Témou tohto čísla je „Naučte sa povedať nie“. Ako to máte vy, viete povedať hocikomu nie?
– Toto bola moja veľká téma – naučiť sa povedať nie. Vedieť sa zastať samej seba. Potláčala som svoje pocity v domnienke, že moje nie niekoho zraní alebo sklame. Alebo keď som chcela odmietnuť spoluprácu, mala som strach, že ma druhýkrát neoslovia. Lenže ten strach z odmietnutia, neúspechu prináša niečo dôležité. Minimálne sa o sebe môžem niečo dozvedieť, ale aj zmeniť staré vnímanie, ktoré mi škodí, za nové, ktoré je pre mňa prospešné. Dnes, keď mám povedať nie, si uvedomujem, ako som sa posunula. Jasné, že poviem nie, pretože vtedy budem mať pokoj na duši a tomu druhému úprimnosť prinesie ďalšie, nové smerovanie.

Na vašom Instagrame som našla veľké množstvo zaujímavých príspevkov, v ktorých sa dotýkate rôznych tém, napríklad sebalásky. Ako to s ňou máte vy?
– Podľa mňa je sebaláska načú-vanie signálom duše. Dôverujem svojej intuícii, cez pohyb a hudbu sa spájam so svojou autentickou stránkou a svoju pozornosť rada venujem témam ženskosti.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CFtmdv6HrTP/

Myslíte si, že ak počúvame telo, samo nám povie, čo potrebuje?
– Áno. Myslím si, že nám telo dáva podnety, na ktoré môžeme reagovať. Ale tým, ako nás ovplyv- ňujú rôzne vonkajšie vplyvy, sú naše schopnosti dosť otupené. Sú to náročné podmienky na také citlivé vnímanie signálov tela. Ale myslím si, že sa oplatí pracovať na tom. Brať zodpovednosť za seba a mať odvahu nájsť vlastný spôsob, ako si pomôcť.

Dočítala som sa, že ste vegetariánkou. Mäso vám nechutilo alebo ho nejete z etických dôvodov?
– Mäso som prestala jesť intuitív-ne. Prešla som rôznymi stravova-cími, očistnými kúrami, po kto-rých som potrebovala jesť to, čo mi dobre trávi, čo ma nezaťažuje, čo mi dáva energiu. A keď som zistila, že mi to vyhovuje, tak som pri bezmäsitej strave zostala dodnes.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CQbLj3grtXm/

Súčasťou vášho života je aj pohyb, cvičíte pre štíhlu postavu alebo skôr pre zdravie?
– Oboje. Dobre sa cítim, keď mám pravidelný pohyb. Momentálne sa venujem cvičeniu FP (Functional Patterns), aj k joge mám blízko, ale cvičím ju podľa seba, podľa toho, čo telo potrebuje. (Úsmev.) Tanec je pre mňa absolútna sloboda a môj obľúbený pohyb pre telo aj myseľ.

Jeseň nám klope na dvere, ako zlepšujete imunitu sebe aj svojej rodine? Siahnete skôr po bylinkách alebo produktoch z lekárne?
– Imunita je určite ovplyvnená rôznymi faktormi. Na odporúčanie nášho detského lekára deťom zlepšujeme imunitu tým, že obmedzujeme sladkosti, rafinovaný cukor, mliečne výrobky, robíme deťom kúpeľ v sóde bikarbóne a z vitamínov, ktoré nájdeme aj v lekárni, si dávame viac céčka. V tomto období už často pijeme bylinkové čaje. Vieme tiež, že strava je dôležitá na zlepšenie imunity, teplé zeleninové polievky, ovsené kaše sú u nás takmer každý deň. Neznamená to, že naše deti neochoreli hneď po týždni v škole. (Úsmev.) Emócie, ktoré zvládajú, potláčajú, nové prostredie, nároky na ne, to všetko berieme do úvahy. A niekedy proste chcú byť viac času s nami. (Úsmev.)

Zdroj: Lýdia Jušková

Prešla by som k práci, máte za sebou niekoľko hereckých skúseností, podľa čoho si vyberáte hereckú rolu?
– Rolu si vyberám podľa scenára, tímu ľudí, časových možností i financií. Je viacero aspektov, podľa ktorých sa rozhodujem, nikdy nie sú všetky splnené, ale aspoň tri z nich mi musia vyhovovať.

Zdroj: MICHAL SMRCOK

Prednedávnom ste opustili hudobné zoskupenie S hudbou vesmírnou, kde ste dlhé roky pôsobili. Prečo ste sa rozhodli odísť?
– Teším sa z tohto projektu, že existuje. Robí radosť mnohým ľuďom, rodičom aj deťom. Mala som možnosť rozdávať radosť, to je krásna práca, pritom sa zabávať, hrať, tvoriť, stretávať ľudí, ktorí mi dávajú tú energiu naspäť. Som za to vďačná. Ale človek sa mení tým, ako sa mení jeho život. Pre mňa bola obrovská zmena, keď som sa stala mamou. Z toho, čo som predtým robila, som cítila obrovský tlak, a tak som si dovolila s ľahkosťou pustiť to staré, aby vzniklo to nové, kde som autentická a slobodná. Potrebovala som čas pre seba a pre rodinu. Rozdávať čas rôznym reklamám, tvorbe virtuálneho obsahu, večerným koncertom, pravidelnému stretávaniu mi prestalo byť príjemné. Je čas opäť dávať radosť do niečoho, s čím sa zžijem ako človek, žena a mama. Som rada, že S hudbou vesmírnou našli skvelú speváčku aj milé dievča v jednej osobe a že sa nerozchádzame v zlom.

Fotky Dominiky Morávkovej nájdete v našej galérii