Bola vychýrená krásavica v dedine, ale vydať sa nemohla, lebo mala 17! Ako skončila táto láska?
27. 6. 2022, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:07)

Zdroj: shutterstock
Spomienky na staré časy – kto by to nemal rád? Marta má dnes vnúčatá a zaspomínala si na to, keď jej mama bola vychýrená krásavica v dedine, ale vydať sa nemohla, lebo mala len 17 rokov.

Mama bola najväčšia krásavica v dedine. V tejto dedine, kde líšky dávali dobrú noc, sa tak aspoň hovorilo oddávna. Obkolesujú ju z oboch strán Slanské vrchy, tečie cez ňu potôčik. V každom dome najviac dve deti, jedno milé, druhé nemilé. A ja som to druhé, nemilé, hoci som prvorodená. Milé je šikovné, odkladala sa mu pupočná šnúra a zostávalo obyčajne bývať doma, aj keď vyrástlo. To sa zapáčilo aj môjmu otcovi, ktorý pochádzal odinakiaľ, kde som neskôr často chodila s otcom bez mamy. Chodili sme tam na minerálnu vodu a mala som tam aj prvú zmrzlinu.
Ako to začalo?
Keď sme ešte neboli na svete, môj otec s bratmi navštevoval staršiu sestru v dedine, kde sa vydala, a boli tam na zábave, kde stretol moju mamu. Bola to vychýrená krásavica a uchádzali sa o ňu všetci chlapci. Pritom to bolo tiché a slušné dievča s milým úsmevom, ktorý som zdedila po nej. Figliarstvo, krásny hlas a písanie zase po otcovi, dokonca aj niektoré moje vnúčatká zdedili ten mamin a môj úsmev.
Vek bol rozhodujúci
Otec mal už skoro 25, keď sa mu podarilo vybaviť na úradoch, aby sa mohli vziať. Mama mala totiž iba 17 rokov a na úradoch tvrdili, že by musela byť tehotná, aby im dovolili manželstvo. Ale nakoniec sa podarilo.
Ako si spomínam na detstvo?
Keď si spomínam na dedinu, kde sme vyrastali, hneď sa mi vynoria zvieratá. V každom dome bola krava, husi, kačice, sliepky. Husi a kravy sme pásli podľa domov, každý deň druhý dom. Mali sme tam aj základnú školu – málotriedku. Všetci sme boli v jednej triede, z piecky sa veľmi dymilo, preto sme mali často dlhé prestávky. Školu som mala rada pre divadlo, hrávali sme rôzne predstavenia, v kultúrnom dome často vystupovali ľudové skupiny a dievčatá v krojoch tancovali. Každú nedeľu išli dievky večer poza dedinu, spievali a tam ich čakali chlapci z dediny alebo okolia. A keď mamičky o polnoci odišli, až vtedy sa začala zábava.
Najväčšia radosť bola dedinská zábava
My deti sme sa veľa hrávali vonku až do tmy. Chceli sme sa, samozrejme, pozrieť na zábavu, ale učiteľ nás naháňal po dedine o ôsmej večer, a keď nás chytil, nebil nás, ale nám za trest dával niečo písať stokrát. Pamätám si aj to, že som mala jedny biele pančuchy, cestou som spadla a plakala som, čo povie mama, ale aj tak spomínam na detstvo veľmi rada.
Mali sme aj televízor
Otec pochádzal z 8 detí, dvaja bratia sa priženili do našej dediny, tak tu mám aj bratrancov a sesternice, ale postupne sa ľudia prestali stretávať. Naši si kúpili starý dom, ktorý prerobili. Mali sme v ňom vaňu aj splachovacie WC, to bolo niečo. Takisto naftovú pec, ktorá veľmi smrdela, ale zase vedela vykúriť a vďaka nej bolo poriadne horúco. Mali sme aj televízor.
Ťažká práca
Možno sa to zdá čudné, ale takéto veci neboli bežné a otec ťažko pracoval, aby nám ich zadovážil. Najprv v tehelni, neskôr ako bagrista chodil na týždňovky a aj vďaka tomu si mohli s mamou kúpiť auto – Žiguli. Šetrili naň celý život.
Dnes jej chýba...
Dnes už veci nie sú také vzácne, preto si ich ľudia nevážia. A toto mi dnes chýba, rovnako ako tá družnosť – dedina bola kedysi jedna veľká rodina. Dnes už tomu tak nie je
Zdroj: shutterstock
Ako voňalo to vaše leto v detstve?
Napíšte nám: A čo chýba vám z detstva?
Máte aj vy pekný príbeh alebo sa vám stalo niečo nezvyčajné? Máte chuť podeliť sa o spomienky z detstva a priložiť aj fotografiu? Napíšte nám na email: ivana.adamcova@newsandmedia.sk a pripíšte heslo: Nikdy by mi nenapadlo... Za uverejnené príbehy posielame pekné knihy.