Diskutujeme: Mal by byť rodič s dieťaťom v nemocnici? Prečo je to taký problém a čo hovoríte vy
11. 4. 2024, 12:15 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:27)

Zdroj: Instagram.com/@vladimira.marcinko
Len nedávno neprešla novela zákona, ktorá by zaručovala právo dieťaťa mať pri sebe rodiča počas hospitalizácie.

Zdroj: Instagram.com/@matyasadamec
Nejaké to právo tu, samozrejme, je, keďže nás k tomu zaväzuje charta detí, ale len podľa kapacitných možností jednotlivých nemocníc a týka sa to hlavne malých detí do troch rokov. Pri starších deťoch je šanca mizivá.
Ako je to v zahraničí?
Zdroj: Instagram.com/@victoriabeckham
V roku 2019 Victoria Beckham zdieľala na Instagrame fotku svojej dcéry Harper, ktorú hospitalizovali s vírusom.
V Anglicku je zákon, ktorý umožňuje rodičom byť v nemocnici s deťmi do 18 rokov. Rodičia majú ubytovanie a stravu zdarma. V roku 2019 Victoria Beckham zdieľala na Instagrame fotku svojej dcéry Harper, ktorú hospitalizovali s vírusom. Pochválila personál nemocnice, ktorý bol podľa nej „neuveriteľný a staral sa o Harper ako o vlastnú dcéru“.
Zdroj: Instagram.com/@jessicaalba
Herečka Jessica Alba s rodinou tiež zdieľala svoju skúsenosť s hospitalizáciou dieťaťa.
Ani Jessica Alba v roku 2017 v USA nemala problém byť s dcérou v nemocnici. Na Instagrame zdieľala fotku dcéry Haven (prostredná), ktorú hospitalizovali s pneumóniou.
Zdroj: Instagram.com/@vladimira.marcinko
Vladimíra Marcinková je poslankyňa a jej prioritou je aj presadiť zákon o pobyte rodiča s dieťaťom v nemocnici. Háji aj ďalšie rodičovské práva.
U nás sa o presadenie zákona, aby rodičia mohli byť deťmi v každej nemocnici, zasadzuje poslankyňa Vladimíra Marcinková. Zatiaľ neúspešne.
Soňa (42), kozmetička: „Moje dievčatko bolo tiché, nerozprávalo...“
Zdroj: shutterstock
Soňa si myslí, že hospitalizácia malého dieťaťa bez rodiča môže spôsobiť traumu a viac škodí ako pomáha
Mám veľmi zlú skúsenosť, keď moja dcérka náhle nevedela dýchať a prišli sme na pohotovosť. Hneď ju hospitalizovali a mňa vypoklonkovali, že môžem prísť ráno. Dcéra nemala ani tri roky, videla som tú hrôzu v jej očiach a počula zúfalý plač. Srdce mi šlo roztrhnúť. Keď som ráno dorazila, dcéra bola na vyšetreniach a dostala som sa k nej až poobede. Moje dievčatko bolo tiché, nerozprávalo, bolo ako vymenené. Šokovalo ma to. Ledva som sa ho mohla dotknúť. Určite má dodnes traumu. Len nedávno mojej známej nečakane hospitalizovali 11-ročnú dcéru, a kým neodpadla od strachu, mamu pri nej nechceli nechať. No nemohli ju vyšetriť, veľmi sa bála. Som presvedčená, že dieťa v ťažkej chvíli potrebuje oporu a lásku najbližších. Prítomnosť rodiča mu dáva pocit bezpečia a znižuje stres a úzkosť. Môže mu pomôcť s hygienou, kŕmením a podávaním liekov. To odľahčí personál nemocnice. Som presvedčená, že dnes by to malo byť samozrejmosťou a nie témou na diskusiu.
Etela (49), zdravotnícka pracovníčka: „Zvýšený pohyb a hluk by narúšali pokoj a hygienu.“
Zdroj: Midjourney/BN
Etela tvrdí, že málokto si chce priznať aj to, že niektorí rodičia nepôsobia na dieťa upokojujúco, ale naopak.
Najčastejší argument, prečo sa nedá zrealizovať, aby bol každý rodiť v nemocnici s dieťaťom, je kapacitný. V súčasnosti naše zdravotnícke zariadenia nie sú prispôsobené na to, aby sa zákon dal plošne zrealizovať. Áno, asi by to bolo správne, ale situácia na Slovensku je taká, že je to nemožné. Na jednej strane chápem túžbu byť s dieťaťom v ťažkých chvíľach a uľahčiť mu liečbu. Na druhej strane vidím opodstatnenosť argumentov proti. Ako zdravotníčka vidím problém aj v tom, že práca v nemocnici je náročná a prítomnosť rodičov by ju mohla sťažiť. Zvýšený pohyb a hluk by narúšali pokoj a hygienické normy. Personál by sa musel venovať aj rodičom, čo by mohlo odvádzať pozornosť od starostlivosti o pacientov. Málokto si chce priznať aj to, že niektorí rodičia nepôsobia na dieťa upokojujúco, ale naopak. Oveľa viac ich stresujú, lebo sami sú vystresovaní, potom sa zdravotníci musia starať aj rodičoch a ich psychiku, nielen o zdravotný stav dieťaťa.