Je to dôležitejšie, ako si myslíte: ČÍTANIE deťom neobohacuje len slovnú zásobu, ale aj TOTO!
30. 5. 2024, 10:46 (aktualizované: 30. 5. 2024, 12:26)

Zdroj: Natália Dujničová
Čítanie deťom pomáha v každodennom živote. Nie je to len o precvičovaní si slovnej zásoby, ale aj o učení sa ako zvládať emočné stavy či vyrovnať sa s rôznymi životnými situáciami.
Zdroj: Natália Dujničová
Zdroj: Natália Dujničová
Zdroj: Natália Dujničová
Galéria k článku
Čítanie deťom neobohacuje len slovnú zásobu, ale aj vnútorný svet
V dnešnej dobe, kedy deti viac siahajú po smartfónoch či tabletoch, je o to viac dôležité, aby sme v nich pestovali čitateľskú kultúru.
Ak si spomenieme na naše detstvo, mnohí z nás si vybavia prázdniny s knihou v ruke. Počas pekných slnečných dní sme behali po vonku a večer či upršané dni sme sa vnárali do sveta fantázie, ktoré nám prinášali knihy. Dnešné deti radšej siahajú po smartfónoch a tabletoch, ktoré im prinášajú pasívne informácie. Čítaniu kníh sa venujú čím ďalej, tým menej. A je práve na nás, rodičoch, aby sme u detí rozvíjali lásku ku knihám a motivovali ich k čítaniu už od najmladšieho veku.
Zdroj: nčpž
Synček Natálie Dujničovej
S čítaním začnite čo najskôr
Pre dieťa, ale aj pre rodiča je najpríjemnejší čas strávený v spoločnom náručí, a to prináša najmä čítanie knihy. Deti sa čítaním dokážu upokojiť, čo je potrebné najmä pred spaním. Deťom, ktoré nevedia ešte samy čítať, by sme mali čítať denne aspoň 20 minút. Čítanie pred spánkom je najlepším vstupom do ríše snov. Upokojuje detskú psychiku, podnecuje fantáziu a nabáda ku kritickému mysleniu. Navyše rozprávky a príbehy s poučným charakterom vysvetľujú deťom zložité životné situácie, s ktorými sa v budúcnosti budú stretávať. Preto začnite čím skôr. Aj keď sa vám bude zdať, že malé dieťa pri čítaní neobsedí, postupne si trénuje pozornosť a časom bude čítanie pred spaním brať ako rutinu.
Logopedičky upozorňujú na dôležitosť kníh
Treba si uvedomiť aj to, že pri hre alebo rozprávaní používame len určité slova dookola, zatiaľ čo pri čítaní slovnú zásobu rozširujeme. Dieťa si nové slová osvojuje a trénuje si ich v rámci hovoreného jazyka. Učí sa ich skloňovať, ohýbať a používať v rôznych formuláciách. Ďalším dobrým spôsobom, ako trénovať reč je aj zhrnutie príbehu. Je to zároveň aj príprava na školu, kedy dieťa zopakuje to, čo v príbehu zachytilo.
Zdroj: Natália Dujničová
Natália Dujničová napísala knihu pre deti.
Chumáčik Perko učí deti byť nebojácnymi
„Deťom čítam od útleho veku rôzne rozprávky podľa toho, čo ich najviac zaujíma. Začínali sme obrázkovými knižkami, vďaka ktorým sme rozširovali slovnú zásobu a dnes, keď sú už chlapci starší, vydržia počúvať aj dlhší príbeh,“ tvrdí autorka novej detskej knihy Dobrodružstvá chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty a ďalej dodáva: „Niekedy im večer pred spaním vymýšľam vlastné rozprávky, v ktorých hlavnými hrdinami sú práve oni a tie sa im páčia najviac, pretože spoločne dotvárame dej. Preto som sa aj rozhodla vydať knihu. Od detí mám odpozorované, ktoré témy ich fascinujú. Príbeh je síce fantasy, ale stretávajú sa tam s reálnymi životnými situáciami, ktoré môžu medzi ľuďmi nastať. Snažila som sa dostať do príbehu rôzne pocity a emócie a ukázať deťom, ako ich hlavná postava vyriešila. Napríklad ako veľmi je dôležité naučiť sa ovládať alebo nebáť sa vyjadriť svoj názor. Kniha zároveň vyzdvihuje dôležitosť rodiny a súrodeneckého vzťahu.“
Zdroj: Natália Dujničová
Natália Dujničová napísala knihu pre deti.
Čitateľskú kultúru pestujú aj známe osobnosti
Ku knihám siahajú aj známe osobnosti, ako je Lenka Debnárová, moderátorka a herečka, ktorá veľmi dobre vie, ako dôležité je rozširovanie si slovnej zásoby: „Od detstva milujem knihy. Čítala som si všade, najčastejšie cestou do školy a na krúžky v MHD, v parku, doma pred spaním, vždy, keď som na niečo čakala... Čítaním sa rozvíja slovná zásoba, oveľa ľahšie sa učíme aj správne gramaticky písať a vyjadrovať. Zbožňujem moderovať knižné krsty a podujatia, nesmierne rada spoznávam nové krásne knižky, aj ich samotných autorov. Naše deti lásku ku knihám zdedili po nás. Olivka veľmi rada a pekne číta, náš tatino dokonca pre ňu aj Danka pred pár rokmi napísal knižku. Veľakrát pri práci v dabingu, či nahrávaní audiotextov si uvedomím, aké je dôležité čítať, ako to pri svojej profesii oceňujem, že mám nesmierne veľa odčítané.“
Zdroj: nčpž
Lenka Debnárová s deťmi
Deti by sme mali obdarúvať knihami nielen k Medzinárodnému dňu detí, ale celoročne a najmä ich vyzbrojiť pred letnými prázdninami, ktoré sú na letné leňošenie s knižkou v ruke ideálne. Jednou z dobrých tipov je aj novinka Dobrodružstvá chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty, ktorú si môžete zakúpiť v predpredaji Autoria – knižný crowdfunding.
Zdroj: Natália Dujničová
Natália Dujničová napísala knihu pre deti.