Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Dve mamy vybudovali miesto, kde sa rodičia aj deti cítia ako doma: Ich príbeh vás dostane!

Dubko

Zdroj: archív Dubko

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Simona Holúbková (31) a Ivana Mitická (35) založili detské centrum, pričom čelili mnohým výzvam. Ich cieľom bolo vytvoriť miesto, kde sa rodičia aj deti cítia ako doma. Ako sa im podarilo vytvoriť komunitu pre rodičov a deti plnú aktivít?

Mnoho ľudí si myslí, že založiť podnik je dlhodobý plán, niečo, čo človek nosí v hlave roky, a až potom sa rozhodne svoj sen uskutočniť. U Simony a Ivany, zakladateliek detského centra Dubko, to však bolo úplne inak. „Často sa smejeme, že ani samé nevieme ako a BUM – je tu a je to absolútna súčasť našich životov a našej rodiny,“ spomínajú Ivana a Simona a dodávajú, že hovoria o svojej rodine, nie rodinách, pretože sú švagriné.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovenské celebrity AKO DETI: Spoznali by ste ich na TÝCHTO fotkách?

    Nečakaný začiatok

    Ich detské centrum vzniklo prakticky zo dňa na deň. Simona spomína: „Jeden deň som prechádzala sociálne siete a na profile nášho mesta Dubnica som zbadala anketu, kde sa pýtali ľudí, čo im v meste najviac chýba. Nespočetné odpovede sa týkali priestoru pre deti.“ Táto myšlienka padla úplne náhodou na spoločnom obede so švagrinou, švagrom a manželom. „A tí sa toho hneď chytili,“ dopĺňa.

    Prvé kroky

    Ivana prezrádza, že ju myšlienka okamžite nadchla. „Počas materskej som sa začala venovať práci s deťmi a detským cvičeniam. Videla som potenciál vybudovať nielen detský kútik, ale miesto, kde by sme mohli spojiť viac aktivít pre detičky aj rodičov, ktoré mestu naozaj chýbalo.“ Keďže obe ženy boli na materskej dovolenke a obe majú, ako vravia „vrtule v zadku“, rozhodli sa ísť do toho hneď: „Kedy, keď nie teraz, keď máme na to čas?“ Staršie deti už chodili do škôlok, mladšie mali v čase, keď začínali s detským centrom, iba rok.

    Náročná prerábka

    Ich manželia sa pustili do hľadania vhodného priestoru v Dubnici. Cieľom nebolo len vytvoriť kaviareň s detským kútikom, ale komunitné miesto pre rodičov a deti, kde by sa mohli realizovať rôzne aktivity pod jednou strechou. Obhliadka priestorov prebehla rýchlo a do pár týždňov sa začali prerábky. S príchodom prerábok však prišiel aj prvý tvrdý stret s realitou. Budova bola roky zanedbaná a práce bolo viac ako dosť. „Prekopalo sa to od vrchu po spodok. Všetko, čo je v našom detskom centre prerobené alebo postavené, majú na svedomí naši manželia, ktorí tam trávili nekonečné hodiny a často aj noci, aby sme mohli čo najskôr otvoriť,“ vraví Simona. K práci sa pridali aj ich rodičia a súrodenci, bez ktorých by sa Dubko zrejme stavalo ešte teraz a tak im všetkým patrí od Simony a Ivany obrovská vďaka.

    Počuli ste náš podcast?

    Nebol čas sa strachovať

    Čo sa týka strachu z nového začiatku, obe súčasne priznávajú, že a strach nebol čas. „Často ľudia premýšľajú príliš dlho a vytvárajú si v hlave prekážky. My sme išli do toho po hlave a keď prišli problémy, riešili sme ich spoločne, za pochodu. Žiadna prekážka nie je neriešiteľná.“ Obe ženy majú veľkú výhodu: „Sme veľmi podobné povahy, často sa smejeme, že každá chvíľu ťahá pílku. Keď nemôže jedna, potiahne druhá. Jedna druhej sme veľkou oporou.“ Za posledný rok si dokázali svoj časový manažment vycibriť na maximum a uvedomili si, že viesť takýto podnik je práca na plný úväzok. „Ale robíme to s radosťou. Je pre nás ako tretie dieťa, o ktoré sa staráme s láskou,“ dodávajú.

    Neobyčajné detské centrum

    Čo robí ich detské centrum výnimočným? „Nie je to len kaviareň s detským kútikom, ako si mnohí myslia,“ vysvetľujú. Tak to podľa vlastných slov ani nikdy nechceli a neplánovali. „Obrovskou výhodou je, že kdekoľvek si u nás mamička sadne, vidí na svoje hrajúce sa dieťatko. A tak si môže vychutnať ešte teplú kávu,” objasňujú, že ako mamičky na materskej túto jednoduchú vec dokážu veľmi oceniť a hoci je to pre niekoho banalita, mamičky malých detí to určite pochopia a ocenia. V rámci detského centra majú separátnu miestnosť, ktorá im dáva obrovské možnosti na realizáciu mnohých krúžkov, podujatí, stretnutí a mnoho iného. „V rámci Dubka prebiehajú mnohé krúžky, ktoré vedú odborníci v danom obore a my sme nesmierne šťastné, že odkedy detské centrum vzniklo, máme na tieto spolupráce a na ľudí mimoriadne šťastie. Detičky aj rodičia si naše krúžky a samotných lektorov naozaj obľúbili a sme šťastné, že krúžky v našom detskom centre a tešia hojnej návštevnosti.“

    Miesto, kde sa deti nenudia

    Ponuka zahŕňa anglický jazyk, pohybové krúžky, montessorri krúžky zamerané na hrubú či jemnú motoriku detí, tanečnú, ale napríklad aj tzv. Hudobníček, ktorý je mimoriadne zaujímavý už pre najmenšie detičky od roka, a ktorý funguje na báze muzikoterapie a artefiletiky. „Ďalej organizujeme mnohé tematické stretnutia, či prednášky, ako napríklad stretnutia pre budúce maminky aj s poradenstvom ohľadom šatkovania a nosičov, prednášky pre budúcich rodičov s pani pediatričkou a v neposlednom rade oslavy, ktoré sú naozaj mimoriadne obľúbené. Minulý rok sme miestnosť premenili na nádherný vianočný fotoateliér, v spolupráci s miestnou fotografkou, ktorá je tiež mamou na materskej,“ hovorí Simona.

    Vybudovali komunitu

    V ich detskom centre sa neustále niečo deje. Organizujú podujatia pre rôzne vekové skupiny, ako MDD, Halloween, Mikuláš, fašiangový karneval či tvorivé dielničky. „Snažíme sa priniesť bohatý program pre deti aj rodičov. Jediná vec, ktorá nás mrzí, je, že naše detské centrum nemôžeme nafúknuť, aby sa tam zmestilo ešte viac ľudí,“ dodáva Ivana. Najväčším benefitom, ktorý centrum ponúka, je socializácia – a to nielen pre deti, ale aj pre rodičov, najmä matky, ktoré po nástupe na materskú často strácajú kontakt so spoločenským životom. „Chceli sme vybudovať komunitu, kde sa bude cítiť každý rodič, starý rodič či mama s dieťatkom vítaný. A môžeme s čistým svedomím povedať, že sa nám to darí,“ hovorí Simona. Mnohé maminy, ktoré k nim chodia pravidelne, sa stali ich blízkymi kamarátkami. „Naši návštevníci nie sú len zákazníci, sú to členovia našej rodiny. Vidíme rásť nielen naše deti, ale aj deti z celého okolia Dubnice. Poznáme ich mená, povahu a záľuby, a to je pre nás veľká výsada,“ dopĺňa Ivana.

    Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?
    Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Stačí kliknúť sem!

    Mamy dokážu všetko

    Na záver zakladateľky adresujú odkaz všetkým mamám, obzvlášť tým na materskej: „Nebojte sa! Materská nie je koniec sveta ani kariéry. Mnohé ženy sa boja prejaviť, začať niečo nové alebo nájsť odvahu k prvému kroku. Dúfame, že náš príbeh ich aspoň trochu povzbudí. Dokážete všetko a ešte viac, stačí len urobiť ten prvý krok a hodiť strach aspoň na chvíľu za hlavu.“

    Vizitky

    Ivana Mitická

    Pochádzam zo Soblahova, kde aj aktuálne žijem spolu so svojím manželom a dvoma deťmi. Mám vyštudovanú psychológiu a v tejto oblasti som niekoľko rokov aj pracovala. Počas prvej materskej ma však svet detí pohltil natoľko, že som si spravila kurz lektorky pohybovej prípravy pre deti a absolvovala niekoľko školení a kurzov v tejto oblasti. Až do nástupu na druhú materskú dovolenku som viedla pohybové hodiny pre deti (od polroka do 6 rokov). Dané vedomosti a skúsenosti využívam aj na „Dubkáčiku“- našom pohybovom krúžku. Čo ma charakterizuje? Najviac ma vystihuje slovo mama so všetkým, čo k tomu patrí. Okrem toho som manželka a postupne sa učím byť „podnikateľkou“ :) Aké sú moje záľuby? Mám rada aktívne a plnohodnotne strávený čas, či už so svojou rodinou, alebo osamote. Rovnako tak sa učím mať rada aj úplné ničnerobenie, nakoľko „nerobiť nič“ u mňa neexistuje.

    Zdroj: archív Dubko

    Ivana s manželom a deťmi

    Simona Holúbková

    Pochádzam z malej dedinky Bolešov, ale s rodinou (manžel a dvaja synovia) žijem v Dubnici nad Váhom. Mám vyštudovanú politológiu a za sebou mnohé stáže v NRSR, či iných verejných inštitúciách v ktorých som pôvodne aj chcela pracovať a tvoriť hodnoty pre ľudí. Po prvej materskej som sa však zamerala na prácu s detičkami, dorobila som si pedagogické minimum a plánovala som sa zamestnať v školstve. Čo ma charakterizuje? Mama, manželka a podnikateľka- začiatočníčka na plný úväzok, pedant, ktorý ide do všetkého na 110 %. Milujem každú novú výzvu a slová ako NEDÁ SA/ TO NEJDE nie sú v mojom slovníku. Aké sú moje záľuby? Medzi moje záľuby patrí práca s ľuďmi, trávenie času s rodinou a priateľmi, dobré jedlo, cestovanie a čítanie kníh, či časopisov (na posledné dva body aktuálne veľa času nie je, ale verím, že to zase príde :)).

    Zdroj: archív Dubko

    Simona s manželom a deťmi

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.