Rodičia, pozor! Čo číha na vaše deti na ihriskách?
28. 6. 2012, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:46)

Zdroj: mh
Už zajtra sa končí školský rok! Deti si leto užívajú, rodičia sú, naopak, viac v pozore. Úrazy číhajú aj na ihriskách.

Zdroj: mh

Zdroj: mh

Zdroj: mh
Galéria k článku
Na ich bezpečnosť si v máji posvietila Slovenská obchodná inšpekcia, výsledky zatiaľ nezverejnila. Predchádzajúce kontroly ukázali viaceré nedostatky na preliezačkach či hojdačkách - pozor treba dávať na ostré skrutky, klince alebo kritické miesta, kde si dieťa môže zachytiť prsty alebo nohu. Hlavný hygienik Ivan Rovný zároveň varuje pred zdravotnými rizikami na pieskovisku. Na čo všetko si treba dávať pozor?
Najčastejšie nedostatky
- chýbajúce zábradlia, parapety
- chýbajúce zabezpečenie proti pádu pri kombinovaných kĺzačkách s výškou pádu nad 1 meter
- miesta na zachytenie nohy alebo chodidla, alebo na zachytenie prstov
- nedodržaná vzdialenosť medzi závesmi hojdačiek, sedadlami hojdačky a medzi sedadlom a nosnou konštrukciou hojdačky
- vytŕčajúce skrutky, klince
Zdravotné riziká na pieskovisku
Toxoplazmóza
- zdrojom je mačací trus. Dieťa sa nakazí špinavými rukami prostredníctvom vajíčok toxoplazmy. Ochorenie prebieha bez príznakov a prejaví sa až v dospelosti vo forme uzlinovej, očnej, mozgovej, resp. gynekologickej.
Toxokaróza
- pôvodcom je škrkavka psia a mačacia, ide o parazitárne ochorenie. Škrkavka poškodzuje vnútorné orgány, ako sú črevo, pečeň, obličky, pľúca a zároveň vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus.
Giardiáza
- ochorenie je vyvolané prvokom Giardia (lamblia) intestinalis. Prameňom pôvodcu nákazy je mačka. Nákaza sa prenáša cystami prvoka a prejavuje sa tráviacimi ťažkosťami u detí.
Shigelóza
- jej pôvodcom je baktéria Shigella dysenteriae. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené najmä dehydratáciou.
Rozbité sklo alebo injekčné ihly
- pri poranení hrozia závažné infekcie - vírusové hepatitídy a HIV. Najnebezpečnejší je vírus hepatitídy typu C vyvolávajúci závažné ochorenie, ktoré často prechádza do chronického a je nevyliečiteľné.
Kto má na starosti čistenie a kontrolu
Ihriská musia byť pravidelne kontrolované a čistené. Ak ide o verejné plochy, tak samosprávou (obcou, mestom), ak o súkromné, tak to má na starosti ich prevádzkovateľ.
Čistenie
- podrobnosti o čistení a udržiavaní pieskovísk stanovuje vyhláška. Prevádzkovateľ má pieskovisko čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať vodou najmenej raz za dva týždne počas sezóny, o čom musí viesť záznamy. Sezónou sa rozumie obdobie od 1. marca do 30. novembra
Kontroly
- hygienické kontroly na pieskoviskách robia regionálne úrady verejného zdravotníctva
- bezpečnosť - napríklad či spĺňajú normy preliezky, hojdačky, kĺzačky a podobne, priebežne kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia. Naposledy takúto kontrolu urobili v máji celoplošne na celom Slovensku.