Alexander (52) a Alexandra (53) Ahndorilovci. Stvorili vyšetrovateľov Sagu Bauer a Joona Linna, predali 14 miliónov kníh, ktoré preložili do 40 jazykov. Čo prezradili pre Nový čas pre ženy o svojom živote, tvorbe, deťoch, zločine a láske?

Severské krimi teraz letí. Predtým to boli švédske psychologické diela, Pipi dlhá pančucha... Je to preto, že sa svet mení k horšiemu? Je na svete viac zla a je iné?

Alexandra: Naše príbehy píšeme práve preto, aby sme mali strach pod kontrolou. Myslím, že zlo je stále rovnaké. Ľudia si vždy robili navzájom strašné veci, história dokazuje, že neexistovali limity. No na druhej strane to platí aj o dobre.

Alexander: Musíme sa zaoberať ľudskosťou, diskutovať o veciach a kniha, žáner krimi, je na to skvelý prostriedok. My vždy ponúkame úľavu, nikdy nekončíme v temnote.

Alexandra: V reálnom živote nepoznáte odpoveď na otázky, prečo niekto urobil niečo zlé... No v knihe sa príbeh skončí dobre a odpovede dostanete. V reálnom živote sa vám človek neprizná, áno, urobil som toto a urobil som to preto. Pre mňa je to frustrujúce, chcem vedieť, prečo ľudia robia zlé veci. Je to psychologický proces, potrebujeme poznať dôvody zla.

Alexander: No na druhej strane máme ľudí, ktorí konajú dobro, ako je Joona Linna, ten zasvätil tomuto boju celý život. Všetko svoje pohodlie, šťastie, všetko dal na oltár boja so zlom. Aby mohol zachraňovať iných ľudí. To je tiež vec, ktorú by sme sa mali snažiť pochopiť.

list
list
Zdroj: Shutterstock