Čarovné Antverpy - mesto módy, diamantov a praliniek
19. 4. 2010, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:27)

Zdroj: archív
Nakupovanie, prechádzky po meste a maškrtenie. Druhé najväčšie mesto Belgicka zakaždým ponúka vzrušujúce zážitky - Antverpy.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Tradíciu cítiť všade
Fascinujúca zmes starého aj nového vás rýchlo opantá. Historické centrum, prvýkrát spomínané v roku 761, s gotickou Katedrálou Panny Márie (Liebfrauenkathedrale), so starým Burg Steen, takisto s domom maliara Rubensa krásnymi cechovými domami vám zaručene učaruje a prenesie vás do života v 15. a 16. storočí.
Módna metropola
Vedeli ste, že Antverpy sú jednou z najtrendovejších módnych metropol Európy? Nájdete tu módnu akadémiu, Múžeum módy a v mestskej časti Zurenborg aj veľa butikov, v ktorých dostanete niektoré exkluzívne kúsky aj za nízke ceny.
Od polovice apríla sú Antverpy nákupným rajom. Mesto láka na každoročné veľké výpredaje. Poprední belgickí dizajnéri ponúkajú v rámci „Antwerp Designer Stocksales“ konfekciu, topánky a doplnky za malé peniaze.
Diamantová štvrť
Minimálne rovnako vás očarí prechádzka legendárnou Diamantovou štvrťou. Nachádza sa tu 1 500 firiem a štyri diamantové burzy. V žiadnom štáte Európy sa neobchoduje s toľkými hriešne drahými drahokamami. V Múzeu diamantov môžete vidieť, ako experti na diamanty opracujú „obyčajný kameň“ na prekrásny lesklý kúsok.
Sladký pôžitok
V žiadnom prípade si nenechajte ujsť belgické pokušenie číslo jeden – čokoládu. Na výkladoch známeho Chocolatier Burie na ulici Korte Gasthuisstraat 3 si idú oči vyočiť nielen malé deti.
Umelec sa prezentuje prekvapivými kreáciami z čokolády, ako napríklad mestská radnica alebo obrovské rybie figúrky. V obchode si môžete vybrať (samozrejme všetko je manuálna výroba) z praliniek, nugátových kociek alebo známych plodov mora.
Najkrajšia stanica sveta
Ak pricestujete vlakom, dobre sa poobzerajte už pri vystupovaní. Nad hlavami sa vám bude týčiť 75 metrov vysoká kupola hlavnej stanice, ktorú domáci vtipne prezývajú železničná katedrála. Preto niet divu, že „Centraal“ bola nedávno zaradená medzi štyri najkrajšie stanice sveta. Krása – to je prvé slovo, čo vám napadne pri pohľade na celé Antverpy.
Táto metropola sa vyznačuje módou, umením, diamantmi a čokoládou – štyri pádne dôvody, prečo by ste sa mali na toto mesto tešiť. Ceny za nocľah sú tu prekvapivo nízke, a preto si pokojne môžete dovoliť prenocovať aj v štvorhviezdičkovom hoteli.
Po nakupovaní vysmädnete
Znalci Antverp odporúčajú „Café Bourla“ na Graanmarkt. Doprajte si tam Caffé con latte a jemné „Antwerpse Handjes“ – najjemnejšie maslové keksy s marcipánom vo forme malých rúk. Takisto sa oplatí vyskúšať nejedno z 500 druhov piva (napríklad čerešňové). Avšak to ešte nie je všetko.
Pretože prístav v Antverpách patrí medzi najväčšie v Európe, v mnohých reštauráciách sa podávajú čerstvo ulovené ryby. Napríklad „de kleine zavel“ na Stoofstraat 2 – ostriež s hríbovým rizotom je jednoducho skvelým kulinárskym zážitkom.