila. Po ceste som jej ešte vravela, aká som na ňu hrdá, že to zvládla. Ona sa tiež cítila hrdá na seba a už sa nevedela dočkať, keď otcovi ukáže, aké kvietky dostala. Je hrdinka," vraví jej hrdá mama.

    A dodáva, že večer, keď ju ukladala do postele, poďakovali sa za pekný deň a jej malá Olivka zaspala. „Hladila som ju ešte po vlasoch a prežívala vtedy vďačnosť, že je živá a zdravá a že sme spolu zvládli tento incident. Týmto postupom sme predišli aj fóbii zo psov." Michaela Ray napísala knihu pre deti a ich rodičov Olívia v bublinke odvahy - 19 spôsobov riešenia strachu , ktorá tak, ako pomohla jej dcére, už stihla pomôcť aj iným. Nájdete v nej ďalšie tipy, ako spracovať strach.

    Michaela Ray si dala za cieľ aplikovať princípy NLP (neuro-lingvistické programovanie) a zložité terapeutické postupy do jednoduchých príbehov, ktorým rozumie aj 3-ročné dieťa, vďaka tomu, že sú popísané hravou formou a s využitím detskej fantázie, ktorá práve v tomto veku prekvitá. Do metód, ktoré sú hmatateľným nástrojom v rukách rodiča, aj bez toho, aby bol odborník na psychológiu. Vznikla tak prvá slovenská kniha, zameraná na zvládanie detských strachov pomocou psychoterapuetických  NLP nástrojov. S nadšením ju privítali aj odborníci v detskej psychológií a potvrdili, že tieto nástroje sú vhodné nielen pre rodičov, ale sú veľmi dobre využiteľné aj pre nich samých v práci s detskými pacientmi.

    Pre koho je kniha určená a o čom je?
    „Kniha je pre deti vo veku 2-4 roky a pre ich rodičov. Pomôžte deťom pripraviť sa na situácie, z ktorých majú najčastejšie strach, vrátane nástupu do škôlky. Rodičia dostanú do rúk 19 terapeutických metód (možných intervencií), ktoré môžu ľahko aplikovať aj nad rámec spomenutých situácií. Deti si vytvoria mentálne zdroje na zvládanie nových situácií. S týmito zdrojmi výrazne znížia pravdepodobnosť vzniku fóbie. Posilnia si odvahu a sebadôveru," vraví autorka knihy.

    Michaela Ray je terapuetka a autorka, má 42 rokov a spolu so svojou rodinou žije v Belgicku. Certifikát „NLP Master Practitioner“ získala v roku 2015 na NLP Univerzite v Kalifornii. Je autorkou terapeutickej NLP špecializácie "M-Ray Method", vďaka ktorej sa dá rýchlo analyzovať, na ktorej úrovni vedomia treba pracovať, vzhľadom na symptómy, ktoré klientov trápia. V rámci transformačných cvičení sprevádza dospelých pri spracovaní tráum z detstva. Je autorkou bestselleru "Som skvelé dieťa - 7 pilierov detského sebavedomia", ktorý odporúčajú aj psychológovia. Kniha pomohla už tisícom rodín a bola preložená do viacerých jazykov. Nedávno vznikla aj verzia pre adoptované deti “Dieťa z neba - 8 pilierov sebavedomia adoptovaného dieťaťa”.