Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ako správne nosiť malé deti: Sú nosidlá bezpečné?

Ilustračné foto

Zdroj: Nový Čas Zdravie

Reklama

Aj vaše dieťa sa často upokojí, až keď si ho vezmete na ruky? To sa však väčšinou nedá spojiť so žiadnou inou činnosťou.

Navyše, s narastajúcou hmotnosťou bábätka rastie i bolesť rúk a chrbta. Ale nosidlá pre deti môžu uľahčiť život obom stranám.

Deti už od narodenia závisia od svojej matky, trávia s ňou väčšinu času a sprevádzajú ju pri každodenných činnostiach. Vyžadujú si veľa pozornosti, a to je pre ženu–matku vyčerpávajúce. Starostlivosť o vašu ratolesť však môže byť jednoduchšia a zábavnejšia práve vďaka špeciálnym nosidlám a šatkám. Život vám uľahčia hlavne pri cestovaní autobusom, MHD, pri zdolávaní schodov, na nákupoch – všade tam, kde dá pohyb s kočíkom poriadne zabrať. Aj keď sú tieto pomôcky na trhu pomerne dlho, mnohé mamičky na ne pozerajú s nedôverou, pochybujú o ich bezpečnosti a zdravotnom vplyve na dieťa. V skutočnosti sa však niet čoho obávať.

Cesta k správnemu vývoju

• Nosidlá deťom pomáhajú adaptovať sa na vonkajší svet plný neznámych tvarov a vôní.
• Upokojujúce hojdanie a známy tlkot srdca im zaručia sladký a dlhý spánok.
• Nosené deti získavajú z prostredia viac podnetov pre psychomotorický vývoj.
• Neustály pohyb cvičí a trénuje svalstvo a deti sú samostatnejšie a istejšie.
• Nosené deti menej plačú, viac sa naučia a rýchlejšie sa adaptujú na vonkajší svet, sú samostatnejšie.

Čo prináša nosenie rodičom?

• Vzájomná blízkosť rozvíja obrovské citové puto.
• Vďaka bezprostrednému kontaktu s dieťaťom rýchlejšie pochopíte jeho potreby, na ktoré môžete adekvátne reagovať, prípadne mu vysvetľovať, čo všetko má okolo seba.
• S dieťaťom sa môžete voľne pohybovať, prekážkou nie sú ani schody či autobus.
• Nosidlá pre deti sú užitočným pomocníkom aj pri menšej turistike alebo vychádzke.

Nosené deti:

→ menej plačú
→ viac sa naučia a rýchlejšie sa adaptujú na vonkajší svet
→ sú samostatnejšie

Praktické rady pre nosenie dieťaťa

Radí MUDr. Anna Popracová

→ Noste dieťa podľa jeho potreby. U novorodencov striedajte nosenie s chvíľami, keď sa dieťa len tak samo hrá a pozoruje svet.

→ Nosiť môžete deti už od narodenia až do piatich rokov.

→ Pri nosení striedajte strany nosenia, aby nedochádzalo k jednostrannému zaťažovaniu svalstva.

→ Pri nosení nezabúdajte ani na primerané oblečenie detí, v zime dbajte na dostatočné teplo pre nožičky (najlepšie je používať návleky), v lete treba myslieť na to, že ho ohrievame aj vlastným telom, takže mu stačí obliecť niečo ľahšie.

→ Myslíte na bezpečnosť, nosenie si nespájajte so športovými aktivitami, ako je jazda na kolieskových korčuliach, bicykli a pod.

→ Nikdy nenoste dieťa pod vplyvom alkoholu alebo liekov, pretože všetky tieto faktory ovplyvňujú vašu motoriku, a teda aj stabilitu.

→ Nosenie detí čelom dopredu sa neodporúča, pretože to môže mať zlý vplyv na jeho psychický vývoj. Týmto spôsobom nosenia je totiž konfrontované s príliš veľkým množstvom podnetov. Ak ho budete nosiť tváričkou otočenou smerom k vám, nič tým nepokazíte a vyhnete sa aj situácii, že mu vietor nafúka do očiek piesok.

→ Nikdy dieťa v nosidlách zámerne neuspávajte, pretože si na to zvykne a vy sa stanete jeho otrokom. Dieťa potrebuje pre spánok stále prostredie, uvoľnenú polohu a hlavne sa musí učiť samostatnosti.

Čo na to lekár?

Podľa pediatričky MUDr. Anny Popracovej môžu nosidlá úplne nahradiť klasický kočík, ale len v prípade, ak spĺňajú tie najvyššie kritériá. Musia byť pevné, aby fixovali správny vývin chrbtice a postavenie nožičiek, nemali by obsahovať žiadne kovové konštrukcie, ktoré môžu dieťa poraniť a, samozrejme, sa musia dať nastaviť podľa aktuálnej výšky a hmotnosti dieťaťa, ktoré neustále rastie. Dieťa v nich môžete nosiť už od narodenia, ale len s použitím novorodeneckej vložky, ktorá sa jednoducho vkladá do nosidiel.

Takéto nosenie je pohodlné pre oboch a navyše je veľmi bezpečné. Nosidlá sa dajú prispôsobiť rastu dieťaťa aj hmotnosti rodiča. Nosidlá Manduca unesú až 20 kg a sú vhodné aj pre novorodencov. Vyrábajú sa z kvalitného materiálu bez kovových súčastí a poskytujú pevnú oporu chrbtici dieťaťa. Vďaka blízkemu kontaktu máte prehľad o tom, čo práve potrebuje a zväčšujete jeho emocionálnu stabilitu. Odporúčajú sa nosiť na hrudi, chrbte alebo boku podľa toho, čo vám najviac vyhovuje.

Tieto vaky sú nebezpečné!

Americká komisia upozorňuje na detské vaky od spoločnosti Infantino. V Amerike v nich prišli o život už traja novorodenci. Telo dieťaťa bolo v tejto pomôcke na nosenie neprirodzene zdeformované a bábätku sa vo vaku ťažko dýchalo, čo bol pravdepodobne i dôvod týchto úmrtí. Predávali sa aj na Slovensku, ale internetové predajne ich z ponuky okamžite stiahli. Stáli približne 42 eur, ale údajne o ne u nás, našťastie, nebol záujem.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS