Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Dostala angínu a lekár jej predpísal obyčajný penicilín: Len čo ho začala užívať, nastalo peklo

"Táto šokujúca skúsenosť ma naučila, že nikdy nevieme, čo sa nám môže v živote stať."

Zdroj: NorthFoto

Reklama

Prežila doslova peklo, dnes pomáha ostatným. Mladá žena z francúzskeho Avignonu pracovala ako osobná asistentka, kým sa jej nestalo niečo, čo by jej nenapadlo ani v tom najhoršom sne.

Camille v septembri 2017 dostala angínu, lekár jej predpísal penicilín. Netrvalo dlho a začali ju silno svrbieť oči, na chrbte sa jej zjavili červené škvrny. Zdravotný stav sa Camille zhoršoval a rodičia sa o ňu začali vážne obávať. Zaviezli ju do najbližšej nemocnice.

Lekári ju vyšetrili a zistili, že jej stav je naozaj vážny a oni na liečbu nemajú dostatočné vybavenie. Preto mladú ženu okamžite previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti do nemocnice v Marseille s oddelením na liečbu popálenín a vážnych stavov.

Hrozivá diagnóza

Lekári v Marseille mali v otázke diagnózy hneď jasno – toxická epidermálna nekrolýza (TEN), známa aj ako Lyellov syndróm. Toxická epidermálna nekrolýza je život ohrozujúci stav kože, ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov vyvoláva alergická reakcia na lieky, ako sú antibiotiká, sulfonamidy či analgetiká.

Camille mala telo pokryté vredmi a 90 percent kože bolo spálených. Celú ju ofačovali obväzmi vrátane tváre. „Moju chorobu vyvolal penicilín. Nevedela som, že mám naň alergiu, užívala som ho v detstve a vtedy sa mi nič nestalo. Keď ma prevážali do Marseille, nikto z nás nevedel, že je to také vážne a ani sme netušili, že taká choroba vôbec existuje.“

Zdroj: NorthFoto

Nechajte si v srdi trochu miesta pre nádej. Verte, že vaša bolesť bude menšia a vy sa znovu budete usmievať.

Nikto jej nepovedal, že môže zomrieť

„Nikto mi nepovedal, že moje dni môžu byť zrátané. Neexistujú lieky, ktoré by vás z toho dostali. Môžu vám podať len morfium na utíšenie nekonečných bolestí,“ spomína Camille na tú hrôzu. „Starali sa o mňa, dali mi obväzy, do očí kvapkali lieky, aby som neoslepla.“ Camille celá horela, pálila ju koža, ústa, jazyk, genitálie, rozšírilo sa to do priedušnice. Nemohla rozprávať, močiť.

Pustili ju z nemocnice

Po prepustení z nemocnice šla Camille na kontrolu ku gynekológovi. Potešila ju správa, že ženské orgány má v poriadku, len sú citlivé. „Ani oči neboli v poriadku. Musela som chodiť na injekcie a dostala som kvapky,“ spresňuje mladá žena, ktorá ušla hrobárovi z lopaty. „Osem dní som nespala, všetko ma bolelo, pálilo. Obväzy mi menili každé dva dni, aby som nedostala infekciu kože. Dole mi ich dali až po šestnástich dňoch.“

Zdroj: NorthFoto

Už nikdy nebude mať takú kožu ako predtým. No pripomína jej to deň, keď nad chorobou vyhrala.

Choroba ju posilnila

Kým Camille nedostala TEN, chýbalo jej sebavedomie. No to, čo prežila ju naučilo byť vďačnou za všetko, čo jej život dáva. Dnes pomáha ostatným postihnutým. „V prvých dňoch som sa strašne bála, cítila som sa sama a kládla som si otázku, prečo sa to stalo práve mne. Predtým som si sebou nebola istá, no keď som ležala v nemocnici, pýtala som sa sama seba – prečo som sa celých 28 rokov tak nenávidela? Dostala som druhú šancu žiť a začala som sa mať rada taká, aká som. Táto šokujúca skúsenosť ma naučila, že nikdy nevieme, čo sa nám môže v živote stať.“

Zdroj: NorthFoto

Jej priateľ Jean - Baptiste podržal Camille v najťažších chvíľach.

Čo je Lyellov syndróm

Toxická epidermálna nekrolýza (TEN), takzvaný Lyellov syndróm alebo Syndróm obarenej kože, vzniká ako kožná alergická reakcia na lieky. Odumierajú a odpadávajú pri nej vrchné časti kože na tele, pričom môže postihnúť až sto percent kožného povrchu – hociktorú časť tela – ústa, oči či pohlavné orgány.

V dôsledku odpadávania kože vznikajú rany, z ktorých sa môže rozvinúť sepsa. Trvá približne týždeň až dva, kým choroba prepukne naplno a na koži sa začnú tvoriť pľuzgiere ako pri popáleninách. Je nutné okamžite vysadiť lieky a umiestniť postihnutého na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Vyberáme pre vás niečo PLUS