Reklama

Chcete odísť od muža, odsťahovať sa, zmeniť prácu, rozbehnúť niečo nové? Máme SUPER riešenie

Strach nás brzdí, odvaha poháňa...

Zdroj: shutterstock

Reklama

Vykročiť do niečoho nového nie je také ľahké, hlavne, ak máme strach. Ale aj odvahe sa dá naučiť. Pozrite si náš 10-bodový návod.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zuzana Haasová trávila leto s rodinou a malou Marínou
    Zdroj: Instagram.com/@zuzana.haasova

    Koľké z nás chcú konečne začať robiť niečo nové, o čom dlho snívajú, ale nemajú odvahu urobiť ten prvý krok. Brzdí nás mnoho vecí, ako výsledok, či sa to podarí, či nás nevysmejú, nezlyháme, či na to nedoplatíme a neotočí sa to proti nám a tak ďalej. Niektoré z nás sa v tých negatívnych predstavách vedia doslova kúpať, ale teraz si rozoberieme na drobné, ako to premôcť a stať sa odvážnejšou.

    Čo je strach a ako funguje

    Je to prirodzený inštinkt, ktorý máme zabudovaný v génoch a ktorý vzniká ako emočná reakcia na nebezpečenstvo a ohrozenie alebo neznáme situácie. Prejavuje sa aj fyzicky a je to spôsob organizmu, ako nás upozorniť na hrozby a nasmerovať na pud sebazáchovy. Keď sa vystavujeme novým neznámym situáciám, strach nám dáva signál, že musíme zbystriť pozornosť a vziať do úvahy riziká a možné následky. Fyzické prejavy strachu môžu zahŕňať zrýchlené dýchanie, zvýšený tep, napätie svalov, zvýšenú potrebu močenia, pocit nepokoja alebo nevoľnosť.

    Súvisí so sebahodnotou

    Zdroj: Shutterstock

    Čím sme sebavedomejšie, tým menej sa bojíme.

    Zdravé sebavedomie pomáha púšťať sa do neznámych vecí. To ale neznamená, že ak máme zdravé sebavedomie, máme aj menej obáv skúšať nové veci a neberieme ich príliš vážne. Ak vnímame svoju sebahodnotu, tak jedno je lepšie: nemáme potrebu neustále sa porovnávať alebo cítiť sa menejcenne, keď sa nám niečo nepodarí. Preto je pre začiatok dobré si uvedomiť, že  sebahodnota nie je nezmeniteľná a že môžeme pracovať na jej posilnení. Keď prekonávame svoje obavy a strachy, budujeme si nové skúsenosti a získavame väčšie sebavedomie.

    Tu je 10-bodový návod, ako zvládnete každý nový začiatok

    Čítajte na 2 strane...

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Milena Minichová skúša aj vzdušnú akrobaciu na plachtách
      Zdroj: Instagram.com/@ milena_minichova

      1. Rozpoznanie strachu

      Prvým krokom je rozpoznať a pochopiť, čo presne vás trápi. Identifikujte konkrétne obavy, ktoré sa vám preháňajú hlavou. Týmto spôsobom sa môžete pozrieť na svoje obavy zodpovedne a reálne. Pomáha spísať si ich na papier.

      Zdroj: Shutterstock

      Niekedy nás starosti prevalcujú.

      2. Preformulovanie myšlienok

      Ide o psychologickú techniku, ktorá vám umožní pozmeniť perspektívu a pristupovať k veciam z iného uhla pohľadu. Namiesto negatívnych scenárov si predstavte, čo všetko pozitívne by mohlo nastať, keby ste prekonali strach a začali nový projekt. Na ďalší papier teda pridajte pozitívne myšlienky, ktoré môžu posilniť váš sebavedomý postoj.

      3. Kroky s malými cieľmi

      Rozdeľte svoj cieľ na menšie dosiahnuteľné kroky. Každý malý úspech vám pomôže získať sebavedomie a postupne znižovať strach. Maličké úspechy sú dôležitým motivačným faktorom.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Jakub Jablonský by radšej tancoval ako spieval... Prečo?

        4. Príprava a vzdelávanie

        Strach môže pochádzať z nevedomosti alebo neistoty. Pokiaľ ide o novú situáciu, napríklad začatie nového podnikania, investujte čas do vzdelávania a prípravy. Čím viac sa o danej oblasti dozviete, tým sebavedomejšie budete.

        5. Využite podporu okolia

        Zdroj: Shutterstock

        Podporu rodiny si treba vážiť a nebojte sa žiadať o pomoc.

        Hovorte o svojich plánoch a obavách s ľuďmi, ktorým dôverujete, alebo s mentormi. Ich podpora a rady môžu byť cennými zdrojmi pri prekonávaní strachu. Uvedomenie si, že nie ste osamotené vo svojich obavách, môže byť pre vás veľkou úľavou.

        6. Praktiky na zvládanie stresu

        Naučte sa techniky zvládania stresu, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo cvičenie. Tieto metódy vám pomôžu udržať pokoj v náročných situáciách a zmiernia úzkosť.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Fešák zo seriálu V hre je láska pravidelne športuje
          Zdroj: Instagram.com/@arducbrs

          7. Prijatie možného zlyhania

          Nikto nie je dokonalý a neúspech je prirodzenou súčasťou učenia sa a rastu. Ak sa postavíte k možnosti zlyhania s otvorenou mysľou, budete schopné sa z neho poučiť a posunúť sa ďalej.

          8. Predstava úspechu

          Zdroj: shutterstock

          Snívajte alebo inak, vizualizujte si zmenu, ako ste ju dosiahli. Pomáha to nastaviť myšlienky v hlave a budete sa menej báť.

          Vizualizácia úspechu je silný nástroj. Predstavte si, ako úspešne prekonávate strach a dosahujete svoje ciele. Táto technika môže posilniť vašu sebadôveru a motiváciu.

          9. Postupná expozícia

          O čo ide? Postupne sa vystavujte situáciám, ktoré vás strašia. Týmto spôsobom môžete postupne znižovať svoju úzkosť a nájsť si pohodlie v nových situáciách. Začnite v hlave, v myšlienkach, a budete si predstavovať to, čo vás desí, a snažiť sa ovládnuť emócie. Postupne môžete pristupovať k reálnejším scenárom.

          10. Zapamätajte si minulé úspechy

          Spomeňte si na predchádzajúce príležitosti, keď ste prekonali strach a dosiahli úspech. Tieto príklady vám pripomenú, že máte schopnosť a silu prekonať aj terajšie obavy.

          Zdroj: Shutterstock

          Schudli ste niekedy? Tak si to pripomínajte ako váš úspech. No a čo, že ste znovu pribrali, ale už ste to raz dali.

          Čo ešte pomôže

          Nájdite si príbehy jednotlivcov, či už v knihách alebo na internete, ktorým sa to podarilo, ktorí dokázali prekonať strach a prekážky a dosiahli úspech. Poslúžia ako inšpirácia a ukážu vám, že aj keď je strach prítomný, je možné ho prekonať a dosiahnuť svoje ciele. Druhá vec, ktorú si treba uvedomiť, ak máte úzkostnú povahu alebo dokonca poruchu a strach vás ovláda silnejšie ako ostatných, je, že musíte byť trpezlivé – u vás to chce viac času aj úsilia. Dôležité je začať veriť vo vlastný potenciál a posilňovať túto vieru. Tiež je dobré vyhľadať odborníka, ktorý vás môže na tejto ceste sprevádzať.