Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Chcete mať šťastné a úspešné deti? 5 najlepších rád pre dobrých rodičov

Pri rozhodovaní myslite aj na to, čo je najlepšie

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nemáte na svoje deti dosť času? Veľká chyba! Zanedbávanie a nezáujem môžu na našich najmenších zanechať psychické následky...

Okrem toho môžu zhoršiť ich zdravotný stav a sťažiť cestu k šťastiu a úspechu.

Povedzte si úprimne, koľko času sa aktívne denne venujete svojim deťom? Ako často sa s nimi naozaj hráte a nerobíte nič iné? Priznajte si, kedy ste sa s nimi rozprávali o tom, čo ich trápi, z čoho sa tešia a po čom túžia.

Ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Ilustračná fotografia

Len 19 minút denne

Rýchlosť doby so sebou prináša aj veľa negatívneho, žijeme v jednom kolotoči a najviac na to doplácajú práve naše deti. Podľa štatistiky sa napríklad školákom venujeme v priemere len 19 minút denne, čo psychológovia považujú za absolútne nedostačujúce. Okrem toho je týchto 19 minút zameraných najmä na „prevádzkové“ veci, teda čo, kto, kedy a ako urobil alebo má urobiť. Chýba skutočný, hlbší záujem rodičov dozvedieť sa, čo ich dieťa cíti, čo prežíva vo svojom vnútri.

Naozaj najrýchlejší vyhráva?

Naše deti sa nerodia ako šprintéri, ktorí chcú stoj čo stoj dobehnúť do cieľa ako prví. Nie sú to odmalička ani žiadni manažéri zameraní len na čo najlepší výkon – takými ich robíme my, dospelí. Doma na deti tlačíme, aby si rýchlo urobili úlohy, rýchlo sa ráno najedli, obliekli. V škole zas od nich učitelia chcú, aby stihli prebrať čo najviac učiva, vyrátať čo najviac príkladov. A aby toho nebolo málo, ešte od nich žiadame, aby stíhali všetky krúžky a mimoškolské aktivity, ktoré považujeme za dôležité alebo ktoré sme nestíhali, keď sme boli malí my. Tým všetkým našim malým „šprintérom“ vlastne odkazujeme, že menej nie je viac a rýchlejší je vždy lepší. No je to naozaj tak.

Chce to zmenu štýlu

Naše deti stále viac doplácajú na to, že žijú v zhone. Už päťročné trpia bolesťami žalúdka, hlavy, depresiami a nespavosťou. To spôsobuje, že sú mrzuté, nervózne a netrpezlivé. Doma vidia „ulietanú“ mamu, ktorá v závratnej rýchlosti pripraví večeru, a otca, ktorý pri jedle pozerá do telefónu alebo novín. Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé a úspešné, prehodnoťte doterajší spôsob života a naučte sa žiť pomalšie. Doprajte deťom (aj sebe) viac slobody, učte sa s nimi zábavnejšou formou, (keď nie v škole, tak aspoň doma), nechcite od nich, aby sa správali ako dospelí.

5 naj rád pre dobrých rodičov

1. Všímajte si svoje dieťa. Pozorujte jeho správanie, zaujímajte sa o jeho priateľov, koníčky. Mali by ste vedieť ako sa oblieka, aké jedlá má rado, čo ho vie potešiť a naopak, z čoho býva smutné.

2. Vytvorte mu pocit domova. Ten je pre zdravý vývoj dieťaťa zásadný. Pocit, že je dieťa milované, že sa má o koho oprieť, že sa má komu zdôveriť je pre harmonický vývoj nenahraditeľný.

3. Robte veci spolu. Prehnane chrániť deti pred reálnym životom im škodí. Zapájajte ich do chodu domácnosti, vysvetľujte im bežné veci, ktoré treba denne riešiť. Rozprávajte sa spolu pri varení večere, upratovaní, raz za čas si urobte „vašu hodinku šťastia“, choďte spolu na zmrzlinu a rozprávajte sa o tom, čo sa dieťaťu podarilo, čo menej, čo by chcelo.

4. Neprenasledujte ho. Pozor na prehnaný záujem a opičiu lásku. Priveľa pozornosti môže vyvolať únikovú reakciu, dieťa napríklad začne chodiť poza školu a môže sa dostať do zlej partie. Aj neustály strach je negatívny, ak ho máte, vy sa poraďte s psychológom.

5. Chváľte a motivujte. Je dokázané, že pochvalou dosiahneme viac, než kritikou. Ak budete dieťa stále kritizovať, po čase si zvykne na to, že je zlé, neschopné a nebude sa o nič snažiť. Naopak, aj menej zdatný človiečik môže dokázať veľa, ak má okolo seba ľudí, ktorí ho podporujú.

Vyberáme pre vás niečo PLUS