Danka o sebe vraví, že sa nikdy nebála výzev, práve naopak. Brala ich ako impulz. Robí iba to, čo ju baví a napĺňa, a to na 120 percent. Pred 11 rokmi odišla pracovať do Číny. „Venovala som sa predovšetkým jazykovým pobytom najskôr ako marketingová manažérka čínskej aupairingovej agentúry, neskôr som založila vlastnú agentúru na aupairingové pobyty. Študenti žili v čínskych rodinách s deťmi, ktoré učili cudzie jazyky, západnú kultúru a popritom študovali na univerzite čínštinu. Program sa hneď stal populárnym a vyhľadávaným hlavne preto, že všetky náklady hradila bohatá čínska rodina, a teda bol bez poplatkov,“ vysvetľuje mama dnes už ročného Olivera.
Otvorila agentúru
Danka sa snažila dostať do programu čo najviac Slovákov, pretože to bola obrovská skúsenosť do života a rovnako aj otvorenie možností do budúcnosti. „Štúdium v zahraničí nie je lacná záležitosť a to bolo aj mojou hlavnou motiváciou na založenie vlastnej agentúry – pritiahnuť mladých Slovákov, pretože v agentúre, do ktorej som prišla, o nás veľa nevedeli.“ Ako dnes vraví, bolo to výborné rozhodnutie: „Rodiny si veľmi pochvaľovali a bola som hrdá. V porovnaní s inými európskymi aupairmi boli Slováci prispôsobivejší, vďačnejší a pracovitejší. Po dvoch rokoch prišiel dopyt z Francúzka a Nemecka po čínskych aupairoch do rodín s deťmi, aby sa v čo najskoršom veku začali učiť tento jazyk budúcnosti.“ Rozbehli teda program aj pre čínskych študentov, aby sa v európskych rodinách starali o deti a prirodzenou formou ich učili jazyk. Najväčší dopyt bol vo Francúzsku, Fínsku a v Nemecku, ale záujem bol veľký aj u poľských susedov. „Popravde som ani nečakala taký úspech a firma sa rýchlo rozrastala. Žiadostí aj žiadateľov boli stovky. Zastavila nás však pandémia a čínska vláda, ktorá 23. marca 2020 zatvorila hranice, ktoré sú dodnes zatvorené.“
Ťažký návrat domov
Pandémia a prísne opatrenia priviedli Danku späť na Slovensko, kde sa snažila zvyknúť na pokojnejší a pomalší život. „Veľmi mi v tom pomohol môj dnes už manžel Michal, ktorého som stretla bezprostredne po návrate na Slovensko,“ vraví vďačne a dodáva: „Som vorkoholička, predpokladám, že som sa ňou stala v Číne, kde som pracovala sedem dní v týždni, a tak som si aj na Slovensku musela nájsť projekt, niečo, čomu venujem čas, energiu, skúsenosti a čo bude mať význam. Zbožňujem deti a celá tá zodpovednosť, ktorá prichádza s ich výchovou, je výzva. Príležitosť byť súčasťou tvorenia ich osobnosti, vzdelania a výchovy som sa rozhodla využiť naplno.“ A tak vznikol nápad založiť materskú školu Dragon Kids.