Ako spolu súvisia kozmetika a psychológia? Mária spojila tieto dve veci dokopy a pomáha ženám…
18. 10. 2024, 12:00

Zdroj: M.Š.
Mária Štefanec (35) z Tuchyne priznáva, že kozmetika a psychológia jej učarovali už v období dospievania a odvtedy je to jej pracovná láska a vášeň. Ale ako sa dajú spojiť tieto dve zdanlivo nesúvisiace odvetvia a kam to môže viesť?
Zdroj: M.Š.
Zdroj: M.Š.
Zdroj: M.Š.
Galéria k článku

Mária študovala psychológiu a biológiu a po skončení vysokej školy si otvorila kozmetický salón, ktorý bol zameraný na fyzické skrášľovanie. Vraví, že ju vždy bavilo pomáhať ženám prirodzene dvíhať sebavedomie. „A bola som v tom dobrá. Vždy som bola kreatívna a zručná. Stále som sa školila a šla som proti trendom, v súlade so zákonitosťami tela a pleti,“ vysvetľuje a dodáva, že kozmetiku robí vyslovene neinvazívne a šetrne. „Všade na nás vyskakujú len kyseliny a rôzne zákroky, mikroihličkovanie a podobne. Takéto postupy u mňa nenájdete. Keby to všetko fungovalo (u žien, ktoré nemajú problémy, to dočasne funguje), asi by nikto nemal žiadne problémy. Ale je to presne naopak a nešťastných žien, detí, ale aj mužov len pribúda,“ konštatuje Mária.
Za akné môže trauma
Praxou si vytvorila svoj smer a problematickú pleť začala viac riešiť cez rozhovory, terapie a komplexný prístup. A zrazu spoločné výsledky s klientkami v salóne boli oveľa lepšie, rýchlejšie. „Celý život študujem traumu, a tak som si postupom času začala viac veriť a všetky moje vedomosti zapájať do procesu ozdravenia pleti. Pretože som rovnaká ako moje klientky a takisto som roky pracovala na svojom sebavedomí,“ vraví dnes s úsmevom. Rovnako vysvetľuje, že trauma, nech je už akákoľvek, svoje následky nesie, kým ju nezačneme riešiť, a aj tie na pleti, aj cez naše pocity.
Nie je to iba o krémoch
Zároveň priznáva, že hoci nie je lekárka, vedomostí má dosť. „Podľa symptómov som ženy vždy posielala na rôzne vyšetrenia, ktoré sa naozaj vždy potvrdili. Dlhé mesiace, niekedy roky zostávali nepovšimnuté, lebo v našej spoločnosti dosť absentuje prepájanie poznatkov. Naše telo je celok. Všetko spolu súvisí, jedna časť či úroveň ovplyvňuje ďalšiu. A tak ženy riešili svoju pleť niekedy aj 10 až 15 rokov, kým prišli ku mne a konečne sa im polepšilo,“ dodáva, že do svojich postupov začala čoraz viac začleňovať svoj holistický prístup. „Naša pleť nie je o krémoch, aj keď, samozrejme, kozmetiku ženám odporúčam aj ja – kozmetika je pre mňa základná potrava pre našu fyzickú pleť. A nie je to ani o liekoch. Hoci sa každé akné či iný problém na pleti vyhodnotí ako hormonálny problém, no napríklad streptokoka či stafylokoka na pleti takmer nikto nevidí a nerieši. A ja sa vždy pýtam prečo?“ nerozumie mladá žena, prečo sa niektoré veci prehliadajú.
Individuálny prístup
Psychologička a kozmetička v jednej osobe sa čím ďalej tým viac utvrdzovala v tom, že terapiu a kozmetiku nemusí oddeľovať. „Môj vysoko individuálny holistický prístup sa osvedčil, a tak som znova išla hlbšie. Tieto dve témy, ktoré milujem, som spojila do jednej. K pevnému zdraviu som pridala terapie a prácu s traumou, emóciami. Postupom času som si vytvorila pojem psychosomatická kozmetička, pretože naozaj ku každému prípadu pristupujem individuálne, cez všetky naše úrovne bytosti – fyzično – čo je okolo nás, s čím prichádzame do styku, jedlo, kozmetika, prostredie, ľudia, ďalej ‚fyziologično‘ – naše vnútorné prostredie a zdravie – ako fungujú naše orgány, črevo, ako ich môžeme podporiť a tiež psychično – naše traumy, emócie, pocity, ktoré vnútri prežívame a veľakrát doslova ‚pestujeme‘.“ Všetko spomenuté nás ovplyvňuje zvonka smerom dnu, teda zápaly, autoimunitné ochorenia, stres, civilizačné ochorenia, psychické problémy a iné. Prenášajú sa do emócií, ale aj emócie do nášho zdravia, pleti, postavy, kíl. Vysvetľuje, že je to obojsmerný nezastaviteľný proces. „Pojem psychosomatická kozmetika vlastne ani neexistuje – je to niečo moje, čo som si vytvorila, aby som sa odlíšila od bežného známeho riešenia pleti, ktoré vo väčšine prípadov naozaj nefunguje. Akné, rosacea a problematická pleť sú v súčasnosti už, bohužiaľ, civilizačné ochorenia. A niekedy stačí tak málo, aby ženy konečne po rokoch našli samy seba a zžili sa so sebou aj so svojou pleťou, prijali ju a mohli sa začať liečiť,“ zdôrazňuje.
Vypočujte si náš podcast
Pleť ako identita
Ako sama vraví, pleť je podľa nej naša identita. „Ženy, ktoré sa celý život trápia s pleťou, nemajú iba nepeknú, vyhádzanú a ubolenú pleť. Vždy je tam aj niečo hlbšie – riešime silné úzkosti, depresie, poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, odmietanie samej seba, žiadne sebavedomie, sociálnu izoláciu,“ vysvetľuje. Mária po pôrode syna, ktorý nebol podľa jej slov ako z románu, začala pracovať online a napísala niekoľko psychosomaticko-terapeutických kníh. „Taká najdominantnejšia je Prijmi seba – vylieč akné. Druhá kniha je Ako žiariť? Dovoľ si byť ženou! Večne mladou!“ Ďalej ju táto jej online práca doviedla k ďalšiemu neznámemu pojmu – EMOČNÁ PLEŤ. Momentálne dokonca uskutočňuje „výskum“ na tému, ako traumy ovplyvňujú našu pleť už od útleho detstva.
Zmeňme nastavenie
Jej motto znie: Cez tvoju dušu vnímam tvoju pleť, ktoré podľa nej hovorí za všetko. „Naša pleť potrebuje terapiu viac ako tonu kozmetiky. Ženy sa potrebujú napojiť na svoje telo a vnímať ho, začať napĺňať svoje potreby v tomto uponáhľanom svete, strese a živote zameranom na výkon. Potom dokážeme meniť svoje nastavenie, životný štýl, vnímať samy seba a dať sa na prvé miesto tak, aby sme nesebecky boli prínosom aj pre ľudí, ktorých máme rady. Viem, že sa dokážeme liečiť, len treba na to tie správne postupy,“ objasňuje.
Ide proti prúdu
Na začiatku svojej cesty sa aj ona musela postaviť sama za seba. „Mám za sebou akreditovaný rekvalifikačný kurz kozmetiky, desiatky doplnkových kurzov na skrášľovanie tela a pleti, takisto už 13 rokov pravidelne chodím na terapie, ktoré sú pre mňa zdrojom sebarozvoja, mám za sebou desiatky kurzov a krátkodobých výcvikov rôznych terapií a techník,“ vysvetľuje. Rovnako hovorí, že veľa pracovala so strachom. „Keďže veci robím inak, žiada si to veľké odhodlanie. A štúdium biológie, pedagogiky, sociálnej činnosti a psychológie mi veľmi pomohlo vžiť sa do nášho tela, pochopiť, ako funguje, ako skutočne funguje naša pleť (aj pod mikroskopom), ako učiť ženy, že starať sa o seba je prirodzené,“ vysvetľuje šikovná žena, ktorú nájdete na Instagrame ako @tajomstvo_pleti.
Nie je čarodejnica
Majka pomohla stovkám žien, ktoré trpeli. „Boli to ženy, ktoré si ubližovali, spôsobovali si fyzické zranenia, niektoré mali doslova toxický vzťah k jedlu. Jednoducho, to, čo nosíme v sebe, nosíme aj na sebe, či je to radosť, šťastie, spokojnosť alebo strach, bolesť, ľútosť či nepokoj. Občas niekomu nesadne, čo robím, potom hľadáme iné riešenia. Taktiež každá žena je iná. Niektorá vidí výsledky hneď, niektorá o polroka až rok. Ale čo je rok oproti piatim, desiatim či pätnástim, keď riešili pleť a psychiku? V každom prípade, aj ja som len človek, nie som čarodejnica. Ale radím ženám, že ak budú stále vidieť iba to zlé, pestovať v sebe strach, podceňovať sa a nebude sa im na sebe nič páčiť, naozaj sa nikdy nič nezmení.“
Aj negatívne reakcie
Aj reakcie okolia bývajú rôzne. „Veľakrát je spätná väzba pozitívna, čo mi naozaj lichotí a som za to nesmierne vďačná. Viem, že moja práca má zmysel. Veľakrát sú však reakcie aj negatívne v zmysle, na čo sa teraz idem hrať, čo to rozprávam za nezmysly, že to tak nie je, nie som lekárka a podobne. Prijímam ich s rešpektom a so súcitom.“ Mária si však myslí, že ak sa niekto rozhodol žiť inak, mať slobodnú myseľ a počas osobných terapií liečiť svoje zranenia a krivdy, urobí pre seba najviac.
Čo je psychosomatická kozmetika?
Psychosomatická práca s pleťou je v jej ponímaní komplexný prístup k pleti a k žene ako živej bytosti. „Nastavujeme spolu rôzne okruhy života/zdravia, ktoré vplývajú na našu pleť, životný štýl, zdravie, spánok (alarmujúce percento ľudí nemôže spať), starostlivosť o pleť kozmetikou (jemnou, šetrnou, hydratačnou). Meníme prístup k jedlu, lebo väčšinou vám všetko zakážu jesť, meníme spánkový režim, pracujeme s mysľou,pracujeme s emóciami a traumami na tele aj na duši, to znietrošku básnicky, ale tak to v skutočnosti je. Hľadáme tú správnu cestu k samej sebe, zdravému sebavedomiu. Bez liekov, kyselín, aktívnych látok. Učíme sa spolu identifikovať vlastné potreby, ktoré nás posúvajú vpred v akejkoľvek oblasti. Je to ako pri pleti, pretože ak nedokážeme určiť to, čo potrebuje, riadime sa reklamami, ktoré našej pleti neprospievajú.