Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Cvičenie v tehotenstve i po ňom

Archív

Zdroj: Nový Čas pre ženy

Reklama

Pohyb ešte nikomu neublížil, treba sa mu však venovať pravidelne a s mierou. A platí to aj pre nastávajúce mamičky či pre mamy s deťmi. Správne cvičenie napomáha bezproblémové tehotenstvo, odstraňuje zdravotné komplikácie a prospieva nielen mame, ale i dieťatku. A po pôrode v tom môžete pokračovať.

Existuje množstvo literatúry, ktorá sa venuje nastávajúcim mamám. Takmer v každej z nich sa píše o pohybe a cvičení aj v tehotenstve. Formy sú rôzne a záleží len na vás, ktoré si vyberiete. My sme sa bližšie pozreli na brušné tance pre tehotné ženy.

Tancujte počas celého tehotenstva

Brušný tanec je predovšetkým o pohybe panvy a spodnej časti tela. Tanečnice zapoja do pohybu všetky svaly panvového dna, celé bruško, priame aj chrbtové svaly. Cvičiteľka Jana mala skúsenosti s týmto tancom pred tehotenstvom i počas neho. Rozdiel je vraj radikálny. „Podľa toho, ako žene rastie bruško, ináč vníma aj pohyby svojho tela a mení sa jej ťažisko. Dokonca niektoré pohyby vedia ženy lepšie precítiť v tehotenstve,“ hovorí. Tento druh cvičenia je vhodný pre všetky tehotné dámy, ktoré majú bezproblémový priebeh tehotenstva. Dá sa tancovať od začiatku gravidity až po koniec, vrátane pôrodu.

„Sú ženy, ktoré naučené cviky praktizovali aj počas pôrodu, a ukázalo sa, že im to prospelo. Zmiernilo im to bolesti v krížoch, v podbrušku a urýchľuje to samotný konečný akt,“ objasňuje pozitíva cvičenia Jana, ktorá odporúča v tomto stave vynechávať sekané a prudké pohyby. „Sledujem ženy a snažím sa do hodiny zaradiť prvky, ktoré im robia dobre a sú pre nich príjemné. Najlepšie sú jemné kolísavé a krúživé pohyby, ktoré dávajú bábätku spätnú väzbu v súvislosti s hudbou. Spojenie práce brušného svalstva a svalov panvového dna bábätko masíruje a vníma to veľmi citlivo.“

Mamy sa nevedia uvoľniť

To, či ženy cvičia správne, Janka nevie s istotou odhadnúť. Dôležité je, aby správne cítili ťažisko tela. „Ako tancujú, vidím najlepšie vtedy, ak majú na sebe nejaké priliehavé oblečenie. V prípade potreby ich, samozrejme, korigujem. Je však dôležité, aby sa žena cítila príjemne, preto záleží výber oblečenia na nej samotnej,“ tvrdí cvičiteľka. Peniažkové šatky, ktoré sú pre tento druh tanca charakteristické, vraj mnohým prekážajú a sú v podstate zbytočné, lebo mamy cítia svoje dieťa a jeho pohyby.

A s čím majú jej klientky najväčšie komplikácie? „Problém je v tom, že my Európanky sa pri tanci i akomkoľvek pohybe veľmi kontrolujeme. Najlepšie je, ak sa dámy na seba tak nesústredia a hudbu precítia.“ Brušný tanec pomáha aj tým budúcim mamám, ktoré ťažko prežívajú, ako sa z týždňa na týždeň menia. Tancovanie im sprostredkúva pozitívny zážitok, a preto vyzerajú krajšie a cítia sa spokojnejšie. Potvrdila nám to aj mama Diana. „Mám problémy so zablokovanou spodnou časťou chrbtice a práve brušný tanec mi pomáha, aby sa mi panva uvoľnila,“ dodala.

Kde všade si môžete na Slovensku zacvičiť?

→ CVIČENIE PRE TEHOTNÉ:
Bratislava: Šanca Tanca, Kempelenova 2, www.sancatanca.sk
Nové Zámky: Pôrodnica FNsP, Slovenská 11/A, www.nspnz.sk
Prešov: Materské centrum Mymamy, MŠ Mirka Nešpora 22, www.mymamy.sk
Brezno: www.saluspilates.estranky.cz
→ CVIČENIE PRE MAMY S DEŤMI:
Martin: Martinské rodinné centrum, Družstevná 10, www.mrc.sk
Banská Bystrica: Materské centrum Hviezdička, 9. mája 74, www.mchviezdicka.szm.sk
Spišská Nová Ves: Materské centrum Dietka, ZŠ Nejedlého,

Prednosti tancovania v tehotenstve:

● spevňovanie svalov panvového dna,
● zmierňovanie bolestí v krížoch,
● odstraňovanie bolestí v podbrušku,
● zbavovanie sa kŕčov v nohách,
● pomáhanie lepšiemu uloženiu bábätka v brušku,
● zničenie bolestí v kĺboch,
● prospieva pri tuhnutí šije,
● niektoré prvky urýchľujú pôrod.

Robte deťom radosť

Upevňovať a budovať si krásny vzťah so svojou ratolesťou je dôležité už od prvého dňa, ako ju prinesiete na svet. Jedným z úžasných a zaručených tipov na prehĺbenie puta medzi vami je cvičenie s vašimi deťmi. Zlepší sa vzájomná komunikácia a obohatia sa vaše spoločné zážitky.

Každý drobec sa osmelí

Stačí hodinka v pravidelných intervaloch a budete šťastná, keď uvidíte, ako sa vaše dieťa teší. Cvičenie je dobré nielen z hľadiska vývinových potrieb vášho drobca, ale u menších detí podporuje zdokonaľovanie chôdze, jemnej a hrubej motoriky a v neposlednom rade sa zlepšuje aj rečový vývin, keďže súčasťou hodiny sú aj riekanky. Precvičuje sa aj rytmus a hudobný sluch. U väčších detí je to hlavne o nadväzovaní sociálnych kontaktov. A mamy sa aspoň na chvíľku odklonia od svojho denného stereotypu. „Vytvárajú sa tu často kamarátstva medzi mamami, ale aj deťmi, na ktoré sú hodiny orientované. Cieľom nie je, aby sa zabavila mama. Taktiež prízvukujem, že nie je dobré, ak mamy cvičia s deťmi ako so svojimi handrami, ale najlepšie je, ak to deti robia z vlastnej vôle. Niektoré dlhšie pozorujú nové prostredie, ale neskôr sa každé z nich osmelí. Stáva sa, že niektoré tu patria medzi nesmelých jedincov, ale doma cvičia so svojimi hračkami,“ hovorí s úsmevom cvičiteľka Jana.

Spievajú i čítajú knihy

Hoci dospelí majú radi zmenu, u detí je to naopak. V stereotype sa cítia bezpečne. Práve preto nie je každá hodina iná. Ale pomôcky sú vždy. „Používame fitlopty, malé masážne loptičky, rytmické nástroje, hračky a podobne. Pozorne sledujem, čo sa deťom páči a čo nie. Niekedy dokonca samy určujú chod hodiny,“ pokračuje cvičiteľka. Počas hodiny sa striedajú aktivity zamerané na uvoľnenie energie s aktivitami, ktoré si vyžadujú pozornosť. A ako také cvičenie vyzerá? „U nás nejde o tancovanie. Práve naopak. Veľa spievame a to deti zbožňujú. Hodinu začíname na fitloptách, nasledujú riekanky, spievanky, rytmické aktivity, potom mamy s detičkami posilňujú, hrajú sa, robia to, na čo majú chlapci a dievčatá chuť. Hodina sa končí relaxáciou. Snažíme sa ich zaujať aj čítaním kníh.“

Nezabúdajte ani na masáž

Pred cvičením alebo po ňom je ideálne, ak svoju ratolesť ešte rozmaznáte masážou, pri ktorej sa zrelaxuje a pomocou nej sa prehĺbi dôvera a väzby medzi vami. Deti sa aj vďaka dotykom stávajú psychicky odolnejšími a vyrovnanejšími. Zvýši sa ich obranyschopnosť voči chorobám, zlepší sa spánkový rytmus, podporí sa rozvoj pohybového aparátu, dochádza k stimulácii nervov v mozgu, podporuje sa rozvoj hrudníka, držanie tela a tiež majú masáže pozitívny vplyv na dyslexiu, dysgrafiu, dyskalkúliu, ako i na prejavy ľahkej mozgovej dysfunkcie a Downov syndróm.

Čo prinesie cvičenie DIEŤATKU?

● zábavu a zmenu prostredia,
● podporuje jeho motorický vývin,
● zlepšuje rečový a rozumový vývin,
● pomáha rozvíjať muzikálne nadanie,
● uvoľňuje a ventiluje nahromadenú energiu,
● lepšie sa adaptuje v spoločnosti a začlení do kolektívu.

Čo prinesie cvičenie MAMÁM?

● sú šťastné, keď vidia, že ich dieťa sa cíti dobre a má radosť,
● pri akomkoľvek pohybe pália nejaké kalórie,
● získavajú nové kontakty,
● zbavia sa stereotypu,
● získavajú podnety na to, ako podporovať rozvoj svojho dieťaťa.

Vyberáme pre vás niečo PLUS