„Odmalička som túžila byť módnou návrhárkou, no v tom čase bola najbližšia odevná stredná škola s maturitou, žiaľ, až vo Svidníku, tak som nastúpila na Obchodnú akadémiu v Prešove, odkiaľ pochádzam. Pamätám si, že jediné predmety, ktoré ma bavili, boli strojopis a angličtina. Ale už vtedy som si navrhovala a amatérsky zhotovovala svoje oblečenie, dokonca aj pre svoju prvú lásku som ušila košeľu a sebe spoločenské šaty. Učila som sa u tety na stroji,“ spomína na svoje začiatky.

Šikovná návrhárka Gabika

 • miluje osobný sebarozvoj a epigenetiku
 • vyznáva zdravý životný štýl
 • okrem tancovania rada pláva

   

  Gabby Sosa (43) z Prešova tvrdí, že každý máme svoje poslanie na tejto zemi.
  Zdroj: Janka Štefková
   

Babské debaty ju nudili

Po skončení strednej školy nastúpila do učtárne v klasickom socialistickom podniku, kde si po polroku prekladania jednej kopy dokumentov na druhú a nechcenom počúvaní babských klebiet povedala dosť. Rozhodla sa vycestovať za hranice ako aupair. „Nakoniec z toho bolo päť úžasných rokov, počas ktorých som mohla zblízka nasávať atmosféru módnej metropoly plnú kontrastov, ktoré ma vždy fascinovali,“ rozplýva sa Gabika.

Inšpirovala ju salsa

„Už tu som začala inklinovať ku kvalitným prírodným materiálom a taktiež zdravej strave. Pamätám si, ako som s vášňou chodievala do biopredajní a nasávala vôňu a ich energiu. U nás sme v tom čase o nich nechyrovali. Medzitým som sa v anglickom jazyku tak zdokonalila, že som ho mohla vyučovať,“ opisuje svoju životnú cestu. „Vďaka jednej učiteľke som spoznala salsu a úplne som tomu prepadla. Salsa ma tak očarila, že som vycestovala do Ekvádoru, kde som sa v nej ďalej zdokonaľovala.“ A čím viac zvládala španielčinu, tým viac sa tam cítila doma. „Na Južnej Amerike ma najviac fascinujú farby a ich kontrast, a to sa odráža aj v mojej tvorbe. Preto sú moje modely pre ženy, ktoré sú sebavedomé, rady sa odlišujú od okolia a cítia sa plné elánu bez ohľadu na vek.“

Nemá problém kombinovať vzory i štýly.
Zdroj: Janka Štefková

Biobavlna je základ

Gabika rada mieša štýly a vzory, úplne prirodzené sú pre ňu geometrické tvary a kvetiny, a taktiež romantický štýl s extravagantným, klasický s romantickým. Momentálne pracuje v Prešove a pred rokom si splnila sen, vytvorila módnu vernisáž. „Fotenie modelov sme mali v krásnom kaštieľa v Červenici pri Sabinove,“ hovorí s nadšením Gabby, ktorá používa výhradne prírodné materiály, ako sú hodváb alebo biobavlna, ale tiež prírodné hodvábne nite, a tak jej tvorba nezaťažuje prírodu.

„Sú šetrné aj k pokožke a príjemne sa nosia. Je pre mňa zásadné, aby som odovzdávala jasný odkaz o ochrane životného prostredia, prírodných zdrojov, ľudskej práce. Biobavlnu používam aj na svoje logo, recyklovaný papier na štítky a ekologické tašky,“ vysvetľuje Gabby, ktorá chce naďalej aj vyučovať, pretože vo vzdelávaní vidí možnosť zmeny, po ktorej túži čoraz viac ľudí. „Chcem ísť príkladom a byť verná mottu: Buď nositeľkou svojich hodnôt,“ dodáva na záver.

Splnila si sen aj tým, že pripravila vernisáž
Zdroj: Janka Štefková