Moje manželstvo nedopadlo dobre. Až po svadbe som zistila, že si neberiem len manžela, ale celú jeho rodinu. V rebríčku ľudí, ktorých uprednostňoval, som bola kdesi na úplnom chvoste. A keď mi jedného dňa dal prečítať list od svojej frajerky, bol to z mojej strany koniec manželstva. Nie však z jeho. Ďalej si na mňa robil nároky ako na milovanú manželku. Ale rozhodla som sa pomstiť.

Našla som si priateľa, ktorý mi akože poslal pozdrav, ktorý som nechala ležať na viditeľnom mieste. Keď to uvidel manžel, opil sa. Napriek tomu, že dovtedy, keď sa opil, bol milý, teraz sa prejavil úplne opačne. Fyzicky ma napadol a bránil ma len môj 5-ročný syn. Po tom výprasku sa upokojil, ale hneď, keď šiel do roboty, zbalila som čo najviac mojich a synových vecí, vybavila si v práci dovolenku a odišla k rodičom. Navždy som sa rozlúčila aj s priateľom, ktorý chcel len malú zmenu
vo svojom fungujúcom manželstve.

Vyhrážal sa mi synom

Tam som chcela začať nový život. Bohužiaľ, v práci som mala dvojmesačnú výpovednú lehotu, čo znamenalo, že som sa aj so synom musela vrátiť k manželovi. Jediným „víťazstvom“ bol sľub mojim bratom a mame, že ma nikdy viac neudrie. Sľub síce plnil, ale nie dlho. Jasné, že som stále špekulovala, ako čo najskôr vycúvať z manželstva.  Keďže som na tom nebola zdravotne dobre, vyhrážal sa mi, že syna si po rozvode vysúdi. A to som nechcela dopustiť.  A tak som s ním žila ďalej a pokúšala sa nájsť niekoho, kto by ma mal skutočne rád a bol by dobrým otcom synovi. Ale hľadaj ihlu v kope sena. Začala som si s kolegom z práce. Bol to známy sukničkár, a keď som sa to dozvedela, bola som už zamilovaná. Tento vzťah mi nevyšiel, veď ani nemohol. Tentoraz sa to dozvedela jeho manželka, jej pohár trpezlivosti pretiekol a rozviedla sa s ním. A on si nezobral mňa, ale svoju známu, ktorá mala byt a bola zabezpečená.

V láske nemala šťastie

Ani ďalší pokus odísť od manžela nevyšiel. Opäť to bol ženatý muž a jeho žena začala pohon na mňa aj na neho. Ani sa jej nečudujem. Nakoniec sa spojila s mojím dnes už exmanželom a takmer sa to pre mňa skončilo tragicky. Jedna spoločná cesta autobusom, keď sa on vracal poriadne opitý od brata a ja od kamarátky, ktorá oslavovala meniny, a pustil sa do mňa. Keď som mu povedala, že sa s ním chcem rozviesť, vrhol sa na mňa. Keby ma neboli ratovali cudzí ľudia, dnes už tieto riadky nepíšem. A môj priateľ? Zachoval sa ako obyčajný zbabelec. Hoci ma podržal, keď som podala žiadosť o rozvod, aby som nestratila odvahu a všetko ustála, aj tak ma po rozvode opustil. Dnes poslušne cupká pri svojej žene, vybojovala si ho a je to tak v poriadku.

Jediné pozitívum bolo, že v tom čase bol syn dospelý a nemusela som o neho bojovať s bývalým manželom. No pestré som to mala aj po rozvode, lebo sme stále bývali spolu. Kým sa to nevyriešilo, užila som si drámy. Odvtedy prešlo takmer 20 rokov, roky mám priateľa, ktorý bol rozvedený, keď som ho spoznala. Ženatým som sa vyhýbala. Dlho po rozvode som bola sama a užívala si slobodu. Dnes môžem povedať, že nikdy som nič z toho, čo sa stalo, neoľutovala. Pochopila som, prečo v láske šliapem vedľa a že kadiaľ moja cesta k novému životu ísť nemôže.

Božena

Čo my na to?

Zdá sa, že niekto musí prejsť dlhú cestu, kým pochopí, o čom je láska a vzťahy, a kým sa začne rozhodovať správne. Niekto vzťahy rieši celý život a stále je to rovnaká katastrofa. Boženka sa poučila z niekoľkých nevydarených vzťahov a musíme uznať, že boli dramatické. Až po rokoch našla pokoj. Ale niekedy je možno lepšie, ak zostaneme samy, kým si v sebe neujasníme, čo vlastne chceme.