Chcete mať pokojné dieťa? Dodržiavajte doma rituály!
17. 4. 2012, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)

Zdroj: Nový Čas pre ženy
Aj vás občas doháňa k šialenstvu, že vás nútia, aby ste im čítali stále tú istú knižku či rozprávali jeden príbeh? Prečo to robia?
Stále chcú, aby ste s nimi robili niektoré veci opäť a znova a dokola? Hrali tú istú hru, spievali tú istú pieseň, čítali tú istú rozprávku? Deti na to majú veľký dôvod, je to totiž upokojujúce. Čítanie rozprávky dokola, veselá básnička, uspávanka, zázračná protistrašidlová formulka či zábavný veršík opakovaný ikskrát. Každá rodina si vytvára počas spoločného života vlastné rituály pre najrôznejšie príležitosti. Často sú to milé tradície, ktoré sa prenášajú z rodičov ďalej na deti.
Prečo sú také dôležité
Dávajú pocit istoty. Všetko, čo sa pravidelne opakuje a odohráva podľa rovnakej schémy, prijímajú deti ľahšie. Už na malé bábätká pôsobí napríklad opakujúca sa melódia zvonkohry upokojujúco. Budenie spáčov do škôlky či do školy pomocou plyšového kamaráta je tiež ľahšie. Ranné kakauko je pre tých väčších také dôležité, ako pre dospelákov obligátna kávička. Večerná rozprávka s príjemným poškrabkaním či pomaznaním navodí pokojné zaspávanie. Nepríjemné povinnosti sa potom stávajú zábavnými momentmi dňa, ktoré deti nebudú chcieť už nikdy vynechať. „Tým, že sa rituály stále opakujú, stabilizujú a harmonizujú rodinné prostredie a atmosféru, ktorá v nej vládne. Budujú vzájomnú blízkosť, posilňujú rodinné spolužitie, vnášajú do vecí poriadok a zmysel a značne uľahčujú proces zmeny,“ hovorí psychologička Viera Ritomská.
Tvoria ich väčšinou mamy
Každodenné rituály sú v rodine životne dôležité pre zdravú a príjemnú rodinnú klímu a podľa psychológov sú to väčšinou práve mamy, ktoré ich „vymýšľajú“. Oteckovia majú na fungovanie rodiny často skreslený pohľad. O mnohých rituáloch netušia, nepoznajú tak detailne, čo deti robia, čo obľubujú. Mamy sa najviac starajú o domácnosť, udržiavajú teplo domova, a preto majú záujem, aby rituály udržali pri živote. S deťmi spoločne nakupujú, pečú a varia, čítajú si s nimi, chodia na prechádzku, trávia čas spoločnými rozhovormi, preberajú zážitky. Podporujú detskú kreativitu – tvoria a zdobia si byt vlastnými výtvormi, maľujú. Snažia sa deti zapojiť do bežných rutinných aktivít hravou formou.
S ockom sa dobre leňoší
Hoci majú oteckovia na rodinný život často skreslený pohľad, na niečo sú výborní. „Otec vie byť tvorcom dobrej zábavy. Chlapci s otcami radi zápasia a merajú si sily, otcovia v porovnaní s matkami vymýšľajú viac dobrodružných aktivít,“ hovorí špeciálna pedagogička Ingrid Kubovičová. Medzi obľúbené rodinné rituály s otcami patrí šteklenie v posteli, zápasenie či večerné kúpanie. Otec v rodine viac trénuje detskú odvahu a bojovnosť. Medzi najobľúbenejšie rituály s ockom však patrí aj leňošenie v perinách pri rozprávkach (44 %), strašenie sa (34 %), stavanie bunkrov (32 %) a čítanie si v posteli (32 %). Otcovia prekvapivo častejšie ako matky trávia s deťmi čas v obchodných centrách.
Čo nás najviac baví
Každá rodina môže mať vlastné jedinečné rituály spojené so spánkom, s jedlom, trávením voľného času, hygienou, plnením povinností. A ktoréže sa najčastejšie opakujú v slovenských rodinách? Podľa prieskumu deti s rodičmi najčastejšie spolu doma pozerajú televíziu (83 %), hrajú sa rôzne hry (71 %), večerajú (64 %) a čítajú si (62 %). Ďalší chodia na prechádzku do parku, rozprávajú si zážitky z predchádzajúceho dňa alebo spoločne raňajkujú. Oproti minulosti chodí menej rodín spoločne do divadla alebo do kina. Rovnako sa znížil počet rodín, ktoré navštevujú starých rodičov. Rodinný čas už netrávia na pikniku, ale viac grilujú.
Medzi najobľúbenejšie rodinné rituály patria oslavy narodenín (88 %) a menín (82 %) všetkých členov rodiny. Až 80 % rodín si pred spaním popraje sladké sny.