Rozdeľte si šetriaci plán do týchto štyroch oblastí a dodržujte jeho body:

Energie

Sprcha
Na sprchovacie hlavice a vodovodné kohútiky v celej domácnosti nasaďte obmedzovač prietoku. Ušetríte tak až 50 percent spotreby vody.

Žehlenie
Šetrite energiu pri žehlení, ktoré v domácnosti realizujeme pomerne často. Ako? Pod poťah na žehliacu dosku položte alobal. Teplo sa bude odrážať a vy tak ušetríte energiu.
Varná doska
Využite zvyškové teplo na varnej doske. Vypnite ju ešte pred dovarením jedla. Zvyškové teplo vystačí na jeho dovarenie. Takto ušetríte tak 10 percent elektriny.

Mobil

Nastavte si na mobile letecký režim, a to aj vtedy, keď neletíte. Prečo? Ušetríte batériu a tak aj náklady na jej nabíjanie. Tento režim si nastavte napríklad počas noci.

Zdroj: shutterstock

Nákupy

Orientujte sa v obchode
V obchodoch sa využíva stratégia, keď sú drahé produkty vo výške očí a na pravých regáloch. Cenovo výhodné produkty nájdete v supermarkete dole alebo v ľavých regáloch. Ušetríte tak až okolo 25 percent.

Trvanlivosť
Dávajte pozor na lehotu trvanlivosti výrobkov. Supermarkety znižujú ceny tovaru jeden-dva dni pred uplynutím lehoty trvanlivosti. Ušetríte až 40 percent.

Nakupujte vo výpredajoch
Kupujte tovar mimo sezóny, napríklad plavky, veci na leto a kúpanie, záhradné nástroje, záhradný nábytok kupujte v zime a, naopak, lyže a lyžiarsku výbavu v lete. Tak si môžete zaobstarať zľavu až 70 percent.

Len ich značky

Nakupujte potraviny so značkou supermarketu, ktorú má dnes už asi každý reťazec. Sú zvyčajne lacnejšie ako od známejších značiek, pričom zloženie výrobkov býva podobné a líšia sa len v obaloch.

Robte si zásoby

Nakupujte do zásoby dlhotrvácne výrobky, ako sú konzervy, cestoviny či strukoviny, vtedy, keď sú výrazne zlacnené. Ak ich máte doma kam uskladniť, môžete si zadovážiť i väčšie množstvo.

Zdroj: shutterstock

Článok pokračuje na ďalšej strane