Reklama

Idem do pôrodnice

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Pôrod je jedna z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Čo všetko by ste mali vedieť, aby ste ho bez problémov zvládli? Oslovili sme viaceré ženy, ale aj lekárov a sestričky, aby sa s nami podelili o svoje skúsenosti a rady.

Jana Koválovská: Pôrod nie je jednoduchý

Janke sa pred dvomi mesiacmi narodil chlapček Marek. Na pôrod a na materstvo sa pripravovala veľmi dôkladne. Čo sa jej osvedčilo? Tu sú jej rady.

Vedieť, čo treba robiť

Budúca mamička by mala poznať fázy pôrodu a správne dýchanie. Je to súčasťou psychoprofylaxie, ktorú vrelo odporúčam najmä prvorodičkám. Prípravu na pôrod organizujú všetky nemocnice. Stačí sa spýtať v poradni, u pôrodníka alebo sa zapísať do súkromného klubu. Pôrod nie je jednoduchá záležitosť, ale ak o ňom máte predstavu, ak viete, čo máte robiť, zvládnete to určite lepšie.

Výbavička do nemocnice

Dôležité je vopred si prichystať veci pre seba a pre bábätko na 4 až 5 dní.

BÁBÄTKO: 2 až 3 detské podložky na prebaľovací pult, 1 až 2 látkové plienky na zvlhčenie vzduchu (prevesiť cez postieľku), papierové plienky asi 40 ks (7 až 8 na deň),vlhké utierky na čistenie pri prebaľovaní, detský krém na zadoček, čiapočku tenkú (väčšinou prefukujú okná), deku. Tiež rukavičky, ak sa bábätko škriabe nechtíkmi. Veci treba prichystať do tašky, ktorú vám partner donesie do nemocnice. Podľa ročného obdobia treba pre dieťatko košieľku, bavlnený kabátik, dupačky, zavinovačku alebo nánožník, nutne treba látkovú plienku a ortopedické nohavičky.

MAMA: 2 nočné košele so zapínaním vpredu, dĺžka rukáva podľa ročného obdobia, župan, 2 dojčenské podprsenky (kúpiť asi týždeň pred pôrodom a treba rátať ešte so zväčšením prsníkov 2 až 4 dni po pôrode), 2 balíky popôrodných vložiek alebo klasických bez krídielok, 1 balík vložiek do podprsenky, sieťové nohavičky (dostať v lekárni a zdravotníckych potrebách).

Šľapky – gumené do sprchy a ďalšie do izby, uterák veľký do sprchy a 2 malé, podložky do postele asi 8 ks (dostať v lekárni), ponožky (pri pôrode mi bola strašná zima). Vlastný pohár, príbor, tanier či misku na iné či odložené jedlo (individuálne podľa nemocnice). Odporúčam tiež odsávačku na mlieko, ak treba, aj silikónové klobúčiky na vtiahnuté bradavky. Mobil a nabíjačka sú samozrejmosť, tiež zápisník (zapisovala som si čas a dĺžku dojčenia, prírastok na hmotnosti po každom dojčení). Samozrejme, hygienické potreby, detské mydlo na ruky a neparfumovaný sprchovací gél, lebo bábätko spoznáva maminu hlavne podľa jej vône.

Do akej pôrodnice ísť?

Pôrodnicu som si vybrala podľa môjho pôrodníka a podľa prítomnosti detského oddelenia patologických novorodencov v prípade problémov s dieťatkom (v Bratislave Kramáre a Antolská).

Manžel pri pôrode

Manžel chcel byť pri pôrode od začiatku a bez neho by som to asi nezvládla. Mohla som používať teplú sprchu na zníženie bolesti a veľmi mi to pomohlo. Manžel mi masíroval chrbát, držal hadicu v sprche, pripomínal dýchanie, bol proste skvelý. Po prevoze do izby mi doniesol z domu jedlo a tento jeho servis bol na dennom poriadku. Bolesť rany po zašití bola značná. Každodenné sprchovanie rany studenou vodou vrelo odporúčam. Znižuje to bolesť a riziko infektu. Vhodná je aj hojivá masť. Z domu som mala aj vankúš, ktorý som si podkladala pod syna pri dojčení.

Dobré je mať so sebou aj nejaké jedlo, ovocie, müsli tyčinky, ktoré zaženú v noci hlad.

Andrea Vadkerti: Matka na plný úväzok

Hneď po šiestich týždňoch začala Andrea nosiť Sophie všade so sebou. „Nie som domased, milujem spoločnosť, a tak malá absolvovala so mnou stretnutia, lyžovačku v Alpách, navštevovali sme babičky i kamarátov. Chodí so mnou do salónu, na kávičky aj do galérií. A tak sa zo Sophie stalo spoločenské dieťa,“ teší sa Andrea Vadkerti.

Zo svojich skúseností budúcim mamičkám radí:

Pripravte všetkých na zmenu, vy sa jej určite nevyhnete a tí ostatní čím skôr pochopia, že dieťa je nielen mamino, ale aj tatovo, tým lepšie pre vás. Spite koľko sa len dá, doprajte si masáže, rozmaznávanie. Pôrod je udalosťou, spravte si svoj pôrodný plán a snažte sa dozvedieť čo najviac – čím viac viete, tým lepšie pre vás. Ja som využila profylaktickú prípravu, do pôrodnice som išla vyzbrojená odhodlanosťou, homeopatikami, a neviem, ako je to pre koho dôležité, aj s otcom dieťaťa. Bol to nádherný okamih a som rada, že sme ho prežívali spoločne. Nehanbite sa, najdôležitejšie sú vaše potreby, a akékoľvek stavy psychické či telesné prežívate, sú prvoradé. Povedzte si, čo chcete, potrebujete a nebojte sa. Pri pôrode nič nie je neprirodzené, na všetko máte právo, aj na obavy, bolesť, pomoc či stovky otázok. Otvorene hovorte o všetkom s oteckom, vie byť silnou oporou, dokonca aj pri intímnych záležitostiach. Nedajte si hovoriť do toho, čo vaše dieťa potrebuje, verím, že každá mama vie najlepšie, čo je pre jej bábätko dobré.