Bály cudnosti: Prisahala, že zostane pannou až do svadby
29. 4. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:27)

Zdroj: Shutterstock
Kelly má 23 a zo svojho rodiska v srdci USA odišla potom, ako sa prevalilo, že už nie je panna.
Ako trinásťročná totiž rodičom na „bále cudnosti“ slávnostne prisahala, že zostane pannou až do svadby. O štyri roky ju však znásilnili a vtedy sa začala jej nočná mora.
Kelly je slobodná a pracuje v San Franciscu ako zdravotná sestra. Spomienky vyťahuje z pamäti tíško a smutne: „Moja rodina navštevuje fundamentalistický baptistický kostol a sľúbiť moje panenstvo Bohu a budúcemu manželovi bolo čosi, čo sa odo mňa automaticky očakávalo. Nikto však nemyslel na následky. Keď ma znásilnili, stala som sa okamžite „poškodeným tovarom“. Bolo to strašné. Ľudia na mňa ukazovali v škole, rodičia sa so mnou prestali rozprávať a celá moja osobná hodnota degradovala s mojím panenstvom. Začala som piť a brať drogy, mala som zopár vzťahov s násilníckymi mužmi, pretože som si myslela, že si nezaslúžim dobrého muža po svojom boku. Z tohto zlého sna som sa vymotala až za pomoci psychiatra. Skutočne nerozumiem, prečo by sa hodnota ženy dnes mala odvíjať od statusu jej sexuálneho života, namiesto jej srdca alebo charakteru,“ hovorí Kelly. Takmer desať rokov nemala svoje telo pod kontrolou. Najprv svoje panenstvo verejne prisľúbila Bohu a potom jej ho násilne vzali. Keby ju však rodičia nepresvedčili, aby absolvovala bál cudnosti, mohol sa jej život vyvíjať úplne inak. Napríklad ako Laurin.
Dobrovoľne nedotknutá
Laura je typická americká tínedžerka. Má osemnásť rokov, práve začala chodiť na univerzitu, už dva roky má vodičák a desať mesiacov randí so svojím priateľom. Je stále panna, na rozdiel od Kelly však dobrovoľne. „Bolo to moje rozhodnutie a moji rodičia ma v ňom podporujú. Chcem dať všetku lásku svojmu budúcemu manželovi, jedinému mužovi, s ktorým strávim celý život,“ vysvetľuje svoj postoj. Ak sa ho rozhodne porušiť, nikto ju za to nebude súdiť a nezažije poníženie ako Kelly. Za posledných desať rokov sa v Spojených štátoch amerických rozšírila tradícia bálov cudnosti, kde dievčatá v tínedžerskom veku prisahajú svojim otcom a Bohu, že sa vzdajú sexu až do svadby. Keď svoju prísahu porušia, a mnohé ju skutočne porušia, čaká ich odsúdenie a výčitky. Pre rodičov sú sklamaním a pre cirkevných predstaviteľov hanbou. A, samozrejme, vo svojom vnútri si spoja sex s niečím zakázaným, odpudivým a odsúdeniahodným. S vecou, čo sa robí tajne, rýchlo a nehovorí sa o tom. Antikoncepcia? Orgazmus? Sexuálne fantázie? Pre dievčatá, ktoré absolvovali bál cudnosti a neskôr svoju prísahu porušili, takéto niečo neexistuje. Hoci sú paradoxne Spojené štáty jednou z najrozvinutejších krajín sveta, viera v sexuálnu abstinenciu tínedžerov ako prevenciu neželaných tehotenstiev a sexuálne prenosných chorôb je stále veľmi silná. A čísla, štúdie aj samotné príbehy mladých žien dokazujú, aká mylná.
Ako na svadbe
V USA sa prvý bál cudnosti objavil pred jedenástimi rokmi z iniciatívy coloradského pastora Wilsona. Sám otec niekoľkých dcér, sa ich rozhodol ochrániť pred nástrahami sexu, ktoré číhajú pred manželstvom. Jeho nápad sa zapáčil aj iným rodičom vyznávajúcim podobné hodnoty a čoskoro sa stal bežným v iných častiach krajiny. Formálne podujatia na ochranu panenstva sa tak dnes konajú v New Yorku aj v Dallase. Najpopulárnejšie sú stále v štátoch biblického opasku na juhovýchode USA, kde je vládnucim náboženstvom konzervatívny protestantizmus. Bály cudnosti až strašidelne pripomínajú krásnu svadobnú hostinu. „Nevesta“ oblečená v bielom, pred očami a fotoaparátmi celej rodiny, padajú dojímavé slová, z očí sa rinú slzy a na prst sa nastokne krásny prsteň. Strašidelné sú vlastne len dve veci. Nevesta je ešte dieťa a jej ženích je jej otec. Najznámejší bál sa stále koná pod záštitou pastora Wilsona v štáte Colorado. Osvedčenou lokalitou je luxusný hotel Broadmoor, ktorý umocňuje svadobnú atmosféru – žiariace okná majestátnej budovy, vyzdobený vchod, osvetlené fontány a livrejovaní vrátnici. Okolo štvrtej začínajú parkovať pred hlavným vchodom hotela prvé autá. Niektoré rodiny si najmú limuzíny, niektoré prichádzajú na svojich vlastných nablýskaných tátošoch. Oteckovia v smokingoch vyskakujú prví a galantne obchádzajú auto, aby otvorili dvere dáme svojho srdca pre tento večer – svojej dcére.
Dievčatá, mladšie ako desaťročné i staršie ako dvadsať rokov (!), pomaly vystupujú z áut a mieria do hotelovej banketovej sály. Tie mladšie ešte príliš nechápu, aký je presne účel tohto večera. Vidia len krásne šaty, tanec, dobré jedlo, nekonečnú lásku svojho otecka a akýsi sľub, ktorý musia zložiť. Otecko ťa ľúbi, princeznička. Nespravíš to pre mňa? Celá sláva sa začína okolo piatej a nelíši sa až tak od normálneho svadobnému programu. Po prejave pastora a vybraného rečníka sa páry navečerajú, zatancujú si a pripravia sa na hlavný bod večera. O deviatej sa totiž začína ceremónia odovzdávania prsteňov. Otcovia počas nej prisahajú, že budú ochraňovať nepoškvrnenosť svojej dcéry a svojím konaním jej budú príkladom. Dcéry na oplátku slávnostne sľúbia panenstvo svojmu otcovi, ktorý ho v svadobnú noc odovzdá zaťovi, manželovi svojho už dospelého dievčatka. Zmluva sa spečatí krásnym prsteňom a bozkom na líce. Zbohom, sexuálny život, mávajú dievčatá na rozlúčku.
„S vierou, že pravá láska čaká, mám záväzok k Bohu, sebe, svojej rodine, svojim priateľom, svojmu budúcemu partnerovi a budúcim deťom, že budem celý život čistá v skutkoch i myšlienkach a zdržím sa sexuálnej aktivity od tohto dňa až pokým neuzavriem manželstvo pred Bohom,“ hovorí jedna verzia prísahy. Zalial vás pot alebo vám behajú po chrbte zimomriavky...?
Pure biznis
Účasť na bále, samozrejme, stojí nejaký ten dolár. Za päťdesiat dolárov na osobu sa dievčinky so svojimi otcami navečerajú, doprajú si dezert, dostanú bielu ružu, odfotia sa a zložia sľub cudnosti. Ešte predtým si však zájdu na manikúru, pedikúru, dostanú nové biele šaty a dajú si spraviť krásny účes. Majú povedzme dvanásť rokov, ale je to predsa noc ich života. Rodičia tak „zacvakajú“ vstupné, kompletnú premenu svojej dcérenky a kúpia jej aj reprezentatívny prsteň, ktorý bude po ceremónii nosiť na ruke ako pripomienku svojho veľkého večera. Obyčajný strieborný krúžok s nápisom „purity“ sa dá kúpiť už za dvadsať dolárov. Ale ak sa ocko plesne po vrecku, za zlatý prsteň s diamantom zaplatí aj päťsto a viac. Na bále cudnosti sa slušne nabalia aj organizátori. The Chrisitian Center v meste Peoria v Illinoise si účtuje za otca a dcéru päťdesiat dolárov, za každú ďalšiu dcéru štyridsať dolárov a za celý stôl pre desať ľudí, ak by chceli prísť aj príbuzní a priatelia, zaplatíte 500 dolárov. V iných štátoch sa cena za osobu dokáže vyšplhať aj na sto dolárov. Po odrátaní nákladov na prenájom miestnosti, ktorá je často súčasťou tej-ktorej cirkvi, a honorár pre rečníka či pastora, ktorý tú-ktorú cirkev vedie, sa poplatok niekoľkých desiatok dievčat a ich otcov takmer celý ocitne v cirkevnej pokladničke.
Vzdávam sa seba samej
„Keď podpíšete sľub svojmu otcovi, že si zachováte panenstvo až do svadby, v podstate ste sa vzdali svojej sexuality. A nedostanete ju naspäť, pokiaľ nepodpíšete ďalšiu zmluvu, tentoraz svadobnú... Toto všetko z vás robí tú najmenej podstatnú osobu v celom procese. Cítite sa neviditeľná,“ hovorí na margo bálov cudnosti známa feministka Eve Ensler. Rovnaký názor má aj kalifornská psychologička Quwiala Washington, ktorá sa špecializuje na prácu s tínedžermi a na domáce násilie: „Tieto podujatia vštepujú dospievajúcim dievčatám myšlienku, že ich hodnota záleží výlučne na ich sexualite. Ak sa vzdajú svojej nevinnosti a prídu o panenstvo, majú „nečisté“ myšlienky a podobne, ich hodnota v očiach ostatných klesá. Vôbec sa pritom nehľadí na ich osobnosť, charakter či talent, sú považované za sexuálny objekt, no v opačnom zmysle slova. Kým dnešné celebrity sú vyzdvihované za vysoký počet sexuálnych afér, u mladých dievčat z prísne náboženského prostredia sa kladie dôraz na nulové sexuálne skúsenosti pred svadbou.“
Americké tínedžerky na prahu puberty tak dostávajú zmiešanú správu o svojej sexualite. Na jednej strane sa na ne z médií valia obrázky polonahých hviezd, provokatívnej módy a tony sexuálne vyzývavých obrázkov, na druhej strane sa samy majú zdržať sexu až do svadby, ktorá, povedzme si na rovinu, môže prísť aj dávno po tridsiatke. Ak vôbec... A navyše, pre ich bratov a bratancov zákaz sexu neplatí. Mladí muži síce môžu nosiť prsteň cudnosti, ktorým sa zaväzujú zostať nepoškvrnení až do svadobnej noci, no nikto ich nenúti prisahať na ceremónii a sľubovať svojej matke, že sa niekoľko rokov nedotknú žiadneho dievčaťa. Viete si predstaviť oidipovské bály pre matky a synov? Dospievajúci mladíci s akné a mutujúcimi hlasmi v oblekoch budú pred svojimi mamičkami a babičkami sľubovať, že sa zdržia masturbácie, myšlienok na sex a obchytkávania rovesníčok... „Patriarchálna predstava o mužovi – ochranárovi ženy je zastaraná a nehodí sa do 21. storočia. Ženy v USA a Európe v minulom a predminulom storočí urputne bojovali za svoju slobodu a dokázali, že nepotrebujú žiadneho patriarchu, aby sa o ne niekto staral. Dokážu si na seba zarobiť, zastávajú prominentné pozície v medzinárodných firmách, a tak je predstava otca, strážcu panenstva svojej dcéry, smiešna. Keď otec vo svadobnú noc presunie kontrolu svojej dcéry na jej manžela, úplne ju vynecháva z rozhodovania o vlastnom tele,“ pokračuje doktorka Washington. Podľa jej slov je rozhodnutie čakať so sexom pred manželstvom skvelé – ak vychádza z vlastnej vôle dievčaťa.
Odkvitnutá kvetinka
Prvé hnutie za cudnosť pred manželstvom vzniklo v roku 1993 a volalo sa Pravá láska čaká. Dodnes na svoju stranu získalo viac ako dva a pol milióna mladých ľudí z rozličných krajín sveta. Zaviazali sa počkať na toho pravého či tú pravú až do svadby a vzdať sa „nemorálneho“ a riskantného predmanželského sexu. Stačí len klik myšou a na internetovej stránke www.lifeway.com sa môžete jedným podpisom zaradiť k tomuto hnutiu. Hneď vedľa podpisového formulára máte linky na obchody podporujúce organizáciu Pravá láska čaká so širokým výberom prsteňov, náramkov, tričiek a podobne. Tu budete potrebovať aj kreditnú kartu, pravá láska dačo stojí... Čo sa však stane, keď náhodou láska nepočká? Dá sa sľub vziať späť? Ťažko-preťažko. A následky porušenia môžu byť kruté. Dievča príde o svoj vzácny dar, ktorý malo odovzdať svojmu manželovi, zradilo dôveru, ktorá do nej bola vložená. Keď niekoľko rokov počúvate, že sex pred svadbou je zlý, aj z toho najchutnejšieho zakázaného ovocia sa stane riadne zhnité jabĺčko. „Moja hodnota spočívala v mojej nepoškvrnenosti. Keď som prišla o panenstvo, padla som v očiach svojej rodiny na nulu a dodnes sa s tým vyrovnávam. Viera mojej rodiny je silná a toto je niečo, čo sa neodpúšťa. Ak raz budem mať deti, naučím ich zodpovednosti pri sexe. Ak sa rozhodnú mať sex pred svadbou, nebudem ich ľúbiť o nič menej. Otcovia a dcéry môžu mať podľa mňa nádherný a láskyplný vzťah aj bez toho, aby si sľubovali takéto veci,“ hovorí zronená Kelly.
Okrem psychických problémov však na tieto dievčatá čakajú aj fyzické problémy. Niekoľko štúdií popredných vedeckých inštitútov totiž ukázalo, že účastníčky bálov cudnosti alebo iných formálnych prísah panenstva používajú zriedkavejšie ochranu pri sexe ako ich rovesníčky, ktoré sa na podobných akciách nezúčastnili. Sexuálne prenosné choroby sa teda veselo šíria bez toho, aby narazili na nejaké výraznejšie bariéry. Jedna sociologická štúdia dokonca potvrdila, že v roku po sľube cudnosti sa prisahajúci pravdepodobne zdržia sexu, no ak ho majú, nepoužijú ŽIADNU ochranu. „Verejné rozhodnutie čakať nijako nezmení sexuálne správanie tínedžerov,“ hovorí Janet Rosembaum zo Školy verejného zdravia v Marylande.
Ďalšie štúdie od rovnakých autorov zamerané na prisahajúcich tínedžerov o päť rokov neskôr ukázali, že sexuálne prenosné choroby, análny a orálny sex sa medzi prisahajúcimi vyskytujú rovnako často ako medzi neprisahajúcimi. Ale účastníčky bálov cudnosti mali tendenciu mať menej sexuálnych partnerov ako ich neprisahajúce rovesníčky. Zároveň zistili, že sľub čistoty celkom funguje medzi stredoškolskou mládežou, ktorá už rozumie, o čo ide, no nie medzi mladšími tínedžermi, na ktorých sú bály cudnosti zamerané. Viac ako polovica americkej mládeže má teda sex pred manželstvom nezávisle od toho, či sa zúčastnili plesu cudnosti. Nepoužili sme ochranu, neplánovali sme sex, bola to náhoda, už sa to viac nestane a basta. Ich rovesníci, ktorí nevyrastajú v konzervatívnom prostredí, však pravidelne používajú kondóm a chránia sa tak pred chorobami i neželaným tehotenstvom.
Čísla nepustia
Percento sexuálne prenosných chorôb, ale aj tehotných tínedžeriek, je v štátoch „biblického opasku“ o dosť vyššie ako v iných, nie natoľko nábožensky založených štátoch. Náhoda? Okolo desať percent dievčat zo štátov Južná a Severná Karolína má sex pred dovŕšením trinástich rokov. Asi pätina tínedžerov zo štátu Arkansas má štyroch a viac sexuálnych partnerov pred maturitou. Arkansas, Oklahoma a Georgia vedú aj v počte neplánovaných tehotenstiev, až polovica matiek priznáva, že svojho potomka na svet priviesť neplánovali. Vo všetkých týchto štátoch sú bály cudnosti bežné. Druhý najväčší štát USA, Texas, sa za guvernérovania Georgea W. Busha v roku 1995 stal jedným z prvých štátov, ktorý zaviedol sexuálnu abstinenciu pred manželstvom do školských osnov. Hlavné argumenty boli hlavne čísla – jedno z desiatich detí narodených v USA sa narodí tínedžerke a Texas chcel proti tomu bojovať. Žiadny sex znamená žiadne neplnoleté tehotné dievčatá, no nie? Ak budú chcieť mať sex, počkajú do osemnástich, vezmú si svoju stredoškolskú lásku, takže ich plody lásky sa narodia v manželstve a plnoletým rodičom. Zároveň si mladí budú verní a nebudú rozširovať nijaké choroby, znie približne hlavná idea nápadu. V reálnom svete však zlyhala. Mladí ľudia sú prirodzene zvedaví a určite nebudú robiť to, čo sa od nich očakáva, že robiť budú. Dnes Texas bojuje s prívalom tehotných tínedžeriek – každých 10 minút tu otehotnie dievča mladšie ako 18 rokov! Okres Lubbock, rozkladajúci sa v srdci tohto rozľahlého štátu, sa pýši najväčším počtom kostolov na obyvateľa. Zároveň tu registrujú najviac neplnoletých dievčat očakávajúcich príchod svojho potomka, najmladšia z nich má podľa údajov z januára desať rokov.
Rozhodnutie čakať je normálne, ak je to rozhodnutie, ktoré nebolo prijaté pod hrozbou božieho hnevu, odsúdenia, alebo bitky rodičov. Na rozdiel od dievčat z iných kultúr, ktoré sú mrzačené fyzicky a nosia svoje rany skryté pod vrstvami oblečenia, kradnú bály cudnosti americkým dievčatám dušu. Paradoxne práve v krajine, kde sa hlasno a často hovorí o kde sa rovnako nahlas a často komentujú práva žien v iných častiach sveta... Tak ako nie je zlé počkať si na princa na bielom koni, rovnako určite nie je hriešne oddať sa princovi, ktorý možno neprišiel na koni, ale keď máte 17, javí sa vám ako ten pravý. Stačí sa len porozprávať s rodičmi a použiť antikoncepciu. Dobrý začiatok sexuálneho života bez stresu z prichytenia, trestu a vydedenia totiž vedie nielen k nádherným zážitkom, ale aj šťastnému životu bez pomoci psychoterapeuta.