V tehotenstve žena prechádza hormonálnymi zmenami, ktoré môžu viesť k zhoršeniu alebo tiež k zlepšeniu kožných prejavov. Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik akné, sú zvýšená tvorba mazu, zvýšená a zrýchlená produkcia zrohovatených buniek, bakteriálna flóra reprezentovaná predovšetkým Propionibacterium acne, rodinná záťaž, psychický stav, mechanické dráždenie, nevhodná kozmetika, lieky (kortikosteroidy, jód, bróm, lítium, barbituráty, niektoré vitamíny skupiny B, anaboliká, lieky proti depresiám a epilepsii).

Prejavy akné sú rôzne. Tvoria sa tvrdé biele pupienky, ktoré nie sú zápalové. Vznikajú z dôsledku zvýšenej tvorby mazu, zvýšenej a zrýchlenej produkcie zrohovatených buniek. Tieto bunky bránia odtoku mazu. Vzniká tým prostredie, ktoré je ideálne k rozmnoženiu a rastu baktérií, najmä Propionibacterium acne. Preplnené ústie sa otvára a vzniká čierny tzv. otvorený komedón.
Papuly, pustuly: zápalové prejavy vo forme červených pupienkov naplnených bielou alebo žltou hmotou.
Cysty, noduly: veľké tvrdé hrče, ktoré nemožno vytlačiť, ak ich vytláčate, vznikajú jazvy. V období gravidity sa najčastejšie vyskytujú zapálené hrčky naplnené hnisom v oblasti dolnej čeľuste, ale prejavy môžu byť rôzne a v priebehu tehotenstva sa tiež mení ich intenzita.

Liečba v tehotenstve je obmedzená. Po celý čas je možné používať dermokozmetiku. Počas liečby je potrebná dostatočná hydratácia krémami, aby nedošlo k vysušeniu pokožky. To sa môže prejaviť svrbením, začervenaním kože, pálením alebo jej štípaním a olupovaním. Niekedy tieto prejavy bývajú mylne označované ako alergická reakcia. Lokálne antibiotiká sa odporúčajú aplikovať až po ukončení 12. týždňa tehotenstva a na odporúčanie lekára. Prípravky s retinoidmi sú zakázané. K zlepšeniu akné môže viesť úprava životosprávy. Po pôrode môžu prejavy ustúpiť, ale k úprave často dochádza až po ukončení dojčenia a vyrovnaní hormonálnych hladín.

Akné nie je iba kozmetický problém. Pri zlepšení a znížení tvorby prejavov je potrebná udržiavacia lokálna liečba, ktorá býva dlhodobá.

TIP: Po akej kozmetike siahnuť, ak Vás trápi akné?
Pleťová starostlivosť značky Mixa, odborníka na citlivú pleť je určená pre všetky ženy, ktoré pre seba chcú len to najlepšie. Rad Anti-Imperfection je špeciálne určený pre citlivú pleť so sklonom k nedokonalostiam. Na odstránenie make-upu a vyčistenie pleti použite zelenú Micelárnu vodu pre zmatnenie pleti a na záver nezabudnite naniesť hydratačnú starostlivosť. Hydratačný krém 2v1 pri pravidelnom používaní pomáha redukovať pupienky, sťahovať póry a absorbovať prebytok kožného mazu. Zároveň necháva pleť vláčnu a vyživenú.

Autor: MUDr. et Bc. Lucie Růžičková Jarešová